ADİU-da Ulu Öndərə ithaf edilən “Geoiqtisadiyyat” kitabının təqdimatı keçirilib
Mayın 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) İqtisadiyyatın təhlili və qloballaşma məsələləri şöbəsinin müdiri Dr.Vüsal Qasımlının Ulu Öndər Heydər Əliyevə ithaf etdiyi “Geoiqtisadiyyat” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov Ümumilli Lider Heydər Əliyevə ithaf edilən kitabın böyük elmi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Bildirib ki, gənc və perspektivli alim Vüsal Qasımlı ilk dəfə olaraq geoiqtisadiyyatı müstəqil elm sahəsi kimi təqdim etməklə, onun tərifini və əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirə bilib. “Geoiqtisadiyyat” kitabını dərin məzmunlu və dünya səviyyəli elmi əsər kimi tövsiyyə edən rektor, ingilis dilində çap edilən və 11 fəsildən ibarət olan kitabın dünya maliyyə arxitekturası, geoiqtisadi rekalibrasiya, qlobal enerji xəritələnməsi, innovativ inkişaf, su problemləri və s. kimi məsələlərə həsr olunduğunu bildirib.
SAM-ın direktoru Fərhad Məmmədov bildirib ki, dünya elmi ictimaiyyəti kitabı yüksək qiymətləndirib. Koreya Beynəlxalq İqtisadi Siyasət İnstitutunun tədqiqat rəhbəri Dr.Jeh isə “Geoiqtisadiyyat” kitabını “yeni klassika” adlandırıb. Braziliyanın Jetulio Varqas Fondunun prezidenti Prof.Dr.Leal və Hyustondakı Rays Universitetinin iqtisadiyyat üzrə professoru Ted Temzelides də “Geoiqtisadiyyat” kitabını qloballaşma dövründə strateqlər üçün “yol xəritəsi” olaraq səciyyələndiriblər.
Daha sonra Azərbaycan-Türkiyə İş Adamları Birliyinin rəhbəri Camal Yanğın Ulu Öndər Heydər Əliyevə ithaf etdiyi “Geoiqtisadiyyat” kitabının iş adamları üçün böyük töhfə olduğundan söz açıb. Kitabın Türkiyənin Əşkişəhər şəhərində təqdimat mərasimi keçirildiyini vurğulayan C.Yanğın onun Türkiyənin Anadolu Universiteti tərəfindən təkrar çapı planlaşdırıldığını bildirib.

Presentation of the book “Geo- economics” dedicated to the Great Leader was held at ASUE
On May 12 presentation of the book “Geo- economics” dedicated to the Great Leader Heydar Aliyev was made by the Head of the Department of Economics Analysis and Global Affairs of the Center for Strategic Investigations (CSI) under the President of the Republic of Azerbaijan Dr Vusal Gasimli at Azerbaijan State University of Economics (ASUE).
Rector of ASUE, Professor Adalat Muradov emphasized the great scientific importance of the book dedicated to the National Leader Heydar Aliyev. He noted that, presenting Geo- economics as an independent field of science the young and prospective scientist Vusal Gasimli could determine its definition and main directions. Rector, who recommended the book “Geo- economics” as the work of deep content and world- class, highlighted it to be dedicated to the issues of world financial architecture, global energy mapping, innovative development and water problems.
Director of the Center for Strategic Investigations Farhad Mammadov underlined that, the world scientific society highly evaluated the book. But Head of Research of the Korean International Institute of Economic Policy Dr Jeh named the book “Geo- economics” “new classics”. President of the Jetulio Varqas Foun of Brazil Prof. Dr. Leal and Professor of Rays University of Huston Ted Temzelides had also described the book “geo- economics” as the roadmap for strategists in the era of globalization.
Afterwards, Head of the Azerbaijani- Turkish Businessmen Association Jamal Yangin spoke about the book “Geo- economics” dedicated to the Great Leader Heydar Aliyev to be a major contributor for the businessmen. Underlining the presentation ceremony of the book held in Eskishehir of Turkey, J. Yangin pointed that it was planned to be overprinted by the University of Anatolia.