UNEC-də vahid tələbə kartı tətbiq olunacaq
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Alim Quliyev, “Mastercard” şirkətinin regional direktoru Süleyman Sözeri, bankın nümayəndələri və universitetin müvafiq strukturlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov layihə ilə bağlı UNEC-də iki il öncədən hazırlıqlara başlanıldığını diqqətə çatdıraraq, UNEC-in Mərkəzi Bank tərəfindən layihənin tətbiqi məqsədilə pilot universitet kimi seçildiyi üçün bankın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. “Vahid tələbə kartı”nın üstünlüklərindən danışan Ə.Muradov bildirib ki, tələbələr eyni kartla təhsil müəssisəsinə və kitabxanaya giriş əldə etməklə yanaşı, təqaüdlərin alınmasında, nəqliyyatda, habelə ölkədaxili və xarici ticarət şəbəkələrində nağdsız ödənişlər apara biləcəklər.
Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Alim Quliyev layihənin ilk dəfə məzunu olduğu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində tətbiqindən məmnunluğunu ifadə edərək, bu ali təhsil müəssisəsinin  son illər innovativ layihələri ilə ölkənin ən aparıcı ali təhsil müəssisələrindən biri olduğunu vurğulayıb. A.Quliyev Azərbaycan Prezidentinin 26 sentyabr tarixli fərmanı ilə təsdiqlənən “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın strateji istiqamətləri və icra tədbirləri barədə danışıb. Bildirib ki, Dövlət Proqramı çərçivəsində təsdiqlənən tədbirlər planına əsasən, təhsil müəssisələrinin nağdsız ödənişə cəlb olunması prioritet istiqamətlərdən biri kimi seçilib. A.Quliyev tələbələr arasında smart kartlardan istifadənin müasir ödəniş mədəniyyətinə malik yeni nəslin yetişməsinə və ölkədə rəqəmsal ödəniş mühitinin formalaşmasına dəstək olacağını vurğulayıb.
Sonra Mərkəzi Bankın strateji partnyoru, rəqəmsal ödənişlər sahəsində geniş təcrübəyə malik olan “Mastercard” şirkətinin regional direktoru Süleyman Sözeri vahid tələbə kartları ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Şirkət rəsmisi qonşu dövlətlərin tətbiq etdiyi tələbə smart kartları və bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübəni paylaşıb.

A single student card will be applied at UNEC
The event was attended by the rector of UNEC, professor Adalat Muradov, first deputy chairman of the Central Bank Alim Guliyev, regional director of the company  “Mastercard” Suleyman Sozeri, representatives of the bank and heads of relevant departments of the university.
Speaking about the project’s preparation for two years, the rector thanked the bank’s management for selecting the UNEC as a pilot university for the project’s implementation by the Central Bank. Speaking about the advantages of “single student card”, A.Muradov said that  students will be able to enter  the educational institution and the library with the same card, they will be able to make non-cash payments in obtaining scholarships, transportation, as well as in domestic and foreign trade networks.
First Deputy Chairman of the Central Bank of Azerbaijan Alim Guliyev expressed his satisfaction with the application of the project firstly at Azerbaijan State University of Economics, from  which he had graduated from. He emphasized that this university is one of the most  leading universities of the country with innovative projects in recent years. A.Guliyev spoke about the strategic directions and implementation measures of the “State Program on the expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020”, approved by the  decree of the president of Azerbaijan of September 26. It was  noted that according to the approved action plans  within the framework of the State Program, involvement  of educational institutions in non-cash payment was chosen as one of the priorities. A. Guliyev said that the use of smart cards among students will help to grow up a new generation of modern payment culture and to create a digital payment environment in the country.
Then, the Central Bank’s strategic partner, the regional director of the company “Mastercard “Suleyman Sozeri, who has extensive experience in digital payments made a speech with the presentation on single student cards. The company’s official has shared student smart cards and international experience in neighboring countries in this direction.