Abbasova Pərvanə Zahid qızı 1980-ci ildə Ağdam şəhərində anadan olub. 1986-cı ildə Ağdam şəhəri 2 saylı tam orta məktəbində 1–ci sinifə başlamış, ölkəmizdə məlum müharibə şəraiti ilə əlaqədar təhsilini davam etdirmək üçün məktəbini bir neçə dəfə dəyişmişdir.
1997-ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetinin “ Filologiya” fakultəsinə qəbul olub və 2001-ci ildə bitirib.
2001- ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetinin magistr pilləsinə ‘’Dilşünaslıq” fakultəsinə (ingilis-dili) qəbul olub, 2003-cü ildə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2003-cü ildə Azərbayacan Milli Elmlər Akademiyası Folklor İnistitutunda böyük laborant vəzifəsində çalışıb.
2005-ci ildə Ailə vəziyyəti ilə əlaqədar öz istəyilə tutduğu vəzifədən azad olunub.
2004- cü ildən 2017 – ci illər ərzində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin ‘’Xarici dillər 2’’ kafedrasında saat hesabı (ingilis) müəllimə vəzifəsində çalışıb.
2017-ci ildən 2021- ci tədris ili daxil olmaqla Bakı Slavyan Universitetinin ‘’Tərcümə’’ fakultəsində 1 ştat vahidi (ingilis) müəllimə vəzifəsində çalışmış və öz istəyilə tutduğu vəzifədən azad olunmuşdur.
2021-ci yeni tədris ilindən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin ‘’Xarici dillər 3” kafedrasında (ingilis) 1 ştat vahidi müəllimə vəzifəsində çalışıb.
2012-ci ildən Azərbayacan Milli Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnistitutunun dissertantı olmuş və cari ilin mart ayının 29-da son mərhələni uğurla başa vurmuşdur. Bu illər ərzində müxtəlif Beynəlxalq məqalə və konfrans materialları üzərində işləmiş və çap etdirmişdir.

WhatsApp Image 2022-05-26 at 11.16.52
Родилась в 1980 году в городе Агдам. В 1986 году поступила в первый класс полной средней школы №2 города Агдам, из-за военного положения в стране несколько раз меняла школу.
В 1997 году поступила на факультет Филологии Азербайджанского университета языков, который окончила в 2001 году.
В 2001 году поступила на ступень магистра факультета «Языковедение» Азербайджанского университета языков и окончила с отличием в 2003 году.
В 2003 году работала на должности старшего лаборанта Института фольклора Азербайджанской национальной академии наук.
В 2005 году в связи с семейными обстоятельствами была освобождена от занимаемой должности по собственному желанию.
В течение 2004-2017 годов работала преподавателем почасовой оплате кафедры «Иностранные языки-2»  Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2017 года включительно 2021 учебный год работала на должности преподавателя английского языка на факультете Перевода Бакинского славянского университета.
С 2021 года работала на должности преподавателя английского языка кафедры «Иностранные языки-3» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2012 года является диссертантом Института языкознания имени Насими Азербайджанской национальной академии наук, 29 марта текущего года успешно завершила последний этап.  В течение этих лет работала над статьями и материалами международных конференций, которые были опубликованы.