Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı UNEC-də təqdimat keçirib
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankından (AYİB) olan nümayəndə heyəti Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Business Unusual” adlı 2022-23 Keçid Hesabatının təqdimatını keçirib.
Nümayəndə heyətinin üzvləri Beynəlxalq İqtisadiyyat və Biznes kafedrasının müdiri dos. Xətai Alıyev və həmin kafedranın müəllimi Nicat Muradzadə tərəfindən UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində (ISE) qarşılanıblar. Görüşdə qonaqlara UNEC brendi, ISE və UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyətinə dair məqamlar çatdırılmışdır. Ardınca, tərəflər arasında tədqiqat məsələləri də daxil olmaqla, gələcək mümkün əməkdaşlıqlar barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Təqdimat mərasimi UNEC-in Elm üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubovun açılış nitqi ilə başlamışdır. Ardınca, AYİB-in baş iqtisadçı ofisinin aparıcı iqtisadçısı Dr. Zsoka Koczan hesabatın müxtəlif aspektlərini dövlət və özəl sektor nümayəndələrinə, bankın tərəfdaşlarına, diplomatik korpus nümayəndələrinə, elm xadimlərinə və tələbələrə təqdim etmişdir.
2022-23-cü illər üçün tərtib olubmuş hesabatın əhatə dairəsi müharibə və sülh iqtisadiyyatı, münaqişə və miqrasiya, qlobal təchizat zəncirləri, o cümlədən Azərbaycanın gələcək iqtisadi artım perspektivləri olub. Tədbir aktiv sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, AYİB Azərbaycanda 188 layihəyə 3,6 milyard avrodan çox sərmayə qoyub. Bankın Azərbaycan üzrə strategiyası ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə və qeyri-neft özəl sektorunun inkişaf ına kömək etməkdən ibarətdir.

The European Bank for Reconstruction and Development made a presentation at UNEC
A delegation from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) paid a visit to the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) to hold the presentation of its 2022-23 Transition Report entitled “Business Unusual”.
The head of the International Economics and Business Department Assoc. Prof. Khatai Aliyev and lecturer Nijat Muradzada warmly welcomed the EBRD delegation at the UNEC International School of Economics (ISE). Guests were presented with the UNEC brand, education at ISE and research of the UNEC Empirical Research Center. Parties exchanged views on possible future cooperation, including research activities.
Upon the opening speech of the Vice-rector of UNEC, Prof. Sakit Yagubov, the EBRD’s Lead Economist at the Office of the Chief Economist, Dr. Zsoka Koczan made the presentation of the report to representatives from the public and private sectors, developmental partners, diplomatic corps, academia and students.
The key areas covered during the presentation for 2022-23 were the economics of war and peace, conflict and migration, global supply chains, and also prospects of Azerbaijan’s further economic growth. The event concluded with a vibrant Q&A session.
The EBRD has invested over €3.6 billion in 188 projects in Azerbaijan. The Bank’s strategy in the country focuses on helping Azerbaijan to diversify its economy and develop the non-oil private sector.