85 illiyini qeyd edən UNEC: İnnovativ universitet yaratmaq əzmindəyik
Bu gün bizim hər birimiz üçün doğma olan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 85 yaşı tamam olur. Bu şərəfli illərin səhifələrinin yazılmasında bu və ya digər dərəcədə rolu, əməyi olan hər birimizin bayramıdır.
İllərin sınağından keçən universitetimiz bu gün Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü ali təhsil müəssisəsidir. İqtisad elmi sahəsində intellektual kadrların, zəngin bilik mənbələrinin, tədris təcrübəsinin cəmləşdiyi təhsil ocağıdır. Maddi-texniki bazası, təlim-metodik vəsaitlər və bir sıra digər istiqamətlər üzrə bir çox regional universitetlərə örnək ola biləcək ali təhsil mərkəzidir. İqtisad Universitetində Azərbaycan elminə böyük töhfələr vermiş və xidmətlər göstərmiş qocaman professorlar çalışır. Ölkəmizdəki iqtisadçı alimlərin böyük hissəsi məhz bu universitetdə fəaliyyət göstərir. Biz həyatının böyük hissəsini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə həsr edən və universitetin bu səviyyəyə çatmasında böyük rolu olan iqtisadçılarımız, qocaman professorlarımızla fəxr edirik.
Təhsilin güzgüsü müəllimlərdir. Tədrisin keyfiyyəti müəllimin keyfiyyətinə bağlıdır. Ona görə də UNEC-də müəllim potensialının artırılması universitetin strateji hədəfidir. Bunu nəzərə alaraq UNEC-də mövcud müəllim potensialının reallaşdırılmasının maksimallaşdırılması, eləcə də təkmilləşdirilməsi istiqamətində xeyli işlər görülür. Ali məktəbimizdə “Gənc müəllimlər” layihəsinə start verilib. Son iki ildə 147 gənc müəllim universitetimizə cəlb olunub. Eləcə də “Gənc professorlar” layihəsini reallaşdırırıq. Keçən il 6, bu il isə 2 gənc fəlsəfə doktoru bu layihəyə daxil edilib. Əldə etdiyimiz razılaşmaya görə, təcrübəli müəllimlərimizdən 15 nəfəri qış tətilində Türkiyənin müxtəlif universitetlərində təcrübə mübadiləsi keçəcək. Həmçinin 30 müəllimimizə qış tətilində Harvard Universitetinin professoru, eləcə də 100 müəllimimizə Abu Dabinin Paris-Sorbona Universitetinin professorları təlim keçəcək.
Son iki ildə universitetimizdə əməkhaqqı 3 mərhələdə artırılıb və ali təhsil müəssisələri arasında universitetimizin pedaqoji heyətinin orta əməkhaqqı ən yüksək göstəriciyə malikdir. Təbii ki, bu son hədd deyil. Əməkdaşların maaşlarının artırılması istiqamətində də işlər gedir.
Qeyd edim ki, artıq UNEC-in intellektual məhsulu olan diferensial əməkhaqqı sisteminin tətbiqinə başlanılıb. Bu sistem universitetlər arasında ilk dəfədir ki, tətbiq olunur. Əməkhaqlarına diferensial əlavələrin edilməsində əsas məqsəd pedaqoji heyətin motivasiyasını təmin etmək və müəllimlər arasında rəqabət mühitini gücləndirməkdir. Qaydalara əsasən, heyətin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi onların universitetdəki elm, tədris və özünüinkişaf  fəaliyyət istiqamətləri üzrə həyata keçiriləcək. Hər tədris ilinin may ayının 31-dən növbəti ilin müvafiq tarixinə qədər toplanan ballara əsasən müəllimlərin əməkhaqlarına əlavələr olunacaq. Əlavələr mövcud əməkhaqqının 1-2 misli qədər nəzərdə tutulub.
UNEC-də elektron universitet modelini reallaşdırırıq. Layihənin əsas üstünlüyü ondan ibarətdir ki, tələbələr müəllimlərin tədris materiallarına çıxış imkanı əldə edəcəklər. Yeni tədris ilindən əcnəbi tələbələrin yenidən hazırlıq və ali təhsil üzrə qəbulu da elektron formada həyata keçirilib.
UNEC Fransanın ən nüfuzlu tarixi universiteti olan Monpelye Universiteti ilə ikili diploma dair razılıq əldə edib. Yaxın vaxtlarda müqavilənin imzalanması tamamlanacaq. Həmçinin Azərbaycan təhsilinin xaricə inteqrasiya edilməsi istiqamətində nailiyyətlər əldə etmişik. MDB məkanında ilk dəfə olaraq məhz UNEC-ə Rusiya Federasiyasının ərazisində təhsil xidmətlərinin göstərilməsi hüququ verilib. Cari ilin noyabr ayından etibarən RF-nin Təhsil və Elm Nazirliyi tərəfindən UNEC-in Dərbənd filialına lisenziya verilib.
Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq, universitimiz Avropa İttifaqına üzv ölkədə – Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texnoloji Təhsil İnstitutu ilə birgə kadr hazırlığını həyata keçirir və birlikdə magistr hazırlığı proqramını reallaşdırmağa başlayıb.

UNEC, отметивший 85-летие: мы намерены создать инновационную образовательную систему
Сегодня исполняется 85 лет родного для каждого из нас Азербайджанского государственного экономического университета. Это праздник каждого, кто  сыграл  роль в  написании славных страниц и  внес определенный вклад.
Наш университет, который на протяжении долгих лет прошел испытания, является самым большим университетом экономического направления на Южном Кавказе. В этом высшем высшее учебном заведении сосредоточены интеллектуальные кадры в области  науки, богатые источники знаний, опыт преподавания.  Это центр высшего образования, который по материально-технической базе, учебным пособиям и по ряду других областей, может  стать примером для многих региональных университетов. В экономическом университете трудятся уважаемые профессора, которые внесли большой вклад в науку Азербайджана и оказали услуги. Большая часть ученых у наст в стране работают именно в нашем университете. Мы гордимся нашими экономистами, профессорами, которую большую часть своей жизни посвятили Азербайджанскому государственному экономическому университету и подняли его на такой уровень.
Зеркалом образования являются преподаватели. Качество обучения связано с качеством деятельности преподавателя. Повышение потенциала преподавателя в UNEC является стратегической целью университета. Учитывая все это, в UNEC для максимизации реализации преподавательского потенциала, а также в направлении совершенствования проделано очень много работ. У нас в вузе запущен проект «Молодой преподаватель».За последние два года в университет привлечено 147 молодых преподавателей. А также мы реализуем проект «Молодой профессор». В прошлом году 6, а в этом году 2 доктора философии включились в этот проект. В соответствии с подписанным соглашением 15 опытных преподавателей на зимних каникулах пройдут обмен опытом в различных университетах Турции. Также для 30 преподавателей на зимних каникулах проведет тренинг профессор Гарвардского университета, а для 100 преподавателей профессора Университета Париж-Сарбона Абу Даби.
За последние два года в университете заработная плата повышалась в 3 этапа и среди высших учебных заведений в нашем университете средняя заработная плата педагогического состава наиболее высокая. Естественно, что это предел. В направлении повышения заработной платы сотрудников ведутся работы.
Отмечу, что уже приступили к применению дифференциальной заработной платы, которая является интеллектуальным продуктом UNEC. Эта система впервые применяется между университетами. Основной целью дифференциальных прибавок является обеспечение мотивации педагогического состава и усилить конкурентную среду среди преподавателей. В соответствии с правилами оценка деятельности состава осуществляется в научном, учебном и направлении саморазвития.  С 31 мая каждого учебного года до соответствующей даты последующего года на основе набранных баллов будут прибавки к зарплате преподавателей. Прибавки предусматриваются 1-2 раза к заработной плате сотрудников.
В UNEC мы реализуем модель электронного университета. Главное преимущество проекта заключается в том, чтоб студенты, преподаватели имели доступ к учебному материалу. С нового учебного года прием иностранных студентов на подготовительный отдел и на высшее образование осуществлен в электронной форме.
UNEC достигла соглашения по двойному диплому с самым престижным университетом Франции Монпелье. В ближайшее время будет завершено подписание соглашения. А также мы достигли успехов в направлении внешней интеграции образования Азербайджана. Впервые  в пространстве СНГ UNEC получило право на оказание образовательных услуг на территории Российской Федерации. С ноября текущего года Министерством образования и науки РФ дана лицензия Дербентскому филиалу UNEC.
Впервые в истории Азербайджана наш университет в стране, которая является членом Европейского сообщества, совместно с  Технологическим институтом Западной Македонии в Греции осуществляет кадровую подготовку и приступил к совместной реализации подготовки магистра.