12-14 iyun 2025-cü il tarixlərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və Paşa Holdinq şirkətlər qrupunun baş sponsorluğu ilə VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCEMR-2025) təşkil olunacaq.UNEC-in 95 illik yubileyinə həsr olunan bu ilki konfrans “Dairəvi iqtisadiyyat və dayanıqlı ekosistem” mövzusuna həsr olunub.
Konfrans çərçivəsində kitab sərgisi, məruzə sessiyaları və onlayn vörkşoplarla yanaşı, “Cop-29 Azərbaycan töhfəsi: İqlim dəyişikliyi və maliyyələşdirilməsi, resurslardan səmərəli istifadə” və “Dairəvi iqtisadiyyatın drayverləri: Rəqəmsal transformasiya və dayanıqlı ekosistem” mövzularında panel müzakirələr təşkil olunacaq.
Konfransın elm komitəsi tərəfindən müsbət dəyərləndirilən tədqiqat işləri dünyanın 20-ə yaxın elmi bazasında indekslənəcəkdir.

VII International Scientific Conference for Researchers in the Field of Economics and Management (ISCEMR-2025) will be held
05 JUNE 2025 | VIEWS:
On June 12–14, 2025, the VII International Scientific Conference for Researchers in the Field of Economics and Management (ISCEMR-2025) will be convened under the auspices of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the Heydar Aliyev Center, the International Center for Master’s and Doctoral Studies, and the “Regional Development” Public Union, with the Pasha Holding Group of Companies serving as the main sponsor.
This year’s conference, dedicated to the 95th anniversary of UNEC, will focus on the theme “Circular economy and sustainable ecosystem.”
The conference program will feature a book exhibition, plenary and parallel presentation sessions, as well as online workshops. Additionally, panel discussions will be held on the topics “COP-29 – Azerbaijan’s contribution: Climate change and its financing, efficient use of resources” and “Drivers of the circular economy: Digital transformation and sustainable ecosystem.”
Research papers deemed meritorious by the scientific committee will be indexed in nearly 20 prominent international academic databases.