UNEC tələbələri Fransada təhsil alacaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 5 tələbəsi Fransanın Leon şəhərində yerləşən Fransa və ABŞ-ın birgə təhsil müəssisəsi olan CEFAM – da (İnterational School of Business and Management) Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində təqaüdlə bir semestrlik təhsil alacaq.
Bu məqsədlə Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Aurelia Bouchez rəsmi tədbir keçirib. Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, CEFAM-ın rəhbəri xanım Karine Chaux və Valida Mechri, tələbə və valideynlər iştirak edib.
UNEC tələbələrini təbrik edən səfir üç mərhələli müsabiqənin uğurla keçdiyini bildirib. Xanım A.Bouchez tələbələrə Fransanı kəşf etməyə, mədəniyyəti ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib və bu işdə onlara dəstək olacaqlarını bildirərək, təhsillərində uğurlar arzulayıb.
Rektor, professor Ədalət Muradov son iki ildə UNEC-lə Fransanın ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Fransanın qədim universitetlərindən olan Montpellier Universiteti ilə aparılan ikili diplom razılaşması, Ruen Universiteti və Reims Şampan Arden Universiteti ilə imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsindən danışıb. Ə.Muradov Strasburq Universitetinin rektorunun UNEC-ə səfəri zamanı tələbələrin akademik səviyyəsindən məmnun qaldığını da diqqətə çatdırıb.
CEFAM-ın nümayəndə heyətinə seçim prosesinin şəffaf keçdiyini deyən rektor, tələbələrin Fransada UNEC-i layiqincə təmsil edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
CEFAM-ın rəhbəri xanim Karine Chaux tələbə seçiminin Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində aparıldığını və UNEC tələbələrinin tələblərə yüksək səviyyədə cavab verdiyini qeyd edib. UNEC-lə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu bildirən CEFAM rəhbəri tələbələrə təhsillərində lazımı dəstəyin göstəriləcəyini və şəraitin yaradılacağını vurğulayıb.

Студенты UNEC будут обучаться во Франции
В рамках программы обмена Erasmus+ 5 студентов Азербайджанского государственного экономического университета  (UNEC) в течение одного семестра смогут получить стипендиальное образование в совместном высшем учебном заведении Франции и США CEFAM (İnterational School of Business and Management), который находится во Франции в  городе  Леон.
С этой целью чрезвычайный и полномочный посол Франции в Азербайджане госпожа Аурелиа Боучез провела официальное мероприятие. В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, руководитель CEFAM госпожа Карине Джаух и Валида Меджри, студенты и родители.
Посол, поздравив студентов UNEC, отметила об успешном осуществлении трехэтапного конкурса. Госпожа А.Боучез пригласила студентов  открыть для себя Францию и ближе ознакомиться с ее культурой. Она отметила, что в этом деле им окажут поддержку и пожелала успехов им в учебе.
Ректор, профессор Адалат Мурадов отметил о стремительном развитии сотрудничества между высшими учебными заведениями UNEC и Франции за последние два года. Он рассказал о заключенном между древним университетом Франции Монпелье двойном дипломе, договоре сотрудничества, заключенного с университетом Роуэна и Реймса Шампань Арденн.  А.Мурадов довел до внимания, что  ректор Страсбургского университета при визите в UNEC выразил удовлетворение по поводу академического уровня студентов.
Ректор рассказал делегации CEFAM о соблюдении прозрачности в процессе избрания, и  выразил уверенность в том, что студенты достойно представят UNEC во Франции.
Руководитель CEFAM госпожа Карине Джаух отметила, что избрание студентов осуществлялось в рамках программы обмена  Erasmus+, и что студенты UNEC отвечают требованиям на высоком уровне. Руководитель CEFAM выразив удовлетворение по поводу сотрудничества с UNEC, подчеркнула о поддержке, которая будет оказана студентам, и предоставленных им условиях.