UNEC müəllimləri Türkiyə universitetlərində təcrübələrini artıracaqlar
UNEC-in müəllimlərindən ibarət yeni nümayəndə heyəti Türkiyənin nüfuzlu Uludağ, Sakarya və Süleyman Dəmirəl universitetlərinə ezam olunacaqlar. Layihənin əsas məqsədi müəllimlərin elmi potensialının artırılması, xarici universitetlərin təcrübəsinin öyrənilməsidir.
Səfər zamanı həmin universitetlərin ali təhsil sistemi, tədris edilən ixtisas fənləri, sillabuslar, dərslik, imtahan, laboratoriya və kitabxana sistemi ilə tanışlıq nəzərdə tutulub. UNEC müəllimlərinin türkiyəli həmkarları ilə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması, xüsusən də elmi təqdiqatların həyata keçirilməsi, birgə elmi məqalələrin yazılması, müvafiq dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı müzakirələrin aparılması da proqrama daxil edilib.
Nümayəndə heyəti ilə görüşən rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-in xarici universitetlərlə əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsində belə səfərlərin vacib rol oynadığını vurğulayıb. Ötən tədris ilində universitetin 15 professorunun qonşu ölkənin tanınmış ali məktəblərinə ezam olunduğunu diqqətə çatdıran rektor, gələcəkdə belə səfərlərin dünyanın nüfuzlu universitetlərinə təşkil olunacağını xüsusi qeyd edib.
Dekan və kafedra müdirlərinin təmsil olunduğu 18 əməkdaşın Türkiyəyə səfəri fevral ayının 6-dan 10-a kimi nəzərdə tutulub.

UNEC will exchange experiences with Turkish Universities
A delegation of professors and teaching staff are being sent to Turkey to expand UNEC’s cooperation with the world’s most prestigious universities. The trip is also targeted in enhancing the scientific capacity of the teaching staff and benefitting from the experience of foreign universities.
The delegation consisting of 18 members is represented by the deans and heads of departments. They will be on business in groups of 6 people at the Uludagh, Sakarya and Suleyman Demirel Universities of Turkey. Getting closer acquainted with the higher education system of the universities they were sent to, the academic staff will conduct exchange of experiences. At the same time they will become familiar with the major disciplines, syllabuses, textbooks, exams, laboratories and library system of the universities. They will make discussions on conducting scientific researches, writing joint scientific articles and development of the relevant textbooks with their Turkish colleagues.
Meeting with the delegation, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov stressed the role of exchange of experiences in teachers’ capacity- building. Bringing to attention the fact when 15 UNEC professors benefited from the experience of the most prestigious Turkish Universities last year, Rector expressed confidence for this visit to be significant and made recommendations to the delegation.