ADİU-də Doktorantların və gənc tədqiqatçıların XIX Respublika elmi konfransının açılış mərasimi keçirilib
08 APREL 2015 | VIEWS:
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Doktorantların və gənc tədqiqatçıların XIX Respublika elmi konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın açılış mərasimində təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti Akif Əlizadə, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, respublikanın tanınmış alimləri, doktorantlar və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans iki gün davam edəcək. Kоnfransa 20 ali təhsil müəssisəsindən və AMEA-dan 414 tezis təqdim olunub. Doktorantların və gənc tədqiqatçıların məruzələrinin dinlənilməsi və müzakirəsi üçün yaradılmış 15 bölməyə tanınmış alimlər rəhbərlik edəcəklər.
Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov konfransı giriş sözü ilə açaraq tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Rektor ali məktəblərlə elmi tədqiqat müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov çıxışında ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin, elmin inkişafına, Azərbaycanda istedadlı uşaq və gənclərə göstərilən qayğıdan bəhs edərək bu işlərin hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini nəzərə çatdırıb. Nazir bildirib ki, qlobal rəqabətin gücləndiyi bir dövrdə elm və təhsilin rolu sürətlə artmaqdadır.
Mikayıl Cabbarov gənc tədqiqatçıların inkişafı üçün bütün resurslardan istifadənin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu istiqamətdə müvafiq işlərin görüldüyünü vurğulayan nazir bildirib ki, ölkə alimlərinin 50 faizə qədəri Təhsil Nazirliyi sisteminə daxil olan 27 ali məktəb və elmi-tədqiqat müəssisəsində çalışır: “Təhsilsiz elm, elmsiz təhsil ola bilməz. Ənənəvi maksimum elmi bilik fəlsəfəsindən optimal biliyə keçidin vaxtı çatıb. Praktiki elmi biliklərin təhsil sistemində tədris edilməsi üsullarının axtarışında olmalıyıq”.
Hazırda təhsil sistemində fəaliyyət göstərən gənc müəllimlərin sayının az olmasına toxunan nazir bildirib ki, qarşıda duran vəzifələrdən biri onların sayının artırılması və keyfiyyətin  yüksəldilməsidir.
Mikayıl Cabbarov ali təhsil müəssisələrində gənc alimlərin  və tədqiqatçıların sayının artırılması, eyni zamanda rolunun yüksəldilməsi üçün xüsusi proqramın hazırlanacağını qeyd edib. Bu proqram dövlət təhsil müəssisələri üçün orta və uzunmüddətli hədəfləri müəyyənləşdirməlidir. Nazir bildirib ki, universitetlərdə gənc kadrların elmə cəlbi və müəyyən vəzifələrə təyin edilməsi daha sistemli şəkildə həyata keçirilməlidir.
Mikayıl Cabbarov çıxışında qeyd edib ki, xaricdə tədqiqatlarını başa vuran gənc alimlərin ölkəmizin ali məktəblərində tədrislə məşğul olması mühüm və zəruridir.
Çıxışının sonunda nazir ölkəmizdə I Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsinə öz töhfəsini verən 10 mindən artıq tələbə könüllüyə təşəkkürünü bildirib və bu əlamətdar hadisənin uğurlu təqdimatında onların üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib.
AMEA-nın prezidenti Akif Əlizadə elm sahəsində aparılan islahatların əhəmiyyətini vurğulayıb, elmi tədqiqat mərkəzlərinin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığının daha da genişləndiriləcəyini qeyd edib. Azərbaycanda kifayət qədər güclü elmi potensialın olduğunu deyən AMEA rəhbəri növbəti illərdə bu potensialın gənclərin hesabına daha da güclənəcəyini bildirib: “Azərbaycanda çox güclü gənc elmi elita yaradılmalıdır. Bu elita Azərbaycan elmini növbəti onilliklərdə uğurla idarə edəcək”.
Sonra konfransın işində iştirak edəcək doktorantların çıxışları dinlənilib. Tədbir bölmələrdə davam etdirib.

В АГЭУ состоялась церемония открытия XIX Республиканской научной конференции докторантов и молодых исследователей
08 АПРЕЛЯ 2015 | VIEWS:
7 апреля была проведена церемония открытия XIX Республиканской научной конференции докторантов и молодых исследователей.
На церемонии открытия конференции, которая была организована Министерством образования, приняли участие Микаил Джаббаров, президент Национальной академии наук Азербайджанской Республики Акиф Ализаде, руководители республиканских вузов, известные ученые республики, докторанты и молодые исследователи.
Конференция, посвященная 70 летнему юбилею НАН АР, будет длиться 2 дня. На конференцию представлено 414 тезисов из 20 вузов и НАН АР. Созданными для прослушивания и обсуждения докладов докторантов и молодых исследователей 15 секциями будут руководить известные ученые.
Ректор Экономического Университета, проф. Адалят Мурадов открывая конференцию с вступительным словом, приветствовал участников мероприятия. Ректор подчеркнул значение расширения связей между высшими школами и научно-исследовательскими предприятиями.
Министр образования Микаил Джаббаров в своем выступлении, отмечая проявляемую великим вождем Гейдаром Алиевым заботу к образованию, развитию науки, талантливым детям и молодежи в Азербайджане, подчеркнул, что в настоящее время это дело успешно продолжает президент страны господин Ильхам Алиев. Министр отметил, что в период, когда усиливается глобальная конкуренция, продолжает  увеличиваться роль науки и образования.
Микаил Джаббаров подчеркнул значение использования всех ресурсов для развития молодых исследователей. Отмечая, что в этом направлении проводится соответствующая работа, министр заметил, что около 50 процентов ученых страны работают в 27 вузах и научно-исследовательских учреждениях, входящих в систему Министерства образования. 2»Без образования не может быть науки, а без науки – образования. Наступило время перехода от философии максимального научного знания к оптимальному знанию. Мы должны быть в поиске способов использования практических научных знаний в системе образования». Касаясь вопроса малочисленности работающих в системе образования молодых преподавателей, министр заявил, что одной из задач, стоящих перед нами  является увеличение их числа и качества.
Микаил Джаббаров заявил, что будет подготовлена специальная программа для увеличения количества молодых ученых и исследователей в вузах, одновременно повышения их роли. Эта программа должна будет определить для государственных образовательных учреждений среднесрочные и долгосрочные цели.   Министр заметил, что в привлечение молодых кадров в университетах и назначение их на определенные должности должно осуществляться более системно.
Микаил Джаббаров также отметил в своем выступлении, что важно и необходимо занятие обучением в вузах молодых ученых, завершивших свои исследования за границей.
В конце своего выступления министр выразил свою благодарность более 10 студентам – добровольцам, которые вносят свой вклад в проведение I Европейских игр в нашей стране на высоком уровне и отметил, что на них лежит большая ответственность за успех этого знаменательного события.
Президент НАН АР Акиф Ализаде подчеркнул значение проводимых в области науки реформ, отметил, что еще больше расширится сотрудничество научно-исследовательских центров с учебными заведениями. Говоря, что в Азербайджане имеется достаточно сильный научный потенциал, руководитель НАН заявил, что в последующие годы этот потенциал еще более возрастет за счет молодежи. «В Азербайджане должна быть создана очень сильная молодая научная элита. Эта элита успешно будет управлять азербайджанской наукой в предстоящие десятилетия».
Затем были выслушаны выступления докторантов, которые будут участвовать в работе конференции. Мероприятие было продолжено в секциях.