ADİU-da Türkiyə səfirliyinin təşkilatçılığı ilə G20 sammitinə həsr olunan konfrans keçirilib
Mayın 14-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) “G20: Türkiyənin sədrliyinin prioritetləri və Azərbaycanın yeni iqtisadi əməkdaşlıq imkanları” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib. Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə səfir İsmayıl Alper Coşqun, Türkiyə Mərkəzi Bankının sədr müavini Mehmet Yörükoğlu, Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Borcunun İdarə Edilməsi Agentliyinin direktoru Razim Vəliyev, Azərbaycan Mərkəzi Bankının Pul Siyasəti Departamentinin direktoru Azər Ələsgərov və digər qonaqlar iştirak edib.
Konfransda çıxış edən ADİU-nun rektoru Ədalət Muradov qeyd edib ki, Türkiyənin “G20” sammitində sədrlik statusu əldə etməsindən sonra Azərbaycanın “Böyük iyirmilik” tədbirlərində iştirakı xüsusi önəm kəsb edir. Sammit həm regional, həm də beynəlxalq problemlərin həlli üçün vacib tədbirdir. Ə.Muradov bildirib ki, “Böyük iyirmiliyə” daxil olan ölkələrin iqtisadiyyatı dünya ticarətinin təqribən 80 faizini təşkil edir. Məhz, dünya iqtisadiyyatında baş verən problemləri öncədən görmək və qarşıya çıxan təzadları aradan qaldırmaq üçün bu ölkələrinin təklifləri qlobal iqtisadiyyatın dayanıqlılığının təmin edilməsinə xidmət edir. Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan strategiyanın reallaşdırılması, Azərbaycan Prezindenti İlham Əliyevin uğurla həyata keçirdiyi iqtisadi siyasət nəticəsində ölkəmiz dünya səviyyəsində böyük nəaliyyətlər əldə edib. Bunun bariz sübutu kimi dünya təşkilatlarının son iqtisadi dəyərləndirməsini göstərmək olar.  O, bildirib ki, ölkəmizdə reallaşdırılan qlobal səviyyəli layihələr Azərbaycanın unikal iqtisadi modelə malik ölkə olduğunu səciyyələndirir. Bu cür tədbirlədə iştirak “Böyük iyirmiliyə” daxil olan ölkələrin təcrübəsini öyrənməklə yanaşı, Azərbaycanın özünəməxsus milli iqtisadi inkişaf modelini sammit iştirakçılarının diqqətinə çatdırmaq imkanı əldə edilmişdir.
Səfir İsmayıl Alper Coşqun qeyd edib ki, Azərbaycanın sammitə dəvət edilməsi ölkəmizin Türkiyə ilə əlaqələrin yükəsk səviyyədə olmasının səciyyələndirir.
Türkiyə Mərkəzi Bankının sədr müavini Mehmet Yörükoğlu ölkəsinin pul-kredit siyasətinə diqqət çəkib. O, qeyd edib ki, dünya mərkəzi banklarının qarşısında duran başlıca vəzifə inflyasiya-deflyasiya aspektlərini nəzarətdə saxlamaqdır. İnflyasiya səviyyəsinin tənzimlənən olması üçün başlıca şərt qiymət sabitliyinin təşkili olduğu bildirilib. Məruzəçi Türkiyədəki inflyasiya səviyyəsinin dinamik dəyişkən olduğunu qeyd edərək, bu faktorun sahibkarların fəaliyyəti üçün riskli amil kimi dəyərləndirilib. Mehmet Yörükoğlu bildirib ki, qiymət dəyişkənliyi Mərkəzi Bankların monetar siyasətində öz təsirini göstərir.
Bu tədbirdə iştirakın ölkəmiz üçün əhəmiyyətli olduğunu bildirən Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Borcunun İdarə Edilməsi Agentliyinin direktoru Razim Vəliyev qeyd edib ki, iqtisadi sahədə təkliflərini dinləmək və geniş spektrli fikir mübadiləsi aparmaq faydalı imkandır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının Pul Siyasəti Departamentinin direktoru Azər Ələsgərov “Qlobal iqtisadi proseslər və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda çıxış edib.
Daha sonra ADİU-ya dəvət olunan qonaqlar, müəllim və tələbələr tərəfindən iki ölkə arasında birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, pul-kredit siyasəti, Azərbaycanın G20 sammitindəki imkanları barədə suallar verilib, müzakirə aparılıb.

14 MAY 2015 | VIEWS:
The Scientific- practical Conference on “G20: Priorities of Turkey’s Chairmanship and Azerbaijan’s new Cooperation Opportunities” was held at Azerbaijan State University of Economics. Ambassador Ismayil Alper Joshgun, Deputy Chairman of the Turkish Central Bank Mehmet Yorukoghlu, Public Dept Management Agency Director of the Ministry of Finance of Azerbaijan Razim Veliyev, Monetary Policy Department Director of the Central Bank Azer Alesgerov and other guests participated in the event organized by the Turkish Embassy to Azerbaijan.
Making a speech during the conference, ASUE Rector, Dr Adalat Muradov noted that, Azerbaijan’s participation in the events of the “Great Twenty” is of special significance after Turkey got the status of Chairmanship of the summit “G20”. The summit is a very important event for the solution of both regional and international problems. A. Muradov stressed that, the economy of the countries included into the “Great Twenty” forms approximately 80% of the world trade. Namely, these country’s proposals are contributing to the stability of the global economy prior to the problem faced by the world economy and to overcome differences. Our country has gained great achievements in the global level as a result of the realization of strategy established by the Great Leader Heydar Aliyev and the economic policy implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The world trade organizations’ economic assessment can be obvious evidence to this. He emphasized that, the global level projects realized in our country are characterizing Azerbaijan to have a unique economic model. Besides participating in the kind of events Azerbaijan will be able to study the experience of the countries included into the “Great Twenty” and draw its own national economic development model to the attention of the summit participants.
Ambassador Ismayil Alper Joshgun noted that, Azerbaijan’s invitation to summit characterizes the cooperation of our country with Turkey to be of high level.
Deputy Chairman of Turkish Central Bank Mehmet Yorukoghlu drew the participants’ attention to the monetary credit policy of his country. He pointed that, the main duty of the World Central Banks is to keep in control the inflation and defilation aspects. Price stability was reported as the main condition for being regulated the level of inflation. Noting Turkey’s inflation level as fluctuating dynamic, speaker regarded the factor as risky for entrepreneurship. Mehmet Yorukoghlu underlined that, price volatility have an impact on Central Banks’ monetary policy.
Stressing to the importance of participating in the event for our country, Public Dept Management Agency Director of the Ministry of Finance of Azerbaijan Razim Veliyev noted to the advantage of listening suggestions and a wide range view on economy.
Monetary Policy Department Director of the Central Bank Azer Alesgerov made a speech on “Global Economic Processes and Azerbaijan’s Economy”.
Afterwards, guests invited to ASUE responded the teaching and student staffs’ questions on expanding cooperation between the two countries, monetary and credit system and Azerbaijan’s opportunities in the summit “G20” and made discussions.