AİM–MTU ilə ADİU arasında saziş imzalanıb
unnamed (6) - копия Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin “Moskva Beynəlxalq Təhsil Salonu”da iştirak məqsədilə Moskvaya səfəri çərçivəsində Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin (Национальный Исследовательский Университет “Высшая Школа Экономики”) rektoru professor Yaroslav Kuzminov ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı iki ölkə arasında hərtərəfli əməkdaşlıqda ali təhsil sahəsində əlaqələrin mühüm əhəmiyyət daşıması və bu istiqamətdə mövcud əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların mövcud olması diqqətə çatdırılıb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADİU) ilə Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti (AİM–MTU) arasında “Elm, tədris və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığa dair Saziş” imzalananıb. Sənəd ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov və AİM–MTU-un rektoru, professor Yaroslav Kuzminov tərəfindən imzalanıb.
Saziş iqtisadiyyat profilli iki universitet arasında tələbə və müəllim mübadiləsinin həyata keçirilməsini, ikili diplom proqramlarının yaradılmasını və birgə elmi-tədqiqatların aparılmasını nəzərdə tutur. Eyni zamanda, ADİU tələbələrinin öz təhsillərini AİM–MTU-nun magistraturasında davam etdirməsi, müəllim və tələbələr üçün təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi, eləcə də yeni təlim texnologiyalarından birgə istifadə edilməsi sazişdə öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, cari ilin fevralında AİM-MTU tərəfindən sonuncu kurs tələbələri üçün olimpiadanın məhz ADİU-nun bazasında keçirilməsi iki universitet arasında əməkdaşlığın inkişafına xüsusi təkan verib.
Rusiyanın aparıcı ali məktəblərindən biri kimi dünya universitetlərinin reytinq siyahılarına daxil olan AİM–MTU müasir tədris metodları və idarəetmə sistemlərinin tətbiqi, ali təhsillə elmi tədqiqatların səmərəli inteqrasiyanın təmin olunması, Avropa və Amerikanın qabaqcıl universitetləri ilə ikili diplom proqramlarının reallaşdırılması istiqamətlərində mühüm uğurlar əldə edib.

Agreement between the NUR-HSE and ASUE
Rector of the National University of Research – “Higher School of Economics” of Russia, Professor Yaroslav Kuzminov met with the delegation headed by the Deputy Minister of Education Jeyhun Bayramov within the framework of their trip to Moscow in connection with the participation at the “Moscow International Educational Exhibition”. Comprehensive importance of relationship in the field of higher education between the two countries and the existence of broad opportunities for the development of the current relationship in this direction was noted.
Transaction of the Cooperation in the field of Sciences, Education and Culture” between Azerbaijan State University of Economics (ASUE) and the National University of Research “Higher School of Economics” (NUR-HSE) of Russia was signed during the meeting. The document was signed by the Rector of ASUE, Professor Adalat Muradov and Rector of NUR-HSE, Professor Yaroslav Kuzminov.
The transaction implies the implementation of the student and teaching staffs’ exchange, provision of the dual diploma programs and carrying out the joint research work between the two universities of economic profile. At the same time, the opportunity to continue the education with the Graduate Program of NUR-HSE for ASUE students, implementation of internship programs for the teaching and studying staffs, as well as the utilization of new training technologies together were reflected in the agreement.
It should be noted that, the realization of the Olympiad for the final course students of NUR-HSE mainly at ASUE’s base in February of the current year had especially stimulated the growth between the two universities.
HUR-HSE included to the rating list of the world universities as one of the higher schools of Russia has got significant achievements in the application of modern training methods and management systems, ensuring the effective integration of scientific research into higher education and the realization of dual diploma programs with the leading universities of the Europe and US.