17 İYUN 2025 | VIEWS:
12-14 iyun tarixlərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 95 illik yubileyinə həsr olunmuş VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCEMR-2025) uğurla başa çatıb.
UNEC, Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi və Paşa Holdinqin baş sponsorluğu ilə keçirilən bu ilki konfrans “Dairəvi iqtisadiyyat və dayanıqlı ekosistem” mövzusunda olub.
3 gün davam edən konfransda 24 ölkədən xarici 57 alim və tədqiqatçı iştirak edib. Konfransa təqdim olunan elmi məqalələrdən 224-ü seçilərək, xülasələr kitabında çap olunub.
Konfransda 4 panel sessiya, 9 vörkşop, 5 oflayn, 1 hibrid və 34 onlayn sessiya keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən konfransın açılışında, eləcə də panel sessiya və vörkşoplarda dairəvi iqtisadiyyat, süni intellekt, yaşıl universitetlər, yaşıl texnologiyalar,
rəqəmsal transformasiya, sosial inklüzivlik və digər mövzularda maraqlı təqdimatlar olub, elmi müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində təşkil olunan kitab sərgisi də iştirakçıların marağına səbəb olub. Burada konfransa təqdim edilmiş 224 məqalədən ibarət “Xülasələr toplusu”, eləcə də “Akademik yazı”, “Dairəvi iqtisadiyyat” kitabları nümayiş etdirilib. UNEC tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş “Bazarın hüdudları” və “Dayanıqlı enerji” kitabları da sərgidə yer alıb.
Konfransı açılışı, panel sessiyalar və vörkşöplar UNEC rəsmi facebook səhifəsindən canlı yayımlanıb.

В этом году конференция, проходившая при генеральной спонсорской поддержке UNEC, Центра Гейдара Алиева, Международного центра магистратуры и докторантуры, Общественного объединения «Региональное развитие» и Pasha Holding, была посвящена теме «Циркулярная экономика и устойчивая экосистема».
В трехдневной конференции приняли участие 57 иностранных ученых и исследователей из 24 стран. Из научных статей, представленных на конференцию, 224 были отобраны и опубликованы в сборнике тезисов.
Конференция включала 4 панельные сессии, 9 воркшопов, 5 офлайн, 1 гибридную и 34 онлайн сессии. На открытии конференции, состоявшейся в Центре Гейдара Алиева, а также на панельных сессиях и воркшопах состоялись интересные презентации и научные дискуссии по вопросам циркулярной экономики, искусственного интеллекта, зеленых университетов, зеленых технологий, цифровой трансформации, социальной инклюзии и другим темам.
Книжная выставка, организованная в рамках конференции, также привлекла внимание участников. Здесь был продемонстрирован «Сборник тезисов», состоящий из 224 статей, представленных на конференцию, а также книги «Академическое письмо», «Циркулярная экономика». В экспозицию также вошли книги «Границы рынка» и «Устойчивая энергетика», переведенные на азербайджанский язык UNEC.
Открытие конференции, панельные сессии и воркшопы транслировались в прямом эфире на официальной странице facebook UNEC.