Dövlət Statistika Komitəsinin sədr müavini ADİU-nun professor-müəllim heyətinə 2014-cü ilin yekunlarına dair məlumat verib
27 YANVAR 2015 | VIEWS:
zərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) 2014-cü ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən Dövlət Statistika Komitəsinin sədr müavini Rauf Səlimov 2014-cü ildə ölkənin iqtisadi və sosial yekunlarına dair məlumat verib. Bildirib ki, ötən 11 il ərzində ölkə iqtisadiyyatında orta hesabla 11.5 faiz artım baş verib. Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəsmi məlumatına əsasən, bu, dünya ölkələri üzrə ən yüksək göstəricidir. Onun sözlərinə görə, bu dövr ərzində iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunda 10 faizə yaxın müsbət dinamika qeydə alınıb.
R.Səlimov 2014-cü ildə sənaye sektorunda ümumi 0.7 faiz azalma baş verdiyini bildirsə də, sənayenin qeyri-neft sektorunda 6.9 faizlik artım olduğunu vurğulayıb. Dünya iqtisadiyyatında, maliyyə bazarında baş verən prosesləri nəzərə alsaq bu uğurlu göstəricidir. Ölkə rəhbərliyinin yaratdığı münbit investisiya mühiti iqtisadiyyatımıza yatırılan sərmayələrin həcmini artırıb. Ötən il ərzində ölkəyə 21.8 milyard manat investisiya yatırılıb ki, onun da 58.5 faizi daxili mənbələr hesabınadır. 2014-cü ildə Azərbaycanın xarici ölkələrə yatırdığı investisiyanın həcmində artım baş verib.
2014-cü ildə 127 min yeni iş yerləri yaradılıb. Bu da ölkədə işsizlik və yoxsulluq səviyyələrinin aşağı düşməsinə gətirib çıxarıb. Belə ki, işsizlik səviyyəsi 0,1 faiz azalaraq 4,9 faizə, yoxsulluq səviyyəsi isə 0,3 faiz azalaraq 5,0 faizə enib.
2015-ci il yanvar ayının 1-ə əhalinin banklardakı əmanətlərinin həcmi rekord həddə – 12.4 faiz artaraq, 7.2 milyard manata yüksəlib. 2014-cü ildə MDB-nin milli valyutaları arasında yalnız manat məzənnəsini qoruyub saxlayıb. Ötən il əhalinin gəlirləri 4.8 faiz çoxalıb. Orta aylıq əmək haqqı 443 manat, aylıq pensiyanın orta məbləği 173.4 manat təşkil edib.
ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov çıxışında bildirib ki, ötən ilin iqtisadi və sosial həyatının yekunları onu deməyə əsas verir ki, dünya iqtisadiyyatında, xüsusən də maliyyə bazarlarında baş verən böhranlı proseslərə baxmayaraq, ölkə iqtisadiyyatı uğurla inkişaf edib, xarici və daxili investisiyaları cəlb etməyə yüksək imkanlar yaradılıb. Rektor qeyd edib ki, ADİU-nun professor-müəllim heyəti xarici ölkələrdə ezamiyyətdə olarkən, nüfuzlu xarici jurnallara məqalələr yazarkən xarici investorlara Azərbaycan iqtisadiyyatında yaranmış şərait, rəqabət üstünlükləri ilə bağlı ətraflı məlumat verməlidir.

Заместитель председателя Государственного комитета по статистике предоставил профессорско-преподавательскому составу АГЭУ об итогах 2014 года
27 ЯНВАРЯ 2015 | VIEWS:
310
27 января в АГЭУ было проведено мероприятие, посвященное итогам социально-экономического развития в 2014 г.
Участвующий на мероприятии заместитель председателя Государственного комитета по статистике Рауф Салимов предоставил информацию по итогам социально-экономического развития в 2014 году. Он отметил, что за прошедшие 11 лет в экономике страны  рост составил в среднем 11.5 %. На основании официальных данных Международного валютного фонда, это является самым высоким показателем по странам мира. По его словам, за этот период в не нефтяном секторе экономики была отмечена положительная динамика около 10 процентов.
Р.Салимов заявляя об общем 0,7 процентном понижении в промышленном секторе, 2014 году, подчеркнул, что в не нефтяном секторе промышленности наблюдался в среднем 6,9 процентный  рост.
Если учесть процессы, происходящие в мировой экономике, на финансовом рынке, то это успешный показатель. Созданный руководством страны благоприятный инвестиционный климат увеличил объем капиталовложений в нашу экономику. За прошедший год в страну было вложено 21,8 млрд. манат, из них 58,5 % — за счет внутренних источников. В 2014 году произошел рост в объеме инвестиций, которые Азербайджан вложил в зарубежные страны.
В 2014 году было создано 127 тыс.новых рабочих мест. А это привело к понижению уровня безработицы и бедности. Так, уровень безработицы снизился на 0,1 % и составил 4,9 %,а уровень бедности, понизившись на 0,3 %, составил 5,0 %.
На 1 января 2015 года объем вкладов населения в банках достиг рекордного уровня (повысился на 12,4 %) и поднялся до 7,2 млрд. манат. В 2014 году среди национальных валют СНГ только манат сохранил свой курс. В прошлом году доходы населения повысились на 4,8 %. Средняя зарплата составила 443 манат, сумма среднемесячной пенсии – 173,4 манат.
Ректор АГЭУ, проф. Адалят Мурадов в своем выступлении отметил, что итоги экономической и социальной жизни за прошлый год дает основание говорить о том, что несмотря на происходящий в мировой экономике, особенно на финансовых рынках кризисные процессы, экономика страны успешно развивался, были созданы большие возможности для привлечения зарубежных и внутренних инвестиций. Ректор подчеркнул, что бывая в зарубежных командировках, публикуя в престижных иностранных журналах статьи, профессорско-преподавательский состав АГЭУ должны подробно информировать иностранных инвесторов об условиях, конкурентных преимуществах, созданных в азербайджанской экономике.