Yunanıstanda UNEC-lə Qərbi Makedoniya Texnologiya Təhsil İnstitutu arasında imzalanan memorandumun rəsmi açılış mərasimi keçirilib
29 İYUN 2016 | VIEWS:
Yunanıstan Respublikasının Qərbi Makedoniya Texnologiya Təhsil İnstitutu (QMTTİ) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) arasında “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” üzrə birgə magistr proqramına dair imzalanan memorandumun həyata keçirilməsi məqsədilə rəsmi açılış mərasimi keçirilib. QMTTİ-də təşkil olunan mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin təmsilçisi Samir Vəliyev, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin əməkdaşları iştirak edib.
Mərasimdə QMTTİ-nin rektoru, professor Asimopoulos Nikolaos bildirib ki, proqramın təşkili və həyata keçirilməsi universitetlərimiz arasında akademik və elmi əməkdaşlığı genişləndirməklə yanaşı, həmçinin hər iki ölkə arasında təhsil, elm, mədəniyyət və sosial əlaqələrin gücləndirilməsində vacib əhəmiyyət kəsb edir.
Yunanıstan Respublikasının təhsil nazirinin müavini Theodosis Pelegrinis Cənubi Qafqazın aparıcı ölkəsi olan Azərbaycanda insan resurslarının potensialının nəinki təhsil müəssisələrinin inkişafına, eləcə də hər iki ölkənin faydalanmasına töhfə verəcəyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirliyinin təmsilçisi Samir Vəliyev son iki ildə Azərbaycan təhsil sistemində aparılan islahatların verdiyi töhfələrdən danışaraq bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təhsil sahəsinə göstərdiyi qayğı və diqqətin nəticəsində tədrisin və elmin inkişafında əsaslı dəyişikliklərə səbəb olan insan kapitalının formalaşması prosesi sürətlənib. Belə ki, fundamental və sosial-humanitar sahələri də əhatə etməklə xaricdə təhsil təcrübəsi alan gənc professor və müəllim heyətinin təhsil prosesinə cəlb edilməsilə yeni mühitin yaradılmasına nail olunub, yüksək intellektual tələblərə cavab verən ixtisas və proqramlar respublikanın bir çox təhsil müəssisələrində fəaliyyətə başlayıb. Bununla yanaşı, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüskarı olduğu SABAH qrupları da müxtəlif ali təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərməkdədir. Yunanıstan Respublikasının QMTTİ və UNEC arasında təşkil edilən bu magistr proqramı hər iki təhsil müəssisəsi arasında inkişaf göstəricisidir.
Rektor, professor Ədalət Muradov çıxışında bildirib ki, Azərbaycan təhsil sistemi və UNEC-in tarixində ilk dəfə olaraq universitetin akademik heyəti Avropa Birliyinin üzvü olan Yunanıstanda “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” magistr proqramı üzrə xarici kadrların hazırlığını həyata keçirməkdədir. Rektor qeyd edib ki, 1930-cu ildə əsası qoyulan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti Cənubi Qafqaz ölkələrinin ən böyük ali təhsil ocaqlarından biridir. UNEC-də 10 fakültə fəaliyyət göstərir, 21 ixtisas üzrə 18 mindən çox tələbə və magistr təhsil alır. UNEC-də bakalavr, magistr və doktorantura təhsil pillələri üzrə ixtisaslar Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində tədris edilir. Universitetdə 1000-ə yaxın professor-müəllim heyəti, o çümlədən 80-dən yuxarı elmlər doktoru, professor, 600-ə yaxın elmlər namizədi, fəlsəfə doktoru çalışır. UNEC-də dünyanın 12 ölkəsindən 850-dən çox tələbə və magistr təhsil alır.
Ə.Muradov bildirib ki, QS reytinq agentliyinin 2016-cı il iyunun 14-də açıqladığı sıralamada UNEC regionun 30 ölkəsinin 500-dən çox universiteti arasında ilk dəfə olaraq İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya Universitetlərinin 4-cü universiteti olmaqla, regionun ən yaxşı 200 universiteti arasında qərarlaşıb.
UNEC ilk dəfə olaraq, Avropa Birliyinin üzv ölkəsi olan Yunanıstan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin “Akademik ad və məlumatların tanınması üzrə təşkilatı” tərəfindən Yunanıstan ali təhsil müəssisələrinə ekvivalent universitet statusu alıb. Bununla da, UNEC məzunları Yunanıstanda əmək və akademik fəaliyyət göstərdikləri zaman Yunanıstan ali təhsil müəssisələrinin məzunları ilə eyni statusa malik olacaq.

Official Opening Ceremony of the Memorandum signed between UNEC and the Technological Educational Institute of Western Macedonia held in Greece
29 JUNE 2016 | VIEWS:
1117
The official opening ceremony for the implementation of the Memorandum signed on Graduate Program in “Management and Transportation of Oil and Gas” between the Technological Educational Institute of Western Macedonia, Greece and Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has taken place. The delegation headed by the representative of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Samir Veliyev and UNEC Rector, Professor Adalat Muradov participated in the ceremony arranged at the TEIWM.
Rector of the TEIWM, Professor Asimopoulos Nikolaos said that the organization and implementation of the program is of essential importance for strengthening educational, cultural and social ties between the two countries along with the expansion of the academic and scientific cooperation between our universities within the ceremony.
Deputy Minister of Education of the Republic of Greece Theodosis Pelegrinis said that the human resources potential in Azerbaijan which is the leading country of the Southern Caucasus would contribute not only to the development of education institution, but also to taking advantage for both countries.
Talking about the reforms held in education system of Azerbaijan in the last two years, the representative of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Samir Veliyev said the process of the formation of human capital causing to the fundamental changes in the development of education and science were accelerated as a result of the care and attention paid by the President of the Republic of Azerbaijan to this field. Thus, the creation of new environment involving young Professors and teaching staff educated in fundamental social and humanitarian fields were achieved and the qualification programs that meet the highest intellectual requirements has been launched in a number of educational institutions of the republic. In addition, the SABAH Groups initiated by the Ministry of Education are performing in different higher education institutions. The Graduate Program organized between the TEIWM of the Republic of Greece and UNEC is the indicator of this development.
Rector, Professor Adalat Muradov noted in his speech that the academic staff of the university is realizing personnel training in Graduate Program of  “Management and Transportation of Oil and Gas” in Greece which is the European Union member for the first time in the history of Azerbaijan education system and UNEC. Rector said Azerbaijan State University of Economics established in 1930 is one of the biggest higher education institutions of Southern Caucasus. 10 Faculties are carrying out their activities at UNEC, more than 18 thousand undergraduates and graduates are majoring in 21 specialties. The Undergraduate, Graduate and Doctoral Studies of UNEC are conducted in Azerbaijani, English, Russian and Turkish. About 1000 academic staff members, including over 80 Doctors of Sciences, Professors, about 600 Candidates and PhDs working at the University. More than 850 students and from 12 countries of the globe are studying at UNEC.
A.Muradov noted that UNEC is ranked among the best 200 universities of the region, being the 4th university of the Developing European and Central Asian Universities for the first time among the 500 universities of 30 countries of the region in the rating list of QS Ranking for June 14 2016.
For the first time, UNEC has got the status of “equivalent” of the Greek higher education universities by the “Organization on Recognition of Academic Titles and Information” of the Ministry of Education of the Republic of Greece which is the European Union member. Thus, UNEC graduates will have the same status as graduates of Greece during their academic and labor activities.
About UNEC:
UNEC is the brand of Azerbaijan State University of Economics. The brand of UNEC has been registered and patented by the State Committee on Standardization, Metrology and Patent on January 21 2016. In brand approval 41st class of special classification on- educating, ensuring teaching process, organization of entertaining, sport and cultural-educational events and 42nd class on- scientific and technological services and the related researches, industrial analysis and services on scientific researches, technical and program provision of computers and their improvement have been based on by the State Committee on Standardization, Metrology and Patent.