UNEC rektoru Türk dövlətlərinin vahid Süni İntellekt İnstitutunun yaradılmasını təklif edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov Türk dövlətlərinin vahid Süni İntellekt İnstitutunun yaradılmasını təklif edib. O, institutun mərkəzinin Bakı ola biləcəyini bildirib.
Rektor birgə təhsil proqtamlarının hazırlanmasının vacibliyini də deyib: “Eyni zamanda türk dövlətlərinin ortaq təhsil proqramlarının hazırlanması xüsusi əhəmiyyətlidir. Bu, hətta ortaq universitetlərdən də vacibdir. Bununla bərabər, Elm Fondu ilə bağlı düşüncələrə meydan verməyin də vaxtıdır. Çünki tədqiqatların coğrafiyası çox dardır”.
Rektor bu fikirləri Beynəlxalq Türk Akademiyası və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin sosioloji tədqiqat nəticələrinin təqdimatına həsr edilmiş beynəlxalq konfransda səsləndirib.

Ректор UNEC предложил создать Единый институт искусственного интеллекта тюркоязычных государств
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Адалат Мурадов предложил создать единый Институт искусственного интеллекта тюркоязычных государств. По его словам, центром института может стать Баку.
Ректор также подчеркнул важность разработки совместных образовательных программ: «При этом разработка совместных образовательных программ тюркских государств имеет особое значение. Это даже важнее, чем совместные университеты. Наряду с этим пришло время уделить внимание размышлениям о Научном фонде. Потому что география исследований очень узка».
Ректор высказал свое мнение на международной конференции, посвященной представлению результатов социологических исследований стран-членов Организации тюркских государств (ОТГ), организованной совместно Международной тюркской академией и Центром социальных исследований.