ADİU-də Doktorantların və gənc tədqiqatçıların XIX Respublika elmi konfransının açılış mərasimi keçirilib
08 APREL 2015 | VIEWS:
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Doktorantların və gənc tədqiqatçıların XIX Respublika elmi konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın açılış mərasimində təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti Akif Əlizadə, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, respublikanın tanınmış alimləri, doktorantlar və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans iki gün davam edəcək. Kоnfransa 20 ali təhsil müəssisəsindən və AMEA-dan 414 tezis təqdim olunub. Doktorantların və gənc tədqiqatçıların məruzələrinin dinlənilməsi və müzakirəsi üçün yaradılmış 15 bölməyə tanınmış alimlər rəhbərlik edəcəklər.
Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov konfransı giriş sözü ilə açaraq tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Rektor ali məktəblərlə elmi tədqiqat müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov çıxışında ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin, elmin inkişafına, Azərbaycanda istedadlı uşaq və gənclərə göstərilən qayğıdan bəhs edərək bu işlərin hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini nəzərə çatdırıb. Nazir bildirib ki, qlobal rəqabətin gücləndiyi bir dövrdə elm və təhsilin rolu sürətlə artmaqdadır.
Mikayıl Cabbarov gənc tədqiqatçıların inkişafı üçün bütün resurslardan istifadənin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu istiqamətdə müvafiq işlərin görüldüyünü vurğulayan nazir bildirib ki, ölkə alimlərinin 50 faizə qədəri Təhsil Nazirliyi sisteminə daxil olan 27 ali məktəb və elmi-tədqiqat müəssisəsində çalışır: “Təhsilsiz elm, elmsiz təhsil ola bilməz. Ənənəvi maksimum elmi bilik fəlsəfəsindən optimal biliyə keçidin vaxtı çatıb. Praktiki elmi biliklərin təhsil sistemində tədris edilməsi üsullarının axtarışında olmalıyıq”.
Hazırda təhsil sistemində fəaliyyət göstərən gənc müəllimlərin sayının az olmasına toxunan nazir bildirib ki, qarşıda duran vəzifələrdən biri onların sayının artırılması və keyfiyyətin  yüksəldilməsidir.
Mikayıl Cabbarov ali təhsil müəssisələrində gənc alimlərin  və tədqiqatçıların sayının artırılması, eyni zamanda rolunun yüksəldilməsi üçün xüsusi proqramın hazırlanacağını qeyd edib. Bu proqram dövlət təhsil müəssisələri üçün orta və uzunmüddətli hədəfləri müəyyənləşdirməlidir. Nazir bildirib ki, universitetlərdə gənc kadrların elmə cəlbi və müəyyən vəzifələrə təyin edilməsi daha sistemli şəkildə həyata keçirilməlidir.
Mikayıl Cabbarov çıxışında qeyd edib ki, xaricdə tədqiqatlarını başa vuran gənc alimlərin ölkəmizin ali məktəblərində tədrislə məşğul olması mühüm və zəruridir.
Çıxışının sonunda nazir ölkəmizdə I Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsinə öz töhfəsini verən 10 mindən artıq tələbə könüllüyə təşəkkürünü bildirib və bu əlamətdar hadisənin uğurlu təqdimatında onların üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib.
AMEA-nın prezidenti Akif Əlizadə elm sahəsində aparılan islahatların əhəmiyyətini vurğulayıb, elmi tədqiqat mərkəzlərinin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığının daha da genişləndiriləcəyini qeyd edib. Azərbaycanda kifayət qədər güclü elmi potensialın olduğunu deyən AMEA rəhbəri növbəti illərdə bu potensialın gənclərin hesabına daha da güclənəcəyini bildirib: “Azərbaycanda çox güclü gənc elmi elita yaradılmalıdır. Bu elita Azərbaycan elmini növbəti onilliklərdə uğurla idarə edəcək”.
Sonra konfransın işində iştirak edəcək doktorantların çıxışları dinlənilib. Tədbir bölmələrdə davam etdirib.

Opening Ceremony of the XIX Republic Scientific Conference of PhD Students and Young Researchers held at ASUE
08 APRIL 2015 | VIEWS:
The opening ceremony of XIX Republic Scientific Conference of PhD Students and Young Researchers was held at Azerbaijan State University of Economics on 7 April.
The Minister of Education Mikayil Jabbarov, President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan Akif Alizade, Heads of Higher Education Institutions, and well-known scientists of our Republic, PhD students and young researchers participated in the opening ceremony of the conference organized by the Ministry of Education.
The Conference dedicated to the 70th Anniversary of the NAS will last for two days. 414 theses from 20 higher education institutions and the NAS were submitted to the Conference. Well-known scientists are to run 15 sections established for the listening and discussion of the reports by the PhD students and young researchers.
Making an opening speech, Rector of the University of Economics, Dr Adalat Muradov greeted the participants. He highlighted the significance of expanding the relations between the scientific research institutions and higher schools.
The Minister of Education Mikayil Jabbarov spoke about the Great Leader Heydar Aliyev’s care provided to the development of education, science and talented children and young people in Azerbaijan and stressed this work to be successfully continued by the Presidents of the country Mr. Ilham Aliyev. The Minister noted that the role of the science and education is increasing rapidly in an era of strengthening global competition.
Mikayil Jabbarov emphasized the importance of using all resources for the development of young researchers. Stressing to the corresponding work in this direction the Minister pointed that about 50 percent of the scientists in our country are being employed in 27 high schools and scientific-research institutions included to the system of the Ministry of Education: “There is no science without the education, no education without science. It’s time for the transition to the optimal knowledge from the traditional maximum philosophy of scientific knowledge. We should search for teaching techniques in the education system of practical scientific knowledge”.
Referring to the number of young teachers in the today’s education system, the Minister said that one of the duties before us is increasing the number of them and improving the quality.
Mikayil Jabbarov noted the development of the special program for the increasing the number of young scientists and researchers in the higher education institutions and increasing their role as well. The program is to determine mid-term and long-term targets of state-owned educational institutions. The Minister stressed that the involvement of young employees to science in the universities and their appointment to any position is to be implemented in a systemized way.
Mikayil Jabbarov highlighted in his speech that the young scholars who completed investigations abroad are better to continue teaching experience in the higher institutions of our country.
In the summary of his speech the Minister expressed his gratitude to more than 10 thousand volunteers who add their contributions to the I European Games to be implemented in a high level and noted that this successful even will be presentation of great responsibility on their shoulders.
The President of the NAS Akif  Alizade emphasized the significance of the reforms held in science; he noted the cooperation between the scientific research centers and educational institutions to be expanded further more. Noting to the existence of enough strong scientific potential in Azerbaijan, the Head of the NAS of Azerbaijan expressed the confidence for this potential in the coming years to become more powerful: “Very strong and young elite group of scientists are to be established in Azerbaijan. This elite group will successfully manage the Azerbaijani science for the next decades”.