UNEC rektoru Türk dövlətlərinin vahid Süni İntellekt İnstitutunun yaradılmasını təklif edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov Türk dövlətlərinin vahid Süni İntellekt İnstitutunun yaradılmasını təklif edib. O, institutun mərkəzinin Bakı ola biləcəyini bildirib.
Rektor birgə təhsil proqtamlarının hazırlanmasının vacibliyini də deyib: “Eyni zamanda türk dövlətlərinin ortaq təhsil proqramlarının hazırlanması xüsusi əhəmiyyətlidir. Bu, hətta ortaq universitetlərdən də vacibdir. Bununla bərabər, Elm Fondu ilə bağlı düşüncələrə meydan verməyin də vaxtıdır. Çünki tədqiqatların coğrafiyası çox dardır”.
Rektor bu fikirləri Beynəlxalq Türk Akademiyası və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin sosioloji tədqiqat nəticələrinin təqdimatına həsr edilmiş beynəlxalq konfransda səsləndirib.

UNEC Rector Proposes Establishment of a Unified Artificial Intelligence Institute for Turkic States
The Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov, has proposed the establishment of a Unified Artificial Intelligence Institute for Turkic states. He suggested that the institute could be headquartered in Baku.
Professor Muradov also underscored the importance of developing joint educational programs among Turkic states, stating: “The formulation of common educational curricula is of particular significance and, in fact, even more crucial than the establishment of joint universities. Additionally, it is time to give due consideration to the creation of a Science Fund, as the current scope of research remains geographically limited.”
These remarks were made during an international conference dedicated to the presentation of sociological research findings of the member states of the Organization of Turkic States (OTS), jointly organized by the International Turkic Academy and the Center for Social Research.