30-dan çox ölkədən 1000-dən artıq ixtiranın təqdim edildiyi bu mötəbər platformada ölkəmiz mühəndislik, kosmik texnologiyalar, tibb və aqrotexnologiya sahələrini əhatə edən 5 innovativ startap layihəsi ilə çıxış edib. UNEC-in 1-ci kurs magistr tələbələri Kamran Mahmudov, İlham Süleymanov və bakalavr 1-ci kurs tələbəsi Müzəffər Mikayılovun daxil olduğu komandanın təqdim etdiyi layihələr beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Sərgidə gümüş medala layiq görülən “Smart Bed System” layihəsi həm Beynəlxalq Kosmik Stansiyadakı (ISS) astronavtlar, həm də yer səthindəki xroniki və Alzheimer xəstələri üçün intellektual yataq sistemi təklif edir. Bu sistem ənənəvi kabellər deyil, süni maqnit sahəsi texnologiyasından istifadə edərək mikrqravitasiya şəraitində yaranan əzələ itkisini minimuma endirir, eyni zamanda qan təzyiqi və oksigen səviyyəsini izləyərək avtomatik müdaxilə funksiyasını yerinə yetirir.
Digər uğurlu layihə olan və bürünc medal qazanan “ECHRON” isə aqrotexnologiya sahəsində yeni nəsil həll kimi torpağın pH balansı, elektrik keçiriciliyi və rütubətini ölçərək suvarma və gübrələmə ehtiyaclarını dəqiqliklə proqnozlaşdırır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq sərgidə bu il ilk dəfə təmsil olunub. Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə baş tutan bu iştirak, ölkəmizin innovasiya, elm və texnologiya sahələrindəki perspektivli layihələrinin dünya miqyasında tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

На престижной платформе, где было представлено более 1000 изобретений из более чем 30 стран, наша страна представила 5 инновационных стартап-проектов, охватывающих области инженерии, космических технологий, медицины и агротехнологий.
Проекты, представленные командой, в состав которой вошли студенты первого курса магистратуры UNEC Камран Махмудов, Ильхам Сулейманов, а также студент первого курса бакалавриата Музаффар Микаилов, были высоко оценены международным жюри.
Проект « Smart Bed System», удостоенный серебряной медали на выставке, предлагает интеллектуальную систему кроватей как для космонавтов на Международной космической станции (ISS), так и для пациентов с хроническими заболеваниями и болезнью Альцгеймера на Земле. Эта система минимизирует потерю мышечной массы в условиях микрогравитации за счет использования технологии искусственного магнитного поля вместо традиционных кабелей, а также выполняет функцию автоматического вмешательства, контролируя артериальное давление и уровень кислорода.
Еще один успешный проект, «ECHRON», завоевавший бронзовую медаль, представляет собой решение нового поколения в области агротехнологий, позволяющее точно прогнозировать потребности в орошении и удобрениях путем измерения pH-баланса, электропроводности и влажности почвы.
Следует отметить, что Азербайджан в этом году впервые был представлен на этой престижной международной выставке. Это участие, состоявшееся при поддержке Министерства молодежи и спорта, имеет большое значение с точки зрения продвижения перспективных проектов нашей страны в области инноваций, науки и техники в мировом масштабе.