2025-ci il “UNEC İnklüziv Təhsil İli”elan olunub
UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin yaranmasının 10 illiyi münasibətilə elan ildə inklüziv təhsilin inkişafına, əlilliyi olan şəxslərin təhsil prosesinə və sosial həyata inteqrasiyasını daha da gücləndirməyə yönəlmiş müxtəlif tədbirlər və layihələr həyata keçiriləcək.
Təsdiqlənmiş tədbirlər planı çərçivəsində inklüziv ali təhsil mövzusunda kitab təqdimatları, əlilliyi olan insanların əl işlərinin sərgisi, müasir inklüziv təhsil metodları üzrə təlimlər və TEDx Inclusive forumunun keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Həmçinin UNEC İnklüziv Təhsilə Dəstək Təşkilatı tərəfindən inklüziv təhsilin təbliği istiqamətində müxtəlif təşəbbüslər həyata keçiriləcəkdir.
İl ərzində müxtəlif ali təhsil müəssisələri ilə birgə “İnklüziv Təhsil” mövzusunda seminarlar və konfranslar, təlimlər, vorkşoplar təşkil ediləcək, həmçinin əlilliyi olan şəxslərin təhsil imkanlarının daha da yaxşılaşdırılması və onların sosial inteqrasiyasına dair müzakirələr aparılacaq.
Bununla yanaşı, inklüziv təhsillə bağlı maarifləndirici elektron bukletlər, videoçarxlar, bir-birindən maraqlı layihə və xəbərlər geniş auditoriyaya çatdırılacaq.
Tədbirlər çərçivəsində, UNEC-də təhsil alan və məzun olmuş əlilliyi olan şəxslərin uğurlu təcrübələri ilə bağlı görüşlər, işlə təmin olunma imkanları və sosial mühitdə fəal iştiraklarına dair təqdimatlar təşkil ediləcək.

По случаю 10-летия создания Центра инклюзивного образования UNEC в объявленном году будут реализованы различные мероприятия и проекты, направленные на развитие инклюзивного образования, интеграцию лиц с ограниченными возможностями в образовательный процесс и общественную жизнь.
В рамках утвержденного плана мероприятий запланированы презентации книг по инклюзивному высшему образованию, выставка ручных работ лиц с ограниченными возможностями, проведение тренингов по современным методам инклюзивного образования и инклюзивного форума TEDx.
Также Организация инклюзивных волонтеров UNEC будет реализовывать различные инициативы в направлении продвижения инклюзивного образования.
В течение года совместно с различными высшими учебными заведениями будут организованы семинары и конференции, тренинги, воркшопы по теме «Инклюзивное образование», а также проведены обсуждения по дальнейшему улучшению образовательных возможностей лиц с ограниченными возможностями и их социальной интеграции.
Наряду с этим, широкой аудитории будут доставлены просветительные электронные буклеты, видеоролики, интересные проекты и новости, связанные с инклюзивным образованием.
В рамках мероприятий состоятся встречи в связи успешным опытом лиц с инвалидностью, обучающихся и ставших выпускниками UNEC, будут организованы презентации о возможностях трудоустройства и их активном участии в социальной среде.