Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) qrant müsabiqəsi elan edir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) aparılan elmi-tədqiqat işlərinin dəstəklənməsi və inkişafı baxımından “Müsabiqə əsasında universitetin vəsaitlərindən elmi-tədqiqat işlərinin maliyyələşdirilməsi sistemi haqqında” Əsasnaməyə uyğun olaraq 2022-ci təqvim ilində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 2 fevral tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in reallaşdırılmasına alimlərin töhfəsini stimullaşdırmaq məqsədilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) qrant müsabiqəsi elan edir.
Müsabiqədə AR vergi orqanlarından VÖEN almış, yalnız UNEC-də çalışan əməkdaşlar, doktorantlar, magistrlər, həmçinin müsabiqəyə ərizə layihəsinin hazırlanması mərhələsində onların arasından formalaşdırılan müvəqqəti elmi kollektivlərinin  nümayəndələri iştirak edə bilərlər.
Layihə təklifləri UNEC-də aparılan elmi-tədqiqat işlərinin dəstəklənməsi və inkişafı baxımından “Müsabiqə əsasında universitetin vəsaitlərindən elmi-tədqiqat işlərinin maliyyələşdirilməsi sistemi haqqında” Əsasnaməyə əlavə edilmiş formalara uyğun olaraq təqdim olunmalıdır. Əlavələrdə layihənin qısa məzmunu, məqsədi, icra müddəti, xərclər smetası, idarə olunma sxemi, strukturu, rəhbəri və icraçıları barədə məlumat verilməlidir.
Müsabiqəyə təqdim olunan layihələr aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
1. Layihələr aşağıdakı istiqamətlərə uyğun olmalıdır:
1. Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması və inkişafı;
2. Azərbaycanın aqrar sektorunda Blokçeyn texnologiyasının tətbiqi və istifadə edilməsi;
3. Azərbaycanda “yaşıl”  iqtisadiyyatın formalaşdırılması;
4. Elm tutumlu məhsul istehsalı: Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrinin inkişaf mexanizmi;
5. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin resurs potensialı və bu potensialın ölkənin iqtisadi dövriyyəsinə cəlb olunması;
6. Zəngəzur dəhlizinin geoiqtisadi təsirləri;
7. “Ağıllı kənd” və “Ağıllı şəhər”: idarəetmə modeli;
8. Qarabağ Universiteti modeli;
9. Kompozit sistemlər əsasında praktiki tətbiq imkanlı funksional materialların yaradılması.
2. Layihənin dəyəri maksimum 30(otuz) min manatadək və icra müddəti 6 aya qədərdir;
• layihədə təklif olunan işlər hər hansı qrant və digər mənbələrdən maliyyələşdirilən layihələrin predmeti olmamalıdır;
• Hər bir iddiaçı müsabiqədə yalnız bir ərizənin iştirakçısı  ola  bilər;
• bütün layihələr, bir qayda olaraq 2 nüsxədə, Azərbaycan dilində, elektron formada (PDF formatda) təqdim edilməlidir;
• müsabiqənin nəticələri  elan olunan  tarixdən iki ay sonra açıqlanacaqdır;
• iştirak etməkdə marağı olanlar ərizə və layihə təkliflərini (sifarişlərini) əlavələr for­ma­sın­da qrant müsabiqəsi elan olunan tarixdən bir ay müddətinədə saat 18.00-dan gec olmayaraq, elektron formada (pdf formatda) [email protected] elektron-poçt ünvanına göndərməlidir.
3. UNEC daxili qrantını almaq məqsədilə müsabiqədə iştirak üçün ƏRİZƏ ilə müraciət olunur. Ərizədə aşağıdakı məlumatlar əks olunmalıdır:

02 JUNE 2022 | VIEWS:
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) announces a grant competition to stimulate the contribution of scientists to the implementation of “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development” approved by the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 2, 2021 in the calendar year 2022 in accordance with the  regulations “On the system of financing research from the funds of the university on a competitive basis” in terms of support and development of research at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Only employees, PhD students, masters who have received TIN from the tax authorities of the Republic of Azerbaijan and work at UNEC, as well as representatives of temporary scientific teams formed from them during the preparation of the draft application for the competition can participate in the competition.
Project proposals must be submitted in accordance with the forms attached to the regulations on the system of financing research from university funds on a competitive basis in terms of support and development of research work at UNEC. The appendices should provide brief information about the project, its purpose, implementation period, cost estimate, management scheme, structure, manager and executors.
1. Projects should be in the following areas:
1. Formation and development of digital economy in Azerbaijan;
2. Application and use of Blockchain technology in the agricultural sector of Azerbaijan;
3. Formation of “green” economy in Azerbaijan;
4. Production of science-intensive products: Development mechanism of University-State-Industrial relations;
5. Resource potential of the liberated territories and involvement of this potential in the economic turnover of the country;
6. Geoeconomic effects of the Zangazur corridor;
7. “Smart Village” and “Smart City”: management model;
8. Karabakh University model;
9. Creation of functional materials with practical application on the basis of composite systems.
2. The cost of the project is up to a maximum of 30 (thirty) thousand manats and the implementation period is up to 6 months;
• the work proposed in the project should not be the subject of projects funded by any grants or other sources;
• Each bidder can participate in the competition only one application;
• All projects, as a rule, must be submitted in 2 copies, in the Azerbaijani language, in electronic form (PDF format);
• The results of the competition will be announced two months after the announcement date;
• Those interested in participating should send applications and project proposals (orders) in the form of supplements in electronic form (PDF form) to the e-mail address [email protected] no later than 18.00 within one month from the date of announcement of the grant competition.
3. In order to receive an internal grant from UNEC, an application is submitted for participation in the competition. The application must contain the following information: