UNEC ölkə təhsilinin vahid məlumat bazasını yaradacaq
“Statistika  və ekonometrika” kafedrası nəzdində yaradılan Analitik İnformasiya Resursları Mərkəzinin təqdimatında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov bildirib ki, mərkəzin yaradılmasının əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi islahatlara dəstək olaraq, Azərbaycanda təhsil sahəsindəki yeniliklərlə bağlı vahid məlumat bazasını formalaşdırmaq və beynəlxalq təşkilatların və xarici şirkətlərin bu istiqamətdə tələbini ödəməkdən ibarətdir. Ə.Muradov ölkədə həyata keçirilən islahatlarda beynəlxalq təşkilatların və əcnəbilərin fəal iştirakını nəzərə alaraq, gələcəkdə məlumat bazasının yalnız təhsil sahəsində deyil, ölkə iqtisadiyyatı ilə bağlı da formalaşdırılacağını deyib. Mərkəzdə UNEC-in təcrübəli mütəxəssisləri ilə yanaşı, beynəlxalq ekspertlərin də fəaliyyət göstərəcəyini qeyd edib.
Sonra “Statistika  və ekonometrika” kafedrasının müəllimi Esmira Əhmədova AİRM-ın əsas vəzifələri, fəaliyyət istiqamətləri, strukturu barədə təqdimatla çıxış edib.

UNEC создаст единую базу данных по образованию страны
В презентации Аналитического центра информационных ресурсов, созданного при кафедре  «Статистика и эконометрика», приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов и профессорско-преподавательский состав университета.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что основной целью создания центра является поддержка реформ, осуществляемых Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, в связи с новшествами  в сфере образования в Азербайджане формирование единой базы данных и удовлетворение потребностей международных организаций и иностранных компаний в этом направлении.  Принимая во внимание активное участие международных организаций и иностранцев в реформах, осуществляемых в стране, А.Мурадов отметил о формировании в будущем базы данных не только в сфере образования, но и в сфере экономики страны.  Он подчеркнул, что наряду с опытными специалистами UNEC в центре будут проявлять деятельность международные эксперты.
Затем преподаватель кафедры «Статистика и эконометрика» Эсмира Ахмедова выступила с презентацией по основным обязанностям, направлениям деятельности, структуре АЦИР.