ABŞ-ın Silikon Vadisinin investorları UNEC-də
ABŞ-ın Silikon Vadisində yerləşən “Global Catalyst Partners” (GCP) şirkətinin sədri, vençur kapitalı sərmayədarı Kamran Elahianın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti UNEC-də olub. Rektor, professor Ədalət Muradov qonaqlara dünya səviyyəli universitetlər sırasında yer almaq niyyətində olan UNEC-də həyata keçirilən layihələr, beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları haqqında məlumat verib. QS reytinq sistemində 4 ən yaxşı iqtisadyönümlü universitetdə həyata keçirilən  Fransanın nüfuzlu Monpelye Universiteti ilə birgə reallaşdırılan ikili diplom proqramları, Türkiyənin aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlıq barədə məlumat verilib.
Ə.Muradov innovativ universitetə çevrilmək istəyən UNEC-də yaradılan İnnovativ-Biznes-İnkubator haqda, burada həyata keçirilən tələbə layihələrindən, universitetin onlara verdiyi dəstəkdən danışıb.
İnnovasiyanın İKT-də tətbiqi sahəsində Azərbaycan Təhsil Nazirliyi ilə ortaq proqram əsasında ölkəmizdə olduğunu bildirən vençur kapitalı sərmayədarı Kamran Elahian UNEC-də yaradılan İnnovativ-Biznes-İnkubatorunu (İBİ) müsbət dəyərləndirib. Görüşdə beynəlxalq ekspertlərin cəlbi, birgə tədbirlərin keçirilməsi, təcrübə mübadiləsinin aparılması, burada reallaşdırılan startap layihələrinin beynəlxalq çıxışlar əldə etməsi üçün yardımın edilməsi, tələbələrin Silikon Vadisinə turların təşkili barədə müzakirələr aparılıb.
UNEC tələbələri ilə görüşdə isə Kamran Elahian startapları dayanıqlı biznesə çevirməyin yollarından danışıb, investorları startaplara necə cəlb etməyin sirlərini açıb. Eyni zamanda hansı ideyaların daha uğurlu startap ola biləcəyindən və inkubator mentorlarının fəaliyyətindən söz açıb.
Görüşdə UNEC-in İnnovativ Biznes İnkubatorunda fəaliyyət göstərən tələbə-startapçılar öz layihələri barədə məlumat verib, iş prosesində qarşılaşdıqları problemləri açıqlayıblar. Sərmayədar Kamran Elahian UNEC-də reallaşdırılan startap  layihələrinə dəstəyini ifadə edib. Startapların real şirkətlərə çevrilməsi və vençur kapitalının bu sahəyə cəlb edilməsi imkanları barədə məlumat verib.

Инвесторы Силиконовой долины США в UNEC
Делегация под руководством председателя размещенной в Силиконовой долине США компании “Global Catalyst Partners” (GCP), инвестора венчурного капитала Камрана Элахиана побывала в UNEC. Ректор, профессор Адалат Мурадов дал гостям информацию об осуществляемых проектах, возможностях международного сотрудничества.
А.Мурадов рассказал о созданном в UNEC, который старается превратиться в нновационный университет, Инновационном бизнес инкубаторе, осуществляемых здесь студенческих проектах, и об оказанной университетом поддержки в этом направлении.
Инвестор венчурного капитала Камран Элахиан, отметивший о пребывании у нас в стране в соответствии с совместной программой Министерства образования Азербайджанской Республики, положительно оценил созданное в UNEC в сфере применения инновации в ИКТ Инновацонный бизнес инкубатор. На встрече обсуждались вопросы привлечения международных экспертов, проведения совместных мероприятий, обмена опытом, оказания поддержки реализуемым стартапам в международных выступлениях, организации туров студентов в Силиконовую долину.
На встрече со студентами UNEC Камран Элахиан рассказал о путях привлечения стартапов в устойчивый бизнес, секретах привлечения инвесторов в стартапы. В то же время он отметил идеи, которые могут стать наиболее успешными стартапами, и рассказал о деятельности менторов инкубатора.
На встрече студенты-стартаповцы, действующие в Инновационном бизнес инкубаторе UNEC, рассказали о своих проектах, проблемах, с которыми сталкиваются в процессе работы. Инвестор Камран Элиахиан отметил о поддержке проектов стартапа, реализуемых в UNEC. Он дал информацию о превращении стартапов в реальные компании и возможностях привлечения венчурного капитала в эту сферу.