Vüsalə Qərib qızı Hüseynovae-mail: [email protected]
1989-cu il tarixində Sumqayıt şəhərində anadan olmuşdur. 2007-ci ildə tam orta məktəbi bitirmişdir. Elə həmin il Qafqaz Universitetinə qəbul olmuşdur. 2012-ci ildə bakalavr təhsilini ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi 92 bal ilə, 2015-ci ildə 95 bal ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi ilə magistraturanı bitirmişdir.
Əmək fəaliyyətinə 15.02.2013-cü il tarixində Qafqaz Universitetindəi müəllim olaraq başlamışdır. 2021-ci ilin noyabr ayından etibarən İnnab Karyera Mərkəzində Rekrutinq mütəxəssisi, 2022- ci ildən etibarən İnnab Karyera Mərkəzinin rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır.
Hazırda UNEC-in “Karyera Planlaşdırılması və İnkişafı” kafedrasının müəllimidir.
Ekspert olduğu sahələr: Təlim və inkişaf, Təşkilati İnkişaf, Təşkilati davaranış, İstedadların cəlbi, İnsan kapitalının idarəedilməsi, İnsan Kapitalının İnkişafı, Yumşaq bacarıqlar
Akademik fəaliyyəti çərçivəsində Vüsalə Hüseynova İnnab Karyera Mərkəzində və CareerUp şirkətlərində layihə rəhbəridir.

e-mai: [email protected]
Born in 1989 in Sumgayit. She completed her secondary education in 2007 and was admitted to Qafqaz University in the same year. She graduated with a bachelor’s degree in 2012, achieving a cumulative grade point average of 92 out of 100. In 2015, she completed her master’s degree with a score of 95 out of 100.
Her professional career began on February 15, 2013, as a lecturer at Qafqaz University. In November 2021, she joined the Innab Career Center as a Recruitment Specialist, and from 2022 onward, she served as the Head of the Center.
* *
Currently, she is a lecturer in the Department of Career Planning and Development at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Her areas of expertise include: Training and Development, Organizational Development, Organizational Behavior, Talent Acquisition, Human Capital Management, Human Capital Development, Soft Skills
In addition to her academic activities, Vusala Huseynova serves as a project manager at Innab Career Center and CareerUp, where she contributes to various projects in career development and talent management.