ADİU-da Ulu Öndərə ithaf edilən “Geoiqtisadiyyat” kitabının təqdimatı keçirilib
Mayın 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) İqtisadiyyatın təhlili və qloballaşma məsələləri şöbəsinin müdiri Dr.Vüsal Qasımlının Ulu Öndər Heydər Əliyevə ithaf etdiyi “Geoiqtisadiyyat” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov Ümumilli Lider Heydər Əliyevə ithaf edilən kitabın böyük elmi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Bildirib ki, gənc və perspektivli alim Vüsal Qasımlı ilk dəfə olaraq geoiqtisadiyyatı müstəqil elm sahəsi kimi təqdim etməklə, onun tərifini və əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirə bilib. “Geoiqtisadiyyat” kitabını dərin məzmunlu və dünya səviyyəli elmi əsər kimi tövsiyyə edən rektor, ingilis dilində çap edilən və 11 fəsildən ibarət olan kitabın dünya maliyyə arxitekturası, geoiqtisadi rekalibrasiya, qlobal enerji xəritələnməsi, innovativ inkişaf, su problemləri və s. kimi məsələlərə həsr olunduğunu bildirib.
SAM-ın direktoru Fərhad Məmmədov bildirib ki, dünya elmi ictimaiyyəti kitabı yüksək qiymətləndirib. Koreya Beynəlxalq İqtisadi Siyasət İnstitutunun tədqiqat rəhbəri Dr.Jeh isə “Geoiqtisadiyyat” kitabını “yeni klassika” adlandırıb. Braziliyanın Jetulio Varqas Fondunun prezidenti Prof.Dr.Leal və Hyustondakı Rays Universitetinin iqtisadiyyat üzrə professoru Ted Temzelides də “Geoiqtisadiyyat” kitabını qloballaşma dövründə strateqlər üçün “yol xəritəsi” olaraq səciyyələndiriblər.
Daha sonra Azərbaycan-Türkiyə İş Adamları Birliyinin rəhbəri Camal Yanğın Ulu Öndər Heydər Əliyevə ithaf etdiyi “Geoiqtisadiyyat” kitabının iş adamları üçün böyük töhfə olduğundan söz açıb. Kitabın Türkiyənin Əşkişəhər şəhərində təqdimat mərasimi keçirildiyini vurğulayan C.Yanğın onun Türkiyənin Anadolu Universiteti tərəfindən təkrar çapı planlaşdırıldığını bildirib.

В АГЭУ состоялась презентация книги «Геоэкономика», посвященной великому лидеру
12 мая в  Азербайджанском государственном экономическом университете (АГЭУ) состоялась презентация книги заведующего отделом «Анализ экономики и вопросы глобализации» Центра стратегических изысканий при  Президенте Азербайджанской Республики (ЦСИ) доктора Вюсала Гасимли — «Геоэкономика», которую он посвятил великому вождю Гейдару Алиеву.
Выступая в мероприятии, ректор университета, профессор Адалят Мурадов подчеркнул большое научное значение книги, посвященной общенациональному лидеру  Гейдару Алиеву. Было отмечено, что молодой и перспективный ученый Вюсал Гасимли впервые представляя геоэкономику в качестве самостоятельной отрасли науки, смог дать ей определение и указать основные направления. Рекомендовав книгу «Геоэкономика» как научное произведение мирового уровня с глубоким содержанием, ректор отметил, что изданная на английском языке и состоящая из 11 глав, эта книга посвящена мировой финансовой архитектуре, геоэкономической рекалибрации, глобальному энергетическому отображению, инновационному развитию, проблемам питьевой воды и другим вопросам.
Директор ЦСИ Фархад Мамедов отметил, что научная общественность высоко оценила книгу.  Руководитель исследований Корейского института международной экономической политики доктор Жех назвал книгу «Геоэкономика» «новой классикой». Президент Бразильского Фонда Жетулиу Варгас профессор Леал и профессор по экономике Университета Райса в Хьюстоне Тед Темзелидес описывают книгу «Геоэкономика» как «дорожная карта» для стратегов в период глобализации.
Далее, руководитель Азербайджано-турецкой ассоциации предпринимателей Джамал Янгын заявил, что книга «Геоэкономика», которая посвящена великому вождю Гейдару Алиеву, является подарком для предпринимателей. Подчеркнув, что презентация книги состоялась в Турецком городе Эскишехер, Дж.Янгын заявил, что Университетом Анадолу (Турция) планируется повторное издание этой книги.