“525-ci qəzet” UNEC-də imtahan prosesindən yazıb
Dünən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) KİV nümayəndələri qış imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət ediblər.
“Bilik şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməlidir” devizi altında keçirilən tədbirdə nüfuzlu mətbuat orqanlarından iyirmidən çox jurnalist iştirak edib.
Təhsil nazirinin “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” əmrinə əsasən həyata keçirilən görüşdə Tədrisin Keyfiyyətinin Qiymətləndirilməsi və İdarə Edilməsi Mərkəzinin direktoru Raqif Qasımov “ictimai nəzarətçi”ləri imtahan prosesinin gedişi, nəzarət təlimatları ilə tanış edib. Sonra “ictimai nəzarətçi”lər UNEC-in bütün tədris binalarında keçirilən imtahanlara nəzarət ediblər.
“Texnologiya və dizayn”, “Kommersiya” fakültələri üzrə keçirilən test imtahanlarında nəzarətçi kimi iştirak edən KİV nümayəndələrinə məlumat verən R.Qasımov bildirib ki, keçirilən test imtahanlarında tələbələrə əvvəlcədən 700 sual cavabları ilə birlikdə təqdim olunur: ” Həmin suallar tədris dövründə keçirilən 15 mühazirə mövzusu üzrə müəyyən edilib. 700 sualdan 50-si imtahana düşür. Tələbə sualları cavablandırdıqdan sonra “bitir” düyməsinə basan kimi imtahanda göstərdiyi nəticəsi ilə tanış olur. Universitetinin hər korpusunda 5 növbə üzrə imtahan təşkil edilir. Hər növbədə minimum 150 tələbə iştirak edir”. Bildirilib ki, humanitar fənlər üzrə imtahanlarda tələbələrə 1 saat 20 dəqiqə, riyaziyyat, ekonometrika fənləri üzrə isə 2 saat vaxt verilir.
İmtahanlardan sonra jurnalistlər UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüblər. Rektor UNEC-də aparılan islahatlar, universitetin hədəfləri və iş prosesində qarşıya çıxan problemlərdən danışıb, jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Ədalət Muradov jurnalistlərlə keçirdiyi görüşdə bildirib ki, yüksək keyfiyyəti təmin edə biləcək yeganə qüvvə müəllimlərdir: “Biz bir il səkkiz ay ərzində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə 147 gənc müəllim cəlb etmişik. Keçən tədris ilində 121 nəfər gənc müəllim cəlb etmişdik, onlardan 68-i Avropa, Amerika Kanada universitetlərinin məzunlarıdır.
Universitetdə bir ixtisas üzrə bir neçə kafedranın olmasının tərəfdarı deyilik. Ona görə kafedraları birləşdiririk. Artıq 10 kafedra birləşdirilib. 10 kafedranın əvəzində 4 kafedra yaradılıb. Rektor bildirib ki, 45 kafedra fəaliyyət göstərir. Universitetdə 21 ixtisas üzrə tədris aparılır. Həmçinin 10-a yaxın qeyri-ixtisas kafedraları yaradılacaq. Universitetdə təhsil haqlarını qaldırmaq fikrimiz yoxdur”.
Ə.Muradov universitetdə çalışan müəllimlərin əmək haqları barədə bildirib ki, müəllimlərin əmək haqlarını üç mərhələdə artırılıb: “Dekanların vəzifə maaşı 2000 manatdır. Əlavə dərs yüklərinə görə 500-600 manat məvacib alırlar. Kafedra müdirinin vəzifə maaşı 1 500 manat, professorun maaşı 1300 manatdır. Pedaqoji heyətin orta aylıq əmək haqqı 961 manat təşkil edir. Devalvasiyanı nəzərə almasaq, dollar ekvivalentində kifayət qədər yüksək əmək haqqıdır. Gələcəkdə yenidən əmək haqlarının artırılması üçün universitetin ehtiyatı var.
Müəllimlərin dərs yükünün artırılması hesabına müəllimin sayı azaldıla bilər. Bununla da digər müəllimlərin əmək haqları artırıla bilər. Universitetin professor və müəllim heyətinin 25 faizinin yaşı 69 və ondan yuxarıdır. Ən yaşlı müəllimizin 88 yaşı var. UNEC-də yaşı 70-dən yuxarı və elmi dərəcəsi olmayan dosentlərin universitetdən çıxarılması nəzərdə tutulur. Yalnız professorlar universitetdə fəaliyyətlərini istədikləri qədər davam edəcəklər”.
Rektor bildirib ki, universitetdəki jurnallar hamısı elektrondur: “Müəllimlər 15 dəqiqə ərzində  qayıbları qeyd eləməlidir. Amma sentyabr ayından biz barmaq iziylə tələbələrin dərsə davamiyyətinə keçəcəyik.  Müəllim tələbələrin yoxlanmasına sərf elədiyi vaxtı dərsə həsr edəcəklər. Artıq SABAH qruplarında barmaq iziylə dərsə davamiyyət tətbiq olunur. Tələbənin bütün universitet üzrə davamiyyətini müəllim yox, artıq tələbə özü qeyd edəcək. Müəllimlərin dərsi əvəz edilməsi məsələsinə son qoymaq üçün müəllimlər də elektron jurnalları ancaq barmaq iziylə aça biləcəklər. Ancaq  icazə verildiyi halda başqa müəllim digər müəllimin dərsini əvəz edə bilər”.

“525 газет пишут ” об экзаменах в UNEC
Вчера в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) представители СМИ вели контроль за проведением зимней экзаменационной сессии.
На мероприятии, проведенном под девизом «знания должны оцениваться прозрачно и объективно» участвовали более двадцати журналистов из престижных органов печати.
На встрече, осуществляемом в соответствии с приказом министра образования «Об организации и проведении экзаменационной сессии» директор Центра и управления оценки качества образования  Рагиф Гасымов ознакомил «представителей общественности» о проведении экзаменов, инструкциями контроля. В конце «представители общественности» посетили все корпуса UNEC.
Р.Гасымов информировал представителей СМИ, участвующим в качестве наблюдателей на тестовых экзаменах,  проведенных по факультетам «Технология и дизайн» и «Коммерция» о процессе проведения экзаменов..Он отметил, что студентам заранее представили 700 вопросов по тестовым экзаменам с ответами : ” Эти вопросы определены по 15 темам лекций, пройденных в течение обучения. Из 700 вопросов на экзамене выпадают 50. После ответа на вопросы студент нажав кнопку»конец» знакомится с результатами экзамена. В каждом корпусе университета организуются экзамены в 5смены. В каждую смену участвуют более 150 студентов». Он отметил, что на экзамены по гуманитарным дисциплинам отводится час 20 минут, а по математике и эконометрике 2 часа.
После экзаменов журналисты встретились с ректором UNEC, профессором Аделятом Мурадовым. Ректор рассказал  о проведенных реформах, целях и проблемах при проведении работ, ответил на вопросы журналистов.
На встрече с журналистами Адалят Мурадов отметил, что единственной силой в обеспечении высокого качества являются преподаватели: «В течение года и восьми месяцев мы привлекли в Азербайджанский государственный экономический университет 147 молодых преподавателей. В прошлом учебном году мы привлекли 121 преподавателя, из которых 68 являются выпускниками университетов Европы, Америки, Канады.
Мы не сторонники того, чтобы в университете по одной специальности существовали несколько кафедр. Поэтому мы объединяем кафедры. Уже объединены 10 кафедр. Ректор заявил, что функционируют 45 кафедр. В университете ведется обучение по 21 специальности. В том числе будут созданы 10 кафедр не по специальности. В университет повышение оплаты за обучение не предусматривается».
О заработной плате преподавателей университета Адалят Мурадов сказал, что у них зарплата повышалась в три этапа. «Заработная плата деканов 200 манатов. Помимо этого они получают за учебную нагрузку 500-600 манатов. Должностная зарплата заведующих кафедрой 1500 манатов, у профессоров 1300 манатов. Средняя зарплата педагогического состава составляет 961 манат. Если не считать девальвацию в эквиваленте доллара довольно высокая зарплата. В будущем для повышения зарплаты университет имеет средства.
За счет увеличения учебной нагрузки преподавателей может уменьшиться их число. Таким образом может подняться зарплата у других преподавателей. 25% профессорско-преподавательского состава университета в возрасте 69 лет и больше. Самым пожилым преподавателям 88 лет. Предусматривается увольнение с работы преподавателей старше 70 лет, не имеющих ученой степени. Лишь профессора  университета могут работать сколько пожелают».
Ректор отметил, что все журналы в университете в электронной форме. «Преподаватели в течение 15 минут должны отметить всех отсутствующих. Но с сентября месяца мы перейдем на систему посещения занятий студентами по отпечатку пальца. Преподаватель, время затраченное на проверку посещаемости студентов, отведет на обучение. Уже в группах «САБАХ» применяется посещение занятий по отпечатку пальца. Для того, чтобы положить конец замены занятий преподавателей применяется система отпечатка пальца, по которому преподаватели смогут открыть журнал. Только при получении разрешения один преподаватель сможет заменить другого.