16 OKTYABR 2025 | VIEWS:
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKUNİB) 8-ci Baş Assambleyasında iştirak etmək məqsədilə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə rəsmi səfərdədir.
Daşkənddə keçirilən Assambleyada Özbəkistan Prezident Administrasiyası rəhbərinin təhsil islahatları üzrə müavini Hilola Umarova, Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubaniçbek Omuraliev, Özbəkistanın Ali təhsil, elm və innovasiya naziri Konqratbay Şaripov, Türk Akademiyasının prezidenti professor Şahin Mustayev və digər yüksək vəzifəli şəxslər çıxış ediblər. Onlar TÜRKUNİB çərçivəsində görülmüş işlər, əldə edilən nailiyyətlər və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir zamanı TDT Baş katibi Kubaniçbek Omuraliev ORHUN Mübadilə Proqramının inkişafı üçün 1 milyon ABŞ dolları ayrıldığını elan edib. Həmçinin Azərbaycanın 12 ali təhsil müəssisəsi – ADA, Qərbi Kaspi Universiteti, AzTU, ADNSU, ADPU, ADMİU, NDU, BANM, Xəzər Universiteti, ATMU, Odlar Yurdu Universiteti və Bakı Avrasiya Universiteti daxil olmaqla, Türk Dünyasının 62 yeni universiteti Türk Universitetlər Birliyinə üzv qəbul olunub.
Rektor Ədalət Muradov Assambleyada çıxış edərək TÜRKUNİB-in maliyyələşdirilməsi modeli, idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, Katibliyin yaradılması və ORHUN Mübadilə proqramının inkişafı barədə öz fikirlərini bölüşüb.
Səfər çərçivəsində yeni yaradılmış Türk Dövlətləri Beynəlxalq Universiteti ziyarət olunub. TDBU-nun rektoru, professor Baxodir Turaev quruculuq istiqamətində görülən işlər və gələcək planlar haqqında məlumat verib.
Bundan əlavə, rektor Ədalət Muradov Balıkesir Universitetinin rektoru professor Yücel Ogurlu ilə birlikdə Daşkənd Dövlət İqtisad Universitetinin (DDİU) rektoru, professor Tulkin Teşabaevlə görüşüb. Görüşdə DDİU-nin son illərdəki dinamik inkişafı, UNEC və DDİU arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramı çərçivəsində tələbə qəbulu və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.

The Assembly, held in Tashkent, brought together distinguished participants including deputy head of the Presidential Administration of Uzbekistan for education reforms, Hilola Umarova; Secretary-General of the Organization of Turkic States (OTS), Kubanychbek Omuraliev; minister of Higher education, science and innovation of Uzbekistan, Kongratbay Sharipov; president of the Turkic Academy, professor Shahin Mustafayev; and other high-ranking officials. The speakers shared their views on the achievements attained within the framework of TURKUNIB, as well as future directions of cooperation among member universities.
During the event, OTS Secretary-General Kubanychbek Omuraliev announced the allocation of USD 1 million to support the further development of the Orhun Exchange Program. Additionally, 62 new universities from the Turkic world, including 12 higher education institutions from Azerbaijan – ADA University, Western Caspian University, Azerbaijan Technical University (AzTU), Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU), Azerbaijan State University of Culture and Arts (ADMIU), Nakhchivan State University (NSU), Baku Higher Oil School (BHOS), Khazar University, Azerbaijan Tourism and Management University (ATMU), Odlar Yurdu University, and Baku Eurasian University – were admitted as new members of the Union of Turkic Universities.
Addressing the Assembly, rector Adalat Muradov shared his views on the financial model of TURKUNIB, improving its governance structure, the establishment of a Secretariat, and the further development of the Orhun Exchange program.
As part of the visit, participants also toured the newly established International University of the Turkic States. Rector of the university, professor Bakhodir Turaev, briefed the delegation on the ongoing construction works and future development plans.
In addition, rector Adalat Muradov met with professor Tulkin Teshabayev, rector of Tashkent State University of Economics (TSUE), together with professor Yücel Ogurlu, rector of Balıkesir University. During the meeting, the parties discussed TSUE’s dynamic progress in recent years, student admissions under the UNEC-TSUE Dual Degree Program, and prospects for expanding bilateral cooperation in the future.