16 OKTYABR 2025 | VIEWS:
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKUNİB) 8-ci Baş Assambleyasında iştirak etmək məqsədilə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə rəsmi səfərdədir.
Daşkənddə keçirilən Assambleyada Özbəkistan Prezident Administrasiyası rəhbərinin təhsil islahatları üzrə müavini Hilola Umarova, Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubaniçbek Omuraliev, Özbəkistanın Ali təhsil, elm və innovasiya naziri Konqratbay Şaripov, Türk Akademiyasının prezidenti professor Şahin Mustayev və digər yüksək vəzifəli şəxslər çıxış ediblər. Onlar TÜRKUNİB çərçivəsində görülmüş işlər, əldə edilən nailiyyətlər və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir zamanı TDT Baş katibi Kubaniçbek Omuraliev ORHUN Mübadilə Proqramının inkişafı üçün 1 milyon ABŞ dolları ayrıldığını elan edib. Həmçinin Azərbaycanın 12 ali təhsil müəssisəsi – ADA, Qərbi Kaspi Universiteti, AzTU, ADNSU, ADPU, ADMİU, NDU, BANM, Xəzər Universiteti, ATMU, Odlar Yurdu Universiteti və Bakı Avrasiya Universiteti daxil olmaqla, Türk Dünyasının 62 yeni universiteti Türk Universitetlər Birliyinə üzv qəbul olunub.
Rektor Ədalət Muradov Assambleyada çıxış edərək TÜRKUNİB-in maliyyələşdirilməsi modeli, idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, Katibliyin yaradılması və ORHUN Mübadilə proqramının inkişafı barədə öz fikirlərini bölüşüb.
Səfər çərçivəsində yeni yaradılmış Türk Dövlətləri Beynəlxalq Universiteti ziyarət olunub. TDBU-nun rektoru, professor Baxodir Turaev quruculuq istiqamətində görülən işlər və gələcək planlar haqqında məlumat verib.
Bundan əlavə, rektor Ədalət Muradov Balıkesir Universitetinin rektoru professor Yücel Ogurlu ilə birlikdə Daşkənd Dövlət İqtisad Universitetinin (DDİU) rektoru, professor Tulkin Teşabaevlə görüşüb. Görüşdə DDİU-nin son illərdəki dinamik inkişafı, UNEC və DDİU arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramı çərçivəsində tələbə qəbulu və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.

На Ассамблее, состоявшейся в Ташкенте, выступили заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по вопросам реформ в сфере образования Хилола Умарова, генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев, министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Конгратбай Шарипов, президент Тюркской академии, профессор Шахин Мустаев и другие высокопоставленные лица. Они поделились мнениями о проделанной работе в рамках TURKUNIB, достигнутых успехах и будущих направлениях сотрудничества.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь ОТГ Кубанычбек Омуралиев объявил о выделении 1 миллиона долларов США на развитие Программы обмена ORHUN. Также, включая 12 высших учебных заведений Азербайджана — АДА, Западно-Каспийский университет, АзТУ, АГУНП, АГПУ, АГУКИ, НГУ, БВШН, Университет «Хазар», АУТМ, Университет «Одлар Юрду» и Бакинский Евразийский университет, 62 новых университета тюркского мира приняты членами Союза турецких университетов.
Ректор Адалат Мурадов, выступая на Ассамблее, поделился своими взглядами на модель финансирования TURKUNIB, совершенствование управления, создание Секретариата и развитие Программы обмена ORHUN.
В рамках визита состоялось посещение недавно созданного Международного университета тюркских государств. Ректор университета ТГТУ, профессор Баходир Тураев, проинформировал о работах по созданию и планах на будущее.
Кроме того, ректор Адалат Мурадов совместно с ректором Университета Балыкесир, профессором Юджелем Огурлу встретился с ректором Ташкентского государственного экономического университета (ТГЭУ), профессором Тулкином Тешабаевым. На встрече обсуждались вопросы динамичного развития ТГЭУ за последние годы, прием студентов в рамках программы двойного диплома, реализуемой между UNEC и ТГЭУ, а также направления дальнейшего сотрудничества.