Sərgi UNEC və “Bakı Metropoliteni” QSC-nin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Sərgidə yaradıcılığı ilə elmi-ədəbi fikrin diqqət mərkəzində olan mütəfəkkirin zəngin irsini əks etdirən 14 rəsm əsər nümayiş etdirilib.
Sərginin açılışında bildirilib ki, Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq ölkəmizdə geniş şəkildə keçirilən tədbirlərdən biri kimi bu sərgi də böyük əhəmiyyətə malikdir. Çünki sərgi gələcək həyatı heç də birbaşa rəssamlıqla bağlı olmayacaq gəncliyin nümayəndələrinin əl işlərindən ibarətdir. Bunu həm mütəfəkkirin yaradıcılığına, həm də Azərbaycanın zəngin mədəni irsinə adi vətəndaş və ziyalı baxış bucağı da adlandırmaq olar. Layihə UNEC-in tələbələrinin yaradıcı potensialının müəyyən edilməsi və inkişaf etdirilməsi, geniş ictimaiyyətə tanıdılması və yeni nəsil arasında elmi-mədəni dəyərlərin təbliği baxımdan yüksək qiymətləndirilib.
Stansiyada keçirilən sərgi həm iştirakçıların, həm də sərnişinlərin böyük marağına səbəb olub. Nəsiminin həyat və yaradıcılığının rəsmlərlə inikası tamaşaçılara əsl zövq bəxş edib.
Sərginin gedişində Nəsiminin qəzəlləri və onlara bəstələnmiş musiqi kompozisiyaları da səsləndirilib.
Müəlliflər rəsm əsərləri ilə maraqlananlarla söhbət edib, çəkdikləri əsərlərin mövzusundan və tətbiq etdikləri texnikadan danışıb, həvəs göstərənlərə tövsiyələrini veriblər.

Next contribution from UNEC students to “Year of Nasimi”: Reflection of Nasimi’s creativity in paintings
16 DECEMBER 2019 | VIEWS:
Handworks of a group of students of the faculty of Technology and Design of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have been exhibited in the lobby of the Icheri Sheher metro station.
The exhibition was organized jointly by UNEC and Baku Metro CJSC. The exhibition featured 14 paintings reflecting the rich heritage of the thinker whose creativity was the focus of scientific and literary thought.
At the opening of the exhibition it was noted that this exhibition was also of great importance as one of the large-scale events in the country dedicated to the 650th anniversary of Nasimi. Because the exhibition   was  a work of young people, whose future life was not directly related to painting. It can be called   civil and intellectual view relating  both to the thinker’s creativity and to Azerbaijan’s rich cultural heritage. The project was highly appreciated in terms of identifying and developing the creative potential of UNEC students, promoting them to the general public and promoting the scientific-cultural values among the new generation.
The exhibition at the station attracted great interest from both the participants and the passengers. Reflection of Nasimi’s life and work with paintings gave the audience a real pleasure.
During the exhibition, Nasimi’s ghazals and compositions were also played.
The authors spoke to those who were interested in painting, talked about the subject of the works they had painted and the techniques they had used, gave recommendations to the enthusiasts.