Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov rəsmi sosial media hesabında “Süni intellekt (Sİ) və təhsilin gələcəyi (Düşündüklərimiz, oxuduqlarımız, eşitdiklərimiz, gördüklərimiz)” mövzusunda fikirlərini bölüşüb.
Rektor gələcəyin təhsil modelinin əsas istiqamətlərindən birinin məhz süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi olacağını vurğulayıb. O, Sİ-in təhsildə fərdiləşdirmə, interaktiv öyrənmə, müəllimlərin işini asanlaşdırma, inklüzivlik və gələcək iş bazarına hazırlıq baxımından yaratdığı imkanlardan bəhs edib.
“Süni intellekt (Sİ) və Təhsilin gələcəyi (Düşündüklərimiz, oxuduqlarımız, eşitdiklərimiz, gördüklərimiz)
Gələcək təhsilin əsas konturları daha aydın görünməyə başlayır və burada əsas amillərdən birinin məhz Süni İntellekt (Sİ) olacağı artıq qəbul edilir.
- Təhsilin fərdiləşdirilməsi. Sİ-in təhsildə ən böyük imkanlarından biri öyrənməni fərdiləşdirmək qabiliyyətidir. Sİ hər bir təhsilalanın güclü və zəif tərəflərini, öyrənmə sürətini təhlil edərək onun üçün fərdi təhsil planı yarada bilir.
- İnteraktiv öyrənmə. Saatlarla mühazirə dinləmək dövrü artıq geridə qalır. Gələcəyin təhsili interaktiv öyrənmə alətləri ilə zəngin olacaq. Virtual Reallıq (VR) və Artırılmış Reallıq (AR) dərsləri canlandıraraq öyrənməni daha maraqlı edəcək.
- Sİ – Müəllimin köməkçisi. İdarəetmə işlərindən tutmuş təhsilalanlara əlavə dəstək göstərməyə qədər, Sİ müəllimlərin vaxtına qənaət edərək onların əsas işi olan öyrətməyə daha çox diqqət ayırmasına şərait yaradır.
- Əlçatanlıq və inklüzivlik. Təhsilalanlar təhsil imkanlarına bərabər çıxış əldə edirlər. Eyni zamanda, Sİ tədris materiallarını müxtəlif dillərə tərcümə edə bilir ki, bu da ana dili fərqli olan təhsilalanlar üçün maneələri aradan qaldırır.
- Gələcək iş bazarına hazırlıq. Sİ inkişaf etdikcə əmək bazarı da əhəmiyyətli dərəcədə dəyişəcək. Gələcəyin təhsili yalnız ənənəvi fənləri deyil, həm də təhsilalanları Sİ ilə idarə olunan dünyada uğurlu olmağa hazırlayan bacarıqları öyrədəcək.

UNEC Rector: “Artificial Intelligence and the Future of Education”
Rector of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), professor Adalat Muradov, shared his reflections on “Artificial Intelligence (AI) and the Future of Education (What We Think, Read, Hear, and See)” on his official social media account.
In his statement, the rector emphasized that one of the key directions shaping the future of education will be the integration of artificial intelligence technologies. He discussed the opportunities AI creates in education in terms of personalization, interactive learning, teacher support, inclusivity, and preparing students for the future labor market.
“Artificial Intelligence (AI) and the Future of Education (What We Think, Read, Hear, and See)”
The outlines of future education are becoming increasingly clear, and it is already evident that one of its main driving forces will be Artificial Intelligence (AI).
1. Personalization of education. One of AI’s greatest advantages in education is its ability to individualize learning. AI can analyze each learner’s strengths, weaknesses, and learning pace to create a personalized education plan.
2. Interactive learning. The era of listening to long lectures is fading. The education of the future will be enriched with interactive learning tools. Virtual Reality (VR) and Augmented Reality (AR) will bring lessons to life, making learning more engaging.
3. AI as a teacher’s assistant. From administrative management to providing additional student support, AI will save teachers time and allow them to focus more on their core mission – teaching.
4. Accessibility and inclusivity. Learners will have equal access to educational opportunities. Moreover, AI can translate learning materials into multiple languages, breaking barriers for students whose native language differs.
5. Preparing for the future job market. As AI evolves, the labor market will undergo significant transformation. The education of the future will not only focus on traditional subjects but also on equipping learners with the skills necessary to thrive in an AI-driven world.