UNEC tələbələri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər
UNEC-in Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) sədri İlkan Əliyev, Tələbə-rektor Nihad İsgəndərov, tələbə təşkilatlarının rəhbərləri və fəal THİK üzvləri 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər.
UNEC tələbələri abidənin önünə gül dəstələri düzdükdən sonra, onlara ermənilərin törətdikləri soyqırım barədə məlumat verilib.
Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi 2013-cü il sentyabr ayının 18-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılıb. Kompleksdə XX əsrin əvvəllərində Quba şəhərinin müxtəlif ərazilərinin görüntüləri, əhalinin həyat tərzi haqqında fotolar var.
Quba soyqırımı məzarlığı 2007-ci il aprelin 1-də ərazidə torpaq işləri aparılarkən aşkarlanıb. Tədqiqatlar nəticəsində məzarlığın 1918-ci ildə ermənilərin yerli dinc əhaliyə qarşı törətdikləri soyqırımı ilə bağlı olduğu müəyyən edilib.

01 APRIL 2025 | VIEWS:
On March 31, in commemoration of the Day of Genocide of Azerbaijanis, Ilkan Aliyev, Chairman of the Student Trade Union Committee (STUC) of UNEC, Nihad Iskandarov, Assistant to the Rector, along with heads of student organizations and active members of the STUC, visited the Guba Genocide Memorial Complex.
Following the laying of flower bouquets at the memorial, the students were provided with detailed information regarding the genocide perpetrated by Armenians.
The Guba Genocide Memorial Complex was established on September 18, 2013, with the support of the Heydar Aliyev Foundation. The complex exhibits images from various areas of Guba city and photographs that reflect the lifestyle of the population during the early 20th century.
The Guba Genocide Cemetery was uncovered on April 1, 2007, during excavation work. Subsequent research determined that the cemetery is linked to the genocide committed by Armenians against the local peaceful population in 1918.