ADİU-da Böyük Vətən muharibəsi iştirakçilari ilə görüş keçirilib
Mayın 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  Kommersiya fakültəsində Fakültə Həmkarlar Təşkilatı ilə birlikdə faşizm üzərində qələbənin 70 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültə dekanı Mirağa Əhmədov veteranları salamlayaraq onları faşizm üzərində qələbənin 70 illik yubileyi münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edib. O, Böyük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycanın igid oğul və qızlarının ön və arxa cəbhədə göstərdiyi qəhrəmanlıq və şücaətlərdən, xalqımızın fədakar əməyindən bəhs edib. Bildirib ki, hər bir Azərbaycan gənci öz tarixini bilməli, həmin dövrdə babalarının əldə etdikləri qələbənin qiymətini dərk etməlidir.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, professor Hidayət Cəfərov “Azərbaycan Böyük Vətən Müharibəsi illərində” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Böyük Vətən müharibəsi zamanı ölkəmizdən ordu sıralarına 600 mindən artıq gənc çağırılıb ki, onların da yarıdan çoxu həlak olub, itkin düşüb. 121 nəfərə Sovet İttifaqı qəhrəmanı fəxri adı verilib, 30 nəfər Şöhrət Ordenə layiq görülüb, 176 min əsgər orden və medallarla təltif olunub. H.Orucov müharibə illərində Azərbaycanın ordunu 75 milyon ton neft, 22 milyon ton benzin və başqa məhsullarla təmin etdiyini qeyd edib.
Tədbirdə iştirak edən müharibə veteranları Əli Nəsirov, Kazım Ağayev müharibə xatirələrindən danışaraq, Berlinə qədər keçdikləri döyüş yolu, qazandıqları qələbə haqqında təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər. Onların xidmətlərinin dövlətimizin başçısı İlham Əliyev tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyiblər.

Meeting with the Participants of the Great Patriotic War held at ASUE
Event devoted to 70th Anniversary of the Victory over the fascism was jointly held by the School of Commerce and Faculty Trade Unions Organization of Azerbaijan State University on May 7.
Making an opening speech Dean of the School Miragha Ahmadov greeted the veterans and sincerely congratulated them on the occasion of the 70th Anniversary of the victory over the fascism. He spoke about the bravery and heroism performed by the Azerbaijan’s brave sons and daughters during the Great Patriotic War on the front and rear, the hard work of our people. He stressed that every Azerbaijani youth should know our history, they should realize the value of the victory gained by their grandfathers.
Head of the Department “Azerbaijan History”, Professor Hidayat Jafarov made a speech on “Azerbaijan during the years of the Great Patriotic War”. He pointed that, more than 600 thousands of young people from our country were called to army during the Great Patriotic War; more than half of them were killed or were missing. 121 of them were honored the title of the Hero of Soviet Union, 30 were awarded Order of Glory, 176 thousands of soldiers were awarded orders and medals. H. Orujov noted that Azerbaijan provided the Soviet army with 75 million tons of oil, 22 million tons of petrol and other products.
Veterans of war Ali Nasirov, Kazim Aghayev spoke about their memories; shared their impressions with the participants of the event on battles they went through to Berlin and the victory gained. They emphasized that their services are highly appreciated by our President Ilham Aliyev.