2025-ci il “UNEC İnklüziv Təhsil İli”elan olunub
UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin yaranmasının 10 illiyi münasibətilə elan ildə inklüziv təhsilin inkişafına, əlilliyi olan şəxslərin təhsil prosesinə və sosial həyata inteqrasiyasını daha da gücləndirməyə yönəlmiş müxtəlif tədbirlər və layihələr həyata keçiriləcək.
Təsdiqlənmiş tədbirlər planı çərçivəsində inklüziv ali təhsil mövzusunda kitab təqdimatları, əlilliyi olan insanların əl işlərinin sərgisi, müasir inklüziv təhsil metodları üzrə təlimlər və TEDx Inclusive forumunun keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Həmçinin UNEC İnklüziv Təhsilə Dəstək Təşkilatı tərəfindən inklüziv təhsilin təbliği istiqamətində müxtəlif təşəbbüslər həyata keçiriləcəkdir.
İl ərzində müxtəlif ali təhsil müəssisələri ilə birgə “İnklüziv Təhsil” mövzusunda seminarlar və konfranslar, təlimlər, vorkşoplar təşkil ediləcək, həmçinin əlilliyi olan şəxslərin təhsil imkanlarının daha da yaxşılaşdırılması və onların sosial inteqrasiyasına dair müzakirələr aparılacaq.
Bununla yanaşı, inklüziv təhsillə bağlı maarifləndirici elektron bukletlər, videoçarxlar, bir-birindən maraqlı layihə və xəbərlər geniş auditoriyaya çatdırılacaq.
Tədbirlər çərçivəsində, UNEC-də təhsil alan və məzun olmuş əlilliyi olan şəxslərin uğurlu təcrübələri ilə bağlı görüşlər, işlə təmin olunma imkanları və sosial mühitdə fəal iştiraklarına dair təqdimatlar təşkil ediləcək.

2025 Declared as the “UNEC Year of Inclusive Education”
The Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has officially declared 2025 as the “UNEC Year of Inclusive Education” in honor of the 10th anniversary of the establishment of the UNEC Inclusive Education Center.
This milestone year will feature a variety of events and initiatives aimed at fostering the development of inclusive education, enhancing the participation of individuals with disabilities in the educational process, and promoting their integration into social life.
As part of the approved action plan, activities such as book presentations on inclusive higher education, exhibitions of handicrafts created by individuals with disabilities, training sessions on modern inclusive education methods, and the organization of a TEDx Inclusive Forum are planned.
Additionally, the UNEC Inclusive Volunteers Organization will undertake various initiatives to advocate for inclusive education.
Collaborative seminars, conferences, training sessions, and workshops on the theme of “Inclusive Education” will be held in partnership with other higher education institutions. Discussions will also focus on improving educational opportunities for individuals with disabilities and enhancing their social integration.
Furthermore, informational electronic booklets, video materials, and a range of engaging projects and updates on inclusive education will be disseminated to a wider audience.
As part of these efforts, meetings will be organized to showcase the successful experiences of UNEC students and graduates with disabilities. Presentations will highlight employment opportunities and emphasize their active participation in social and professional settings.