UNEC rektoru: “Süni intellekt təhsildə hansı yeni iş yerləri yaradacaq?”
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov rəsmi sosial hesablarında sünu intellektin təhsildə yaradacağı yeni iş yerləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb:
“Süni intellekt (Aİ) təhsildə hansı yeni iş yerləri yaradacaq?
Süni intellekt (Aİ) gündəlik həyatımızın bir hissəsinə çevrilir, əmək bazarını da dəyişir, yeni imkanlar, yeni peşələr və iş yerləri yaradır. Təhsildə Aİ-nin ön plana aşağıdakı peşələri çıxaracağı gözlənilir:
Aİ Etika Mütəxəssisləri: Aİ etika mütəxəssisləri istifadəçiləri qoruyan və ədaləti təmin edən qaydalar və siyasətlər hazırlayacaqlar.
Maşın Öyrənməsi Mühəndisləri: Maşın öyrənməsi mühəndisləri maşınların məlumatlardan öyrənməsini təmin edən alqoritmlər hazırlayacaqlar.
Aİ Təlimçiləri: Aİ sistemlərinin düzgün işləməsi üçün onların öyrədilməsi lazımdır. Aİ təlimçiləri maşınlara tapşırıqları yerinə yetirməyi öyrədəcək, məlumat təqdim edəcək və öyrənmə prosesinə nəzarət edəcəklər.
Kontent Kuratorları: Onlayn məlumat bolluğunda ən dəyərli və maraqlı məzmunu seçmək üçün kontent kuratorlarına ehtiyac yaranacaq. Onlar Aİ alətlərindən istifadə edərək trendləri müəyyənləşdirəcəklər.
Virtual Reallıq Dizaynerləri: Aİ və virtual reallıq (VR) birləşdikcə, təhsil və təlim üçün immersiv mühitlər yaradan VR dizaynerlərinə tələbat artacaq.
Təhsil Texnoloqları: Bu mütəxəssislər Aİ alətlərinin məktəblərdə və universitetlərdə effektiv tətbiqinə kömək edəcəklər.
Fərdiləşdirilmiş Təhsil Koordinatorları: Aİ təhsilalanların ehtiyaclarına uyğun dərs proqramları yaradır. Bu koordinatorlar təhsilalanların güclü və zəif tərəflərini müəyyənləşdirərək onlara dəstək verəcəklər.
Aİ Dəstəkli Repetitorlar: 24/7 əlçatan olan Aİ repetitorlar təhsilalanların inkişafını izləyir və ehtiyac olduqda kömək göstərir.
Beləliklə, Süni İntellekt təhsildə dəyişiklik və innovasiya üçün böyük fürsətdir. Təhsildə də bəzi peşələr avtomatlaşdırılsa da, çoxlu yeni və maraqlı iş imkanları yaranacaq. Əsas məsələ uyğunlaşmaq, öyrənmək və inkişaf etməkdir. İstər tələbə, istər peşəkar, istərsə də sadəcə maraqlanan olun – Aİ-ni anlamaq yeni qapılar aça bilər. Süni intellektlə gələcək imkanların həddi yoxdur!

“Какие новые рабочие места в сфере образования создаст искусственный интеллект?
Искусственный интеллект (Aİ), меняя рынок труда, создавая новые возможности, новые профессии и рабочие места, становится частью нашей повседневной жизни. В сфере образования ожидается, что Aİ выведет на передний план следующие профессии:
Специалисты по этике Aİ: Специалисты по этике Aİ разработают правила и политику, которые защитят пользователей и обеспечат справедливость.
Инженеры по машинному обучению: Инженеры по машинному обучению разработают алгоритмы, позволяющие машинам учиться на основе данных.
Тренеры Aİ: Для правильной работы систем Aİ необходимо их обучение. Тренеры Aİ будут обучать машины выполнять задания, предоставят информацию и контролировать процесс обучения.
Контент — кураторы: При изобилии онлайн-информации для отбора наиболее и интересного контента возникнет необходимость в контент-кураторе. Пользуясь инструментами Aİ, они будут определять тренды.
Дизайнеры виртуальной реальности: По мере слияния Aİ и виртуальной реальности (VR) спрос на VR-дизайнеров, создающих иммерсивные среды для образования и тренингов, будет расти.
Образовательные технологии: Эти специалисты помогут эффективному внедрению инструментов Aİ в школах и университетах.
Координаторы персонализированного образования: Aİ создает учебные программы, соответствующие потребностям обучающихся. Эти координаторы, выявив сильные и слабые стороны обучающихся, окажут им поддержку.
Репетиторы Aİ-поддержки: Репетиторы Aİ, доступные 24/7, отслеживают развитие обучающихся и при необходимости оказывают им помощь.
Таким образом, искусственный интеллект большая возможность для перемен и инноваций в образовании. Хотя некоторые профессии в сфере образования будут автоматизированы, появится множество новых и интересных возможностей для трудоустройства. Главная задача адаптироваться, учиться и развиваться. Будь вы студент, профессионал или просто интересующийся, понимание Aİ может открыть новые возможности. С искусственным интеллектом будущие возможности безграничны!”