Abbasova Pərvanə Zahid qızı 1980-ci ildə Ağdam şəhərində anadan olub. 1986-cı ildə Ağdam şəhəri 2 saylı tam orta məktəbində 1–ci sinifə başlamış, ölkəmizdə məlum müharibə şəraiti ilə əlaqədar təhsilini davam etdirmək üçün məktəbini bir neçə dəfə dəyişmişdir.
1997-ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetinin “ Filologiya” fakultəsinə qəbul olub və 2001-ci ildə bitirib.
2001- ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetinin magistr pilləsinə ‘’Dilşünaslıq” fakultəsinə (ingilis-dili) qəbul olub, 2003-cü ildə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2003-cü ildə Azərbayacan Milli Elmlər Akademiyası Folklor İnistitutunda böyük laborant vəzifəsində çalışıb.
2005-ci ildə Ailə vəziyyəti ilə əlaqədar öz istəyilə tutduğu vəzifədən azad olunub.
2004- cü ildən 2017 – ci illər ərzində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin ‘’Xarici dillər 2’’ kafedrasında saat hesabı (ingilis) müəllimə vəzifəsində çalışıb.
2017-ci ildən 2021- ci tədris ili daxil olmaqla Bakı Slavyan Universitetinin ‘’Tərcümə’’ fakultəsində 1 ştat vahidi (ingilis) müəllimə vəzifəsində çalışmış və öz istəyilə tutduğu vəzifədən azad olunmuşdur.
2021-ci yeni tədris ilindən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin ‘’Xarici dillər 3” kafedrasında (ingilis) 1 ştat vahidi müəllimə vəzifəsində çalışıb.
2012-ci ildən Azərbayacan Milli Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnistitutunun dissertantı olmuş və cari ilin mart ayının 29-da son mərhələni uğurla başa vurmuşdur. Bu illər ərzində müxtəlif Beynəlxalq məqalə və konfrans materialları üzərində işləmiş və çap etdirmişdir.

Abbasova Parvana Zahid She was born in 1980 in Aghdam. In 1986, she went to the 1st grade of secondary school No. 2 in the city of Aghdam, and changed her schools several times to continue her education due to the known war conditions in our country.
In 1997 she entered the “Philology” faculty of Azerbaijan University of Languages and graduated in 2001.
In 2001, she entered the master’s of Azerbaijan University of Languages, Faculty of Linguistics (English), and in 2003 completed with honours.
In 2003, she worked as a senior laboratory assistant at the Folklore Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 2005, she resigned voluntarily due to marital status.
From 2004 to 2017, she worked as a part-time (English) teacher at the “Foreign Languages 2” department of Azerbaijan State University of Economics.
From 2017, including the 2021 academic year, she worked as a full-time (English) teacher at the “Translation” faculty of Baku Slavic University and was voluntarily relieved of her post.
From the new academic year of 2021, she worked as a full-time teacher at the “Foreign Languages 3” department (English) of Azerbaijan State University of Economics.
She has been a student for a degree at the Institute of Linguistics named after I. Nasimi of Azerbaijan National Academy of Sciences since 2012 and successfully completed the final stage on March 29 of this year. Over the years, she has worked on and published various international articles and conference proceedings.