Anım günündə UNEC-də Memorial-Xatirə Kompleksinin açılışı olub
Sentyabrın 27-də Anım Günü münasibətilə UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan yeni Memorial-Xatirə Kompleksinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Türkiyənin elm və təhsil sahəsi üzrə bir sıra rəsmiləri, Türk dövlətlərinin aparıcı universitetlərinin rektorları və nüfuzlu alimləri, şəhid ailələri və qazilər də iştirak ediblər.
Açılışdan öncə şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, sonra Dövlət Himni səsləndirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədən söz açıb. Bildirib ki, 30 illik Vətən həsrətinə son qoyan parlaq qələbə dövlətimizin, xalqımızın gücünü bütün dünyaya göstərdi. Rektor şəhidlərin qanı, canı bahasına əldə etdiyimiz qələbəyə görə qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərin, şəhidlərin ruhu qarşısında baş əydiyini, onların əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını deyib.
Tədbirdə iştirak edən Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universitetinin rektoru Alparslan Ceylan qardaş dövlətin əldə etdiyi qələbədən şərəf və qürur duyduğunu, dünya durduqca şəhidlərin var olacağını, yaşayacağını deyib.
Sonra şəhidlər Əsəd Əsədli, Əhmədağa Novruzov, Yusif Mirzəyev, Teymur Məcidzadə, Hikmət Şıxməmmədov, Mahir Mirzəyev və Anar Qarayevin ailə üzvləri, Vətən müharibəsi qazıləri Həmid İsgəndərov və Nicat Səmədli çıxış ediblər. Şəhidlərimizin həyat yolunun yeni nəsillər üçün bir örnək, vətənpərvərlik və fədakarlıq nümunəsi olduğunu vurğulayıblar.
Tədbirin bədii hissəsində UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvü Aytac Babayeva “Türkiyə-Azərbaycan”, “Dəmir yumruq” şeirlərini səsləndirib.
Tədbirdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olmuş UNEC-in 44 tələbə və məzunları haqqında dərc olunan “UNEC şəhidləri” kitabının təqdimatı olub.

В день почтения в UNEC состоялось открытие Мемориально-памятного комплекса
27 сентября по случаю Дня почтения состоялась церемония открытия нового Мемориально-памятного комплекса, возвышенного в память выпускников и студентов-шехидов UNEC.
В мероприятии наряду с руководством, профессорско-преподавательским составом UNEC приняли участие официальные лица в области науки и образования Турции, ректоры и авторитетные ученые государств Турции, семьи шехидов и гази.
Перед открытием мероприятия минутой молчания была почтена светлая память шехидов, а затем прозвучал Государственный гимн.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о победе нашей победоносной армии в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента Азербайджана, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.  Он отметил, что блестящая победа, положившая конец 30-летней тоске по Родине,  показала всему миру силу нашего государства и народа. Ректор отметил, что преклоняется перед солдатами и офицерами, душами шехидов за победу, которую мы одержали ценой крови и жизней шехидов, героических сражавших, пожертвовавших собой за территориальную целостность нашей страны, их светлая память всегда будет жить в сердцах народа.
На мероприятии выступил ректор Кыргызско-Турецкого университета Манас Алпарслан Джейлан, который отметил, что испытывает чувство гордости за победу братского государства, светлая память о шехидах вечно будет жить.
Затем выступили члены семьи Асада Асадли, Ахмедаги Новрузова, Юсифа Мирзоева, Теймура Меджидзаде, Хикмета Шихмамедова, Махира Мирзоева и Анара Гараева, гази Отечественной войны Гамид Искендеров и Ниджат Самедли. Они подчеркнули, что жизненный путь шехидов будет примером патриотизма и самопожертвования для нового поколения.
В художественной части мероприятия член Творческого центра UNEC Айтадж Бабаева прочитала стихотворения «Турция-Азербайджан», «Железный кулак».
На мероприятии состоялась презентация книги «Шехиды UNEC» о студентах и выпускниках UNEC, ставших шехидами во имя территориальной целостности Азербайджана и освобождения наших земель.