4 iyun 1975-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
2004-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 2005-ci ildə iqtisad elmləri namizədi diplomu verilmişdir.
1998-ci ildə Azərbaycan Maliyyə İqtisad Kollecində böyük mühəndis;
1999-2000-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “Menecment və sahibkarlıq fəaliyyəti” kafedrasının böyük laborantı;
2000-2001-ci illərdə İqtisad Universitetinin “Menecment və sahibkarlıq fəaliyyəti” kafedrasının müəllimi;
2001-2012-ci illərdə “Biznesin təşkili” kafedrasının müəllimi, baş müəllimi olmuşdur.
2012-2017 ci illərdə  İqtisad Universitetinin “Biznesin idarə edilməsi” kafedrasının dosenti olmuşdur.
UNEC-in Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzinin rəhbəridir.
Milli iqtisadiyyatın aktual problemlərinə aid 30-dan çox elmi əsərləin, o cümlədən 1 kitab, 2 monoqrafiyanın müəlifidir, dərslik və dərs vəsaitinin həmmüəlifidir.

She was born on June 4, 1975 in Baku.
In 1997 she graduated from bachelors, in 1999 from masters of Azerbaijan State University of Economics.
In 2004 she defended her thesis at Azerbaijan State University of Economics. In 2005 she was awarded the degree of Candidate of Economic Sciences.
In 1998 she was a senior Engineer at Azerbaijan Finance Economic College;
In 1999-2000 – senior laboratory assistant at the department of “Management and Entrepreneurship” of Azerbaijan State University of Economics;
In 2000-2001 – a lecturer of the department of “ Management and Entrepreneurship” at the Economic University;
From 2001 to 2012 she was a lecturer and senior lecturer of the department of “Business Administration”.
In 2012-2017 she was Associate Professor of the department of “Business Administration” of ASEU.
Since 2017 she has been Associate Professor of the department of “Economics” (in Russian) of UNEC.
She is the head of MEYBULLAYEV ISLAMIC ECONOMIC CENTER.
She is the author of more than 30 scientific works, including 1 book, 2 monographs on current problems of national economy, co-author of a textbook and a teaching aid.