UNEC “Only in English” adlı zəngin proqramlı tədbir keçirilib
UNEC-də 23 aprel Beynəlxalq İngilis dili Günü münasibətilə “Xarici Dillər“ kafedrası “Only in English” adlı zəngin proqramlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirin açılışında UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova çıxış edərək, Beynəlxalq İngilis dili Gününün 2010-cu ildən BMT tərəfindən təsis edildiyini bildirdi. Günün təsis edilməsi tarixindən danışaraq S.Qəndilova UNEC-də dörd tədris dilindən birinin ingilis dili olduğunu qeyd etdi.
Hörmətli rektorumuz Ədalət Muradov həmişə ingilis dilinin tədrisinə böyük diqqət ayırmışdır. Məhz bu qayğının nəticəsidir ki, bir çox tələbələrimiz bu dilə mükəmməl yiyələnməklə UNEC-i ölkə xaricində sərbəst təmsil edirlər.
UNEC-in bütün fakültələrindən olan tələbələrin iştirak etdiyi tədbirdə “Xarici dillər” kafedrasının müdiri əvəzi, prof. Afət Abbasova çıxış edərək aprelin 23-ü dahi ingilis dramaturqu, yazıçı Vilyam Şekspirin dünyaya göz açdığı və həyatla vidalaşdığı bir tarix olduğunu bildirdi. İngilis dili BMT-nin 6 aparıcı dillərindən biri olaraq beynəlxalq ünsiyyət dilidir. Məhz bu dilə yiyələnməklə biz dünya iqtisadiyyatına, siyasətinə, elm aləminə asanlıqla inteqrasiya edə bilirik. Müasir dövrümüzdə ingilis dili siyasi danışıqlar və biznes dilinə çevrilib. Əsas elmi və tibbi araşdırmarlar da ingilis dilində aparılır.
Tələbələrin iştirakı ilə maraqlı bir proqramla ingilis dilində davam edən tədbirdə UNEC-ə virtual səyahət, UNEC-in üstünlüklərini şərti abiturientlərə çatdıran təqdimat keçirilmişdir. Təqdimatda sanki UNEC-ə abituriyent olaraq gəlmiş qonaqlara bizim tələbələrimiz UNEC-in üstünlükləri barədə ingilis dilində məlumat verdilər. Səhnəçikdə UNEC-də təhsilin dörd dildə təşkil edildiyi, ikili diplom, mübadilə proqramları, təhsilin keyfiyyəti, tələbələr üçün yaradılan şərait barədə məlumat verildi.
Rus İqtisad məktəbinin tələbələrinin iştirakı ilə tədbir zamanı ingilis dilində “Romeo və Cülyetta” əsərindən Romeo və Cülyettanın dialoqu 633-cü qrup tələbələri tərəfindən canlandırıldı. “Texnologiya və Dizayn” fakültəsinin 787-ci qrup tələbəsi Mələk Xəlilova “Romeo and Juliette” əsərindən ″What’s a Youth” mahnı parçasını səsləndirməsi böyük maraqla qarşılandı. 456-ci qrup tələbəsi Türkan Əliyeva, 464-cü qrup tələbəsi Aysel Hüseynova, Şekspirin “Hamlet” əsərindən Hamletin monoloqundan bir parçanı canlandırdılar.  “Pretty woman”, “The Power of Words”, ″Who are you”, “Let her go”, “Yesterday”, “Sarı gəlin” müsuqi parçalarının səsləndirilməsi tədbirə xüsusi rəng qatdı. UNEC-in Prezident təqaüdçüləri olan Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri “Bəyin oğurlanması” filmindən bir parçanı ingilis dilində səsləndirdilər.

UNEC has hosted a rich programmed event called “Only in English”
At UNEC the department of   “Foreign languages” held a rich programmed event called “Only in English” on the occasion of April 23, International Day of English.  At the opening of the event, vice-rector for student affairs, Associate Professor Saadet   Gandilova   said that International English Day was founded by UN in 2010. Speaking about the history of   establishment of the day, Gandilova noted that one of the four teaching languages at UNEC is English.
Our respected rector Adalat Muradov has always paid great attention to teaching English. As a result of this care, many students freely represent UNEC outside of the country by mastering this language perfectly.
While making a speech, acting director of the department of   “Foreign languages” prof. Afet Abbasova noted that the 23rd of April was the birth and death date of a great English playwright, writer William Shakespeare, at the event,   attended    by students from all faculties of   UNEC. English is a language of international communication as one of the 6 major UN languages. Only mastering this language, we can easily integrate into the world economy, politics and science. In present day English has become a political and business language.  Main scientific and medical researches   are held   in English, too.
At ongoing event with interesting program and participation of students there were virtual   travel    to the university and a presentation explaining UNEC′s priorities to conditional enrollees. In the presentation enrollees coming to UNEC as a guest were informed in English about the advantages of UNEC. In a small scene there was given information on organization of education in four languages, dual program, exchange programs, quality of education and facilities created for students.
During the event with the participation of students from the Russian School of Economics, the dialogues of  Romeo and Juliet in “Romeo and Juliet”  were  performed by  students of the 633rd group. The student of the faculty of “Technology and Design”   group 787   Melek Khalilova was greatly welcomed with the song “What’s a Youth” from ” Romeo and Juliette “. 456th group student Turkan Aliyeva, 464th group student Aysel performed a part of Hamlet′s monologue from “Hamlet” by W. Shakespeare.  Songs played   “Pretty woman”, “The Power of Words”, ″Who are you”, “Let her go”, “Yesterday” and “Sarı gelin” added special color to the event.
Presidential scholars of UNEC the students of International School of Economics performed a part from the film “Beyin ogurlanmasi” in English.