UNEC rektoru Nobel mükafatçısı Məhəmməd Yunusun sədrlik etdiyi konfransda iştirak edib
unec_yunusNoyabrın 9-10-da Parisdə Nobel Sülh Mükafatı laureatı Məhəmməd Yunusun sədrliyi ilə Sosial Biznes Akademiyasının konfransı keçirilib. 30-dan çox ölkədən (ABŞ, İngiltərə, Yaponiya, Çin, İspaniya, Hindistan, Rusiya, Fransa, Almaniya, Banqladeş, Malayziya, Azərbaycan, İtaliya və s.) 300-dən çox nümayəndənin qatıldığı konfransda Nobel mükafati laureatı M.Yunusun dəvəti ilə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov da iştirak edib.
Konfransda sosial biznesin müxtəlif aspektləri, o cümlədən özəllikləri, üstünlükləri, ənənəvi biznesdən fərqləri, təşkilinin xüsusiyyətləri müzakirə edilib. Kaliforniya (ABŞ), La Trobe (Avstraliya), Renmin (Çin), Kyuşu (Yaponiya), UNEC (Azərbaycan), Technology Petronaş (Malayziya), Kasertsard (Tailand) universitetlərində, Beyker (ABŞ), Kings Kolleclərində, Oksford Maliyyə və Sosial Biznes Məktəbində (Böyük Britaniya), EADA Biznes Məktəbində (İspaniya) yaradılan Sosial Biznes Mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə geniş məlumat təqdim edilib.
Konfransda çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov İqtisad Universiteti haqqında ətraflı məlumat verib. UNEC-də yeni yaradılan Sosial Biznes Mərkəzinin gələcək fəaliyyət planı barədə təkliflər irəli sürüb. M.Yunus UNEC-də sosial biznes kitabxanasının yaradılması, digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən Sosial Biznes Mərkəzləri ilə birgə konsorsium yaratmaqla tədqiqatlar aparmaq və birlikdə layihələr reallaşdırmaq təkliflərini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri Umud Mirzəyevin M.Yunus ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə Ə.Muradov UNEC-də sosial bizneslə bağlı tədqiqatların M.Yunusun rəhbərlik etdiyi Yunus Sosial Biznes Mərkəzi ilə birgə reallaşdırılmasının faydalı olacağını bildirib. Eləcə də, M.Yunusun UNEC-in bir neçə doktorantına elmi rəhbərlik etməsi təklif olunub. Eyni zamanda, M.Yunusun UNEC-də ingilis dilində nəşr olunan “İqtisad elmləri: nəzəriyyə və praktika” jurnalının fəxri redaktoru olması müzakirə edilib. Həmçinin Nobel Mukafati laureatinın həmin jurnala məqalə təqdim etməsi təklifi irəli sürülüb. Professor M.Yunus təklifi müsbət qarşılayaraq, ən qısa zamanda jurnala məqalə təqdim edəcəyini bildirib.

UNEC Rector attended the Conference chaired by the Nobel Laureate Mahammad Yunus
The Social Business Academy’s Conference chaired by the Nobel Memorial Prize Laureate Mahammad Yunus has taken place in Paris within November 9-10.UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov participated in the Conference attended by more than 300 representatives from more than 30 countries (the US, Great Britain, Japan, Spain, India, Russia, France, Germany, Bangladesh, Malaysia, Azerbaijan, Italy and so on.) with the Nobel Laureate Mahammad Yunus’ invitation.
Different aspects of social business, as well as its priorities, advantages, differences off the traditional business and characteristics of administration were debated within the conference. Detailed information about the performances of the Social Business Centers established at the Universities of California (US), La Trobe (Australia), Renmin (China), Kyushu (Japan), UNEC (Azerbaijan), Technology Petronas (Malaysia), Kasertsard (Thailand), Colleges Baker (USA), Kings, Oxford School of Finance and Social Business (Great Britain), EADA Business School (Spain) was delivered.
Making a speech within the conference, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov delivered detailed information about the University of Economics. He made proposals on the future activity plan of the newly established Social Business Center of UNEC. M.Yunus appreciated Rector’s suggestions on establishing social business library, conducting research together with the Social Business Centers performing in other countries by creating consortium and implement projects highly.
Afterwards, UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov and the Chairman of the International Eurasian Press Fond Umud Mirzayev’s meeting with M.Yunus took place.
A.Muradov noted that it would be beneficial to conduct the research on social business together with the Social Business Center of UNEC led by M.Yunus. In addition M.Yunus was offered to perform the supervision of some nominee doctors of UNEC. At the same time M.Yunus was offered the post of the honorary editor of the journal “Economic Studies: Theory and Practice” published in English at UNEC. The Nobel Prize Laureate also offered to submit articles to above mentioned journal. Professor M.Yunus welcomed the proposal and promised to submit the article to the journal in the shortest time.