UNEC regionun iqtisadyönümlü universitetləri arasında 4-cü yerə yüksəldi
14 iyun 2016-cı il üçün QS reytinq agentliyinin  İnkişaf  Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə sıralaması açıqlanıb. Reytinq 9 indikator üzrə regionun 30 ölkəsinin 500-dən çox universiteti arasında aparılıb.
Reytinqin nəticələrinə əsasən, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilk dəfə olaraq İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya Universitetlərinin reytinqində sırf iqtisadyönümlü 4-cü universiteti olmaqla, regionun ən yaxşı 200 universiteti arasında qərarlaşıb.  İndikatorlar  akademik reputasiya, məqalə üzrə sitat sayı, işəgötürənlərin reputasiyası, müəllim tələbə nisbəti, elmi dərəcəsi olan müəllimlərin sayı, əcnəbi müəllimlərin sayının yerli müəllimlərin sayına  olan nisbəti, əcnəbi tələbələrin yerli tələbələrə olan nisbəti,  veb təsir, məqalə sayının müəllim sayına olan nisbəti indikatorları üzrə qiymətləndirilib. Qeyd olunan indikatorlar üzrə  UNEC-in göstəriciləri aşağıdakı kimi olub:
Akademik reputasiya indikatoru üzrə  göstəricilər ali təhsil müəssisələrinə öz akademik fəaliyyətlərinin mövcud vəziyyətini təhlil etmək imkanı verir. Bu zaman dünya üzrə rəy verənlərin cavabları əsas götürülür. Qiymətləndirmə zamanı bu il 77000- dən çox rəy toplanıb. Reytinqdə 30% olmaqla  ən böyük çəkiyə malik akademik reputasiya indikatoru üzrə UNEC-in əldə etdiyi qiymətləndirmə 39.4-dür.
Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ən yaxşı göstəricisi  olan UNEC-in veb təsir indikatoru üzrə reytinqdə internet resursların effektivliyi 52.6 balla qiymətləndirilib. Bu indikator üzrə universitetlərin yeni texnologiyalardan səmərəli istifadəsi qiymətləndirilir. Bu mənada əsas olaraq Webometrics qiymətləndirmələri götürülür. Qeyd edək ki, 2015 və 2016-cı illər üzrə reytinqdə UNEC ölkə üzrə birinci yerdə qərarlaşıb.
İşəgötürənlər arasında reputasiyada ötən illərin göstəricilərinə nisbətən xeyli irəliləyiş var. Bu indikator üzrə ümümilikdə 2016-cı il üçün 44200-dən çox rəy toplanıb. UNEC-in dünya və yerli işgüzar dairələrdə artan nüfuzunun göstəricisi olaraq müxtəlif  biznes qurumlarının rəhbər və nümayəndələrinin  verdiyi səsvermə əsasında  yekun bal 22.2 olub. Qiymətləndirmə universitet məzunlarının müxtəlif müəssisələrə işə götürülməsinin təhlil olunmasına köməklik göstərir.
Digər  indikator olan müəllim və tələbə sayı nisbəti indikatoru üzrə ballar  22.1 olub. Bu indikator üzrə tədris aparan müəllim heyəti sayının tələbə sayına olan nisbəti götürülür.  Müəllim sayına düşən məqalələrin orta  sayının göstəricisi  1.1 olub ki,bu da Azərbaycan ali təhsil müəsissələri arasında ikinci ən yaxşı göstəricidir. Bura ali təhsil müəssissələrinin SCOPUS bazasında indekslənmiş məqalələrin sayı daxildir. Bu indikator üzrə UNEC-in irəliləməsinə əsas səbəblərdən biri bu ildən etibarən UNEC-də ilk dəfə olaraq  pedaqoji heyətin motivasiyasını təmin etmək və müəllimlər arasında rəqabət mühitini gücləndirmək məqsədilə tətbiq olunan diferensial əmək haqqı sistemi olub.
Elmi dərəcəsi olan müəllimlərin sayı indikatoru üzrə də UNEC irəliləyiş əldə edib. UNEC-ə  son iki ildə qəbul olunan elmi dərəcəsi olan  müəllimlərin sayı baxılan reytinqdə universitetimizin irəliləməsində müsbət rol oynayıb. Belə ki, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcələri olan müəllimlərin sayının ümumi müəllimlərin sayına olan nisbəti  55.9% təşkil edib ki, bu da UNEC-ə 10.4 bal qazandırıb.
Əcnəbi müəllimlərin sayının yerli müəllimlərin sayına olan nisbəti indikatoru üzrə alınan bal 10.8,  əcnəbi tələbələrin sayının  yerli tələbələrin sayına olan nisbəti indikatoru üzrə isə toplanan bal 4.9 olub.
Beləliklə, akademik və tədris fəaliyyəti, kadr potensialının artırılması və işəgötürənlər arasında beynəlxalq və milli səviyyədə artan nüfuzunun nəticəsi olaraq UNEC bütün indikatorlar üzrə yüksək qiymətləndirilərək,  ilk dəfə olaraq  dünya səviyyəli QS reytinq agentliyinin İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə sıralamasında ən yaxşı 200 universitet sırasına yüksəlib.
Qeyd edək ki, QS Quacquarelli Symonds LTD dünya üzrə ali təhsil müəssisələrinin reytinqini 2004-cü ildən etibarən aparır. Reytinq İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu, Braziliya, Rusiya, Hindistan,  Çin və Cənubi Afrika ölkələri, Asiya, Latın Amerikası və Ərəbistan üzrə  ali təhsil müəssisələrinin sıralamasını aparır. Dünya üzrə reytinq sıralaması isə hər ilin sentyabr ayında aparılır.

UNEC has become 4th among the Universities of the Region of Economic Profile
Ranking of QS rating agency for June 14 2016 on the developing European and Central Asian region has been announced. Ranking was conducted among 500 universities of 30 countries. Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was ranked among the 200 universities, being the 4th university of economic profile of the developing European and Central Asian Universities.
Ranking was conducted on 9 indicators: academic reputation, number of citations on articles, recruiters’ reputation, teacher student ration, the number of teachers with academic degrees, the number of overseas teaching staff, the ratio of the number of international students to the number of local students, web impact and the ratio of the number of teachers to the number of articles.
Indicators on academic reputation enable the higher education institutions to analyze the current status of their academic activities. In this case, the answers are based on opinion makers around the world. More than 77000 reviews were collected within the assessment. UNEC’s evaluation on the biggest significant indicator of academic reputation is 39.4 with 30%.
Web impact, i.e., efficiency of UNEC’s Internet resources on effective use of new technologies indicator was evaluated 52.6 points. Webometrics’ assessment is mainly based here in which UNEC was ranked the first on the country for 2015- 2016 academic year.
There is a significant improvement in the recruiters’ reputation in compare to previous years. In general, more than 44200 reviews were gathered for 2016 on this indicator. UNEC’s final score was 22.2 in accordance with the voting of various business groups. The evaluation assists in analyzing the recruitment of university alumni to different enterprises.
UNEC’s score on the number of teachers and students was 22.1. The indicator is based here to the ratio of the number of students to the number of teaching staff.
The average number indicator of the articles to the number of teaching staff was 1.1, so that is the second- best performance among the higher education institutions of Azerbaijan. The number of indicated articles on SCOPUS base is included here. One of the reasons affecting UNEC’s progress on this indicator is the differential salary system applied for the first time at UNEC to ensure teaching staff’s motivation and strengthen rivalry among them.
UNEC achieved progress on the number of the teachers with academic degree indicator. The ratio of the number of teachers with PhD and Dr of Sciences degrees to the number of teaching staff is 55.9%, which brought to UNEC 10.4 points.
The indicator on the ratio of the number of foreign teachers to the local teachers is 10.8 points; and the indicator on the ratio of the number of international students to local is 4.9 points.
Information about QS:
QS Quacquarelli Symonds LTD undertakes the ranking of the world higher education institutions since 2004. Ranking is held among the higher education institutions of the developing European and Central Asian, Brazilian, Russian, Indian, Chinese and Southern African region and Asian, Latin American and Arabian regions. The world ranking is held in September of each year.
Information about UNEC:
UNEC is the brand of Azerbaijan State University of Economics. Registered and patented as UNEC brand on January 21 2016 by the State Committee on Standardization, Metrology and Patent. Brand approval is based the 41st class of special classification of the State Committee on Standardization, Metrology and Patents- to educate, ensure teaching process, entertainments, sports and cultural and educational events, and the 42nd class- scientific and technological services and scientific researches on them, industrial analysis and scientific investigations, computer hardware and software development and improvement were assumed.