UNEC rektoru Prezident təqaüdçüləri ilə görüşüb
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 2019/2020-ci tədris ilində universitetə qəbul olan Prezident təqaüdçüləri ilə görüşüb.
Qəbul imtahanlarında yüksək nəticə göstərmələri münasibətilə tələbələri təbrik edən rektor, onlara təhsillərində uğurlar arzulayıb.
Son 5 illə müqayisədə UNEC-ə qəbul olan Prezident təqaüdçülərinin sayının 21 dəfə artdığını deyən Ədalət Muradov, bu tədris ilində II ixtisas qrupu üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülənlərin 87,5%-nin (21 nəfər) məhz UNEC-i seçdiyini bildirib. Təhsil Nazirliyinin strukturuna daxil olan universitetlər arasında Prezident təqaüdçülərinin sayına görə, UNEC-in ötən il olduğu kimi, bu il də birinci yerdə olmasından qürur duyduğunu ifadə edib.
Rektor “UNEC-100 İnkişaf Strategiyası”nın hədəflərindən də söz açıb: “UNEC-in 100 illik yubileyinə qədər universitetin orta keçid balını 500 bal etməyi hədəfləyirik. Hazırda bu göstərici 436 baldır. Sevindirici haldır ki, son illər yüksək bal toplayaraq UNEC-i seçən abituriyentlərin sayında ciddi artım müşahidə olunur. II ixtisas qrupu üzrə yüksək bal toplayanların qəbulunda UNEC liderliyini qoruyub saxlayır. Bu il II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayanların 77,4 %-i UNEC tələbəsi adını qazanıb”.
Ədalət Muradov tələbələrə imtahan sessiyası, onun təşkili və keçirilmə qaydaları barədə məlumat verib. UNEC-də Elektron Universitet modelinin tətbiq olunduğunu və tədrisin tamamilə elektronlaşdırıldığını deyib.
UNEC-in tələbə mərkəzli universitet olması istiqamətində tətbiq olunan yeniliklərdən söz açan rektor, tələbələri təşəbbüskar olmağa çağırıb. Tədrisin keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı hər bir tələbənin təklif və təşəbbüsünü dinləməyə açıq olduğunu bildirib.
Görüşdə UNEC-in xüsusi və ikinci əlaçı təqaüdləri, dünyanın aparıcı universitetləri ilə mübadilə və ikili diplom proqramlarından da bəhs olunub. Bildirilib ki, UNEC-də ABŞ və Avropanın aparıcı universitetləri ilə 8 ikili diplom proqramı reallaşdırılır.
Tələbələrə innovativ və operativ “Bir pəncərə” xidməti barədə də məlumat verilib. Xüsusi istedada malik olan tələbələrin asudə vaxtlarını səmərəli keçirməsi üçün Radio UNEC, Yaradıcılıq Mərkəzi və İdman klubunun imkanlarından istifadə etməsi və universitetin ictimai-sosial həyatında fəal olması tövsiyə olunub.

UNEC Rector has met with Presidential scholars
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov met with Presidential scholars who entered the university in  2019/2020 academic year.
The rector congratulated the students on the high results they have showed in the entrance exams and wished them success in their education.
Adalat  Muratov said the number of Presidential scholars entering UNEC increased 21 times compared to the last five years. He said that this year 87.5% (21 persons) of the students   granted on Presidential scholars for the II specialty group had chosen UNEC. He said he was proud to have UNEC ranked first this year for the number of Presidential scholars as in previous year among universities included in the Ministry of Education.
The rector also spoke about the goals of “UNEC-100 Development Strategy”: “We aim to raise the university’s average point  to 500  till the 100th anniversary of UNEC. At present this point  is 436. It is gratifying that in recent years there has been a significant increase in the number of enrollees with high scores and choosing UNEC. UNEC maintains its leadership in the number of enrollees scoring   high points  for the II specialty group. This year the 74 percent of the students who have scored 600 and more points have gained the name of the student of UNEC.
Adalat Muradov informed the students about the exam session, its organization and rules. He said that UNEC had applied   the E-University model and that the training was completely electronic.
The rector who spoke about the innovations applied at UNEC in the direction of establishment of student-centered university, urged the students to be initiative. He said he was open to listening to every student’s suggestions and initiatives to improve the quality of the education.
It was also dealt about special and the second honors scholarships, exchange and dual diploma programs with the leading universities of the world. It was noted that UNEC is implementing 8 dual diploma   programs with leading US and European universities.
Students were also informed about innovative and operative “One Window” service to the students. It is recommended that   students who have special talents and for spending their leisure time efficiently should make use   of the opportunities of Radio UNEC, Creative Center and Sports Club   and be active in the university’s social life.