UNEC rektoru Nobel mükafatçısı Məhəmməd Yunusun sədrlik etdiyi konfransda iştirak edib
unec_yunusNoyabrın 9-10-da Parisdə Nobel Sülh Mükafatı laureatı Məhəmməd Yunusun sədrliyi ilə Sosial Biznes Akademiyasının konfransı keçirilib. 30-dan çox ölkədən (ABŞ, İngiltərə, Yaponiya, Çin, İspaniya, Hindistan, Rusiya, Fransa, Almaniya, Banqladeş, Malayziya, Azərbaycan, İtaliya və s.) 300-dən çox nümayəndənin qatıldığı konfransda Nobel mükafati laureatı M.Yunusun dəvəti ilə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov da iştirak edib.
Konfransda sosial biznesin müxtəlif aspektləri, o cümlədən özəllikləri, üstünlükləri, ənənəvi biznesdən fərqləri, təşkilinin xüsusiyyətləri müzakirə edilib. Kaliforniya (ABŞ), La Trobe (Avstraliya), Renmin (Çin), Kyuşu (Yaponiya), UNEC (Azərbaycan), Technology Petronaş (Malayziya), Kasertsard (Tailand) universitetlərində, Beyker (ABŞ), Kings Kolleclərində, Oksford Maliyyə və Sosial Biznes Məktəbində (Böyük Britaniya), EADA Biznes Məktəbində (İspaniya) yaradılan Sosial Biznes Mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə geniş məlumat təqdim edilib.
Konfransda çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov İqtisad Universiteti haqqında ətraflı məlumat verib. UNEC-də yeni yaradılan Sosial Biznes Mərkəzinin gələcək fəaliyyət planı barədə təkliflər irəli sürüb. M.Yunus UNEC-də sosial biznes kitabxanasının yaradılması, digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən Sosial Biznes Mərkəzləri ilə birgə konsorsium yaratmaqla tədqiqatlar aparmaq və birlikdə layihələr reallaşdırmaq təkliflərini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri Umud Mirzəyevin M.Yunus ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə Ə.Muradov UNEC-də sosial bizneslə bağlı tədqiqatların M.Yunusun rəhbərlik etdiyi Yunus Sosial Biznes Mərkəzi ilə birgə reallaşdırılmasının faydalı olacağını bildirib. Eləcə də, M.Yunusun UNEC-in bir neçə doktorantına elmi rəhbərlik etməsi təklif olunub. Eyni zamanda, M.Yunusun UNEC-də ingilis dilində nəşr olunan “İqtisad elmləri: nəzəriyyə və praktika” jurnalının fəxri redaktoru olması müzakirə edilib. Həmçinin Nobel Mukafati laureatinın həmin jurnala məqalə təqdim etməsi təklifi irəli sürülüb. Professor M.Yunus təklifi müsbət qarşılayaraq, ən qısa zamanda jurnala məqalə təqdim edəcəyini bildirib.

Ректор UNEC принял участие в конференции под председательством лауреата Нобелевской премии Мухаммада Юнуса
unec_yunus
9-10 ноября в Париже под председательством лауреата Нобелевской премии Мухаммада Юнуса состоялась конференция Академии социального бизнеса. В конференции с участием более 300 представителей из свыше 30 стран (США, Англия, Япония, Китай, Испания, Индия, Россия, Франция, Германия, Бангладеш, Малайзия, Азербайджан, Италия) по приглашению лауреата Нобелевской премии М.Юнуса принял участие UNEC, профессор Адалат Мурадов.
На конференции обсуждались вопросы различных аспектов социального бизнеса, в том числе особенностей, преимуществ, отличия от традиционного бизнеса и особенности организации. Была представлена подробная информация о деятельности Центров социального бизнеса, созданных в университетах Калифорния (США), La Trobe (Австралия), Renmin (Китай), Kyuşu (Япония), UNEC (Азербайджан), Technology Petronaş (Малайзия), Kasertsard (Таиланд), в колледжах Beyker (США), Kings, Оксфордской школе финансов и бизнеса (Великобритания), в школе бизнеса EADA (Испания).
Выступивший на конференции ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов дал подробную информацию об Экономическом университете. Он выдвинул предложения по плану деятельности вновь созданного в UNEC Центра социального бизнеса. М.Юнус высоко оценил предложения о создании в UNEC библиотеки социального бизнеса, проведении исследований и совместной реализации проектов, создав совместный консорциум с Центрами социального бизнеса, действующими в различных странах.
Далее состоялась встреча ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова и председателя Международного Фонда Евразия Пресс Умуда Мирзоева с М.Юнусом.
На встрече А.Мурадов выразил уверенность, что реализуемые в UNEC исследования по социальному бизнесу совместно с Центром социального бизнеса Юнус, руководимого М.Юнусом, принесут пользу.  М.Юнусу было предложено научное руководство над диссертациями нескольких докторантов.  В то же время обсуждался вопрос о почетном редакторе, который был предложен  М.Юнусу в публикуемом в UNEC на английском языке журнале «Экономические науки: теория и практика». В том числе было выдвинуто предложение о представлении лауреатом Нобелевской премии статьи в указанный журнал. Профессор М.Юнус, высоко оценил и принял предложение за короткое время представить статью в журнал.