UNEC tələbələri Fransada təhsil alacaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 5 tələbəsi Fransanın Leon şəhərində yerləşən Fransa və ABŞ-ın birgə təhsil müəssisəsi olan CEFAM – da (İnterational School of Business and Management) Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində təqaüdlə bir semestrlik təhsil alacaq.
Bu məqsədlə Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Aurelia Bouchez rəsmi tədbir keçirib. Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, CEFAM-ın rəhbəri xanım Karine Chaux və Valida Mechri, tələbə və valideynlər iştirak edib.
UNEC tələbələrini təbrik edən səfir üç mərhələli müsabiqənin uğurla keçdiyini bildirib. Xanım A.Bouchez tələbələrə Fransanı kəşf etməyə, mədəniyyəti ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib və bu işdə onlara dəstək olacaqlarını bildirərək, təhsillərində uğurlar arzulayıb.
Rektor, professor Ədalət Muradov son iki ildə UNEC-lə Fransanın ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Fransanın qədim universitetlərindən olan Montpellier Universiteti ilə aparılan ikili diplom razılaşması, Ruen Universiteti və Reims Şampan Arden Universiteti ilə imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsindən danışıb. Ə.Muradov Strasburq Universitetinin rektorunun UNEC-ə səfəri zamanı tələbələrin akademik səviyyəsindən məmnun qaldığını da diqqətə çatdırıb.
CEFAM-ın nümayəndə heyətinə seçim prosesinin şəffaf keçdiyini deyən rektor, tələbələrin Fransada UNEC-i layiqincə təmsil edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
CEFAM-ın rəhbəri xanim Karine Chaux tələbə seçiminin Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində aparıldığını və UNEC tələbələrinin tələblərə yüksək səviyyədə cavab verdiyini qeyd edib. UNEC-lə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu bildirən CEFAM rəhbəri tələbələrə təhsillərində lazımı dəstəyin göstəriləcəyini və şəraitin yaradılacağını vurğulayıb.

UNEC Students will study in France
5 students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) will get scholarly education for a term within Erasmus+ Exchange Program at the International School of Business and Management of CEFAM (joint education institution of France and the USA) situated in Leon of France.
Therefore, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of France to Azerbaijan Ms Aurelia Bouchez has held an official event. UNEC Rector, Professor Adalat Muradov. Head of CEFAM Ms Karine Chaux and Valida Mechri, student and parents took part in the event.
Congratulating UNEC students, the Ambassador noted that a three- stage competition was completed successfully. Ms A.Bouchez invited the students to explore France and become familiar with its culture and promised to support them in this and wished them success in their education.
Rector, Professor Adalat Muradov noted that UNEC’s relations with the higher education institutions of France have been rapidly developed with the last two years. He spoke about the agreement on dual diploma with one of the ancient Universities of France Montpellier University and the contracts of cooperation signed with the University of Ruen and Reims Champaign Arden. A.Muradov drew to attention that the Rector of Strasbourg University was pleased with the students’ academic level during his visit to UNEC.
Noting that the selection process went transparently, Rector said expressed confidence for students that they will adequately represent UNEC in France.
CEFAM’s Head Ms Carine Chaux highlighted that the student selection was held within the Erasmus+ Exchange Program and UNEC students met the highest level. Expressing satisfaction for cooperation with UNEC, Head of CEFAM stressed that the students will be supported properly and created all conditions.