i.e.n., dos. Mehtiyev Azər Seyfalı oğlu02 yanvar 1967-ci ildə Qəbələ rayonunun Əmirvan kəndində anadan olmuşdur. 1990-cı ildə N. A. Voznesenski ad. Leninqrad Maliyyə İqtisad İnstitutunun Bakı filialını bitirmiş, Dövlət İmtahan Komissiyasının qərarı ilə elmi fəaliyyətli davam etdirmək üçün təyinatı həmin instituta verilmişdir.
1990-1991-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universi-tetinin “Sənaye müəssisələrinin və komplekslərin təşkili, iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında laborant vəzifəsində çalışmışdır.
1991-1994-cü illərdə İqtisad Universitetinin məqsədli aspiranturasında (istehsalatdan ayrılmaqla) təhsil almış, 1998-ci ilin martında «Azərbaycan sənayesində kiçik müəssisələrin formalaşması və inkişafı məsələləri» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır.
1994-1998-ci illərdə İqtisad Universitetinin “Sənayenin iqtisadiyyatı” kafedrasında baş laborant, 1998-2000-ci illərdə həmin kafedranın müəllimi vəzifəsində çalışmışdır. 2000-2004-cü illərdə “Sənayenin iqtisadiyyatı” kafedrasında müəllim və baş müəllim vəzifələrində çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 2005-ci il 25 oktyabr tarixli qərarı ilə ona dosent elmi adı verilmişdir.
UNEC-in “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasının dosenti olub.
15 iyul 2022-ci ildən ictimai əsaslarla UNEC-in Sahə Araşdırmaları və Rəqabətin Təhlili (SART) Mərkəzinə rəbərlik edir.
Ümumilikdə 192,3 ç.v. həcmində 97 (doxsan yeddi) elmi, metodik və elmi-praktik əsərin müəllifidir.
ABŞ, Rusiya Federasiyası, Cənubi Koreya, Malayziya, Çin, Türkiyə və Ukraynanın müxtəlif universitetlərinin iqtisadiyyat fakultələrində təcrübə mübadiləsində olaraq onların tədris proqramları ilə yaxından tanış olmuşdur. Dünyanın 15-dən çox ölkəsində keçirilmiş 50-dək beynəlxalq konfrans və seminarın iştirakçısı olmuş, məruzələrlə çıxış etmişdir.

azert0_4986243368917925888_o
В 1990 году окончил Бакинский филиал Ленинградского финансово-экономического института имени Н.А.Вознесенского. По решению Государственной экзаменационной комиссии для продолжения трудовой деятельности получил направление в указанный институт.
В 1990-1991 годах работал на должности лаборанта кафедры «Организация, экономика и управление промышленными предприятиями и комплексами» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 1991-1994 годах получил образование в целевой аспирантуре (с отрывом от производства) Экономического университета. В марте 1998 года защитив кандидатскую диссертацию на тему «Вопросы формирования и развития малых предприятий в промышленности Азербайджана», получил ученую степень кандидата экономических наук.
В 1994-1998 годах работал на должности старшего лаборанта, в 1998-2000 годах на должности преподавателя кафедры «Экономика промышленности» Экономического университета.
В 2000-2004 годах работал на должности преподавателя и старшего преподавателя кафедры «Экономика промышленности».
По решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики 25 октября 2005 года было присуждено ученое звание доцента.
В настоящее время является доцентом кафедры «Экономика предприятия».
В целом автор 97 научно-методических и научно-практических работ в объеме 192,3 п.л.
По программе обмена опытом  на факультете экономики различных университетов США, Российской Федерации, Южной Кореи, Малайзии, Китайской НР, Турции и Украины близко ознакомился с их учебными программами. Был участником около 50 международных конференций и семинар, состоявшихся в 15 странах мира, в которых выступил с докладами.