Xarici Dil Müəllimlərinin III Beynəlxalq Forumu uğurla başa çatıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 95 illik yubileyinə həsr olunmuş Xarici Dil Müəllimlərinin III Beynəlxalq Forumu uğurla başa çatdı.
UNEC-in Xarici Dillər Departamentinin təşkilatçılığı ilə keçirilən və “Dil bacarıqları və iqtisadi imkanlar: tələbələrin qlobal bazara hazırlanması” mövzusuna həsr olunan forumda 300-dən çox yerli və xarici dil mütəxəssisi, müəllimlər, eləcə də tanınmış beynəlxalq qurumların nümayəndələri iştirak etdilər.
Forumun açılışında çıxış edənlər UNEC-də xarici dillərin tədrisi sahəsində aparılan islahatlardan, dil bacarıqlarının tələbələrin qlobal əmək bazarına inteqrasiyasında rolundan və universitetin bu istiqamətdə atdığı beynəlxalq səviyyəli addımlardan danışıblar. Onlar həmçinin dil biliklərinin yaratdığı imkanları vurğulayaraq, forumun müasir tədris metodlarının tətbiqi və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaratdığını, yerli və beynəlxalq mütəxəssislər arasında əməkdaşlığı daha da gücləndirdiyini qeyd ediblər.
Forum müddətində müasir dil tədris metodları, süni intellektin tədris prosesinə inteqrasiyası, qiymətləndirmə yanaşmaları və digər aktual mövzular üzrə seminar və sessiyalar olub. Sessiyalarda Pekin Xarici Dillər Universiteti, Konfutsi İnstitutu, Avropa Azərbaycan Məktəbi, həmçinin Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələrinin dil müəllimləri təqdimatlarla çıxış edərək təcrübələrini bölüşüblər.
Tədbirin ikinci günündə 260 nəfərin iştirakı ilə dil bacarıqlarını əhatə edən 25 seminar və təlim təşkil olunub. British Council-in və UNEC-in beynəlxalq sertifikatlı təlimçiləri tərəfindən keçirilən praktiki seminarlar iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Təlimlərdə müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin, dil kurslarının, həmçinin məktəb və peşə təhsil mərkəzlərinin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
III Xarici Dil Müəllimləri Beynəlxalq Forumu ölkəmizdə xarici dil tədrisi sahəsində müasir yanaşmaların inkişafı ilə yanaşı, beynəlxalq təcrübə ilə tanışlıq və əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dəyərli töhfələr qazandırdı.

В форуме, состоявшемся при организационной поддержке Департамента иностранных языков UNEC и посвященном теме «Языковые навыки и экономические возможности: подготовка студентов к глобальному рынку», приняли участие более 300 местных и иностранных специалистов по языкам, преподаватели, а также представители известных международных организаций.
Выступившие на открытии форума рассказали о реформах, проводимых в сфере преподавания иностранных языков в UNEC, роли языковых навыков в интеграции студентов в мировой рынок труда и шагах международного уровня, предпринятых университетом в этом направлении. Подчеркнув о возможностях, открывающих знание языка, они отметили, что форум создает широкие возможности для применения современных методов обучения и обмена опытом, а также еще больше укрепляет сотрудничество между местными и международными экспертами.
В рамках форума прошли семинары и сессии, посвященные современным методам обучения языкам, интеграции искусственного интеллекта в учебный процесс, подходам к оценке и другим актуальным темам. В ходе сессий преподаватели языков из Пекинского университета иностранных языков, Института Конфуция, Европейской азербайджанской школы, а также ведущих высших учебных заведений Азербайджана выступили с докладами и поделились своим опытом.
Во второй день мероприятия было организовано 25 семинаров и тренингов по языковым навыкам, в которых приняли участие 260 человек. Практические семинары, проведенные тренерами с международной сертификацией Британского Совета и UNEC, вызвали большой интерес у участников. В тренингах приняли участие преподаватели и студенты различных высших учебных заведений, языковых курсов, а также школ и центров профессиональной подготовки.
III Международный форум преподавателей иностранных языков внес ценный вклад в развитие современных подходов в области преподавания иностранных языков в нашей стране, а также в знакомство с международным опытом и укрепление сотрудничества.