Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Qazax və Zaqatala filialları barədə Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Qazax və Zaqatala filialları barədə
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Regionların sosial-iqtisadi inkişafı üçün yüksək ixtisaslı kadrlara tələbatı təmin etmək, bölgələrdə yaşayan gənclərin seçdikləri ixtisaslar üzrə keyfiyyətli ali təhsilə çıxış imkanlarını genişləndirmək, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin mövcud maddi-texniki və kadr potensialından istifadənin səmərəliliyini artırmaq məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. 2016-cı il iyul ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Qazax filialı Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialı, Zaqatala filialı isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Zaqatala filialı hesab edilsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
2.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını bir ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.4. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.
4. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialında və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Zaqatala filialında 2016-2017-ci tədris ilindən kadr hazırlığı aparılacaq ixtisasların siyahısını müəyyənləşdirsin və tədris prosesinin təşkili üçün zəruri tədbirlərin görülməsini təmin etsin.
5. Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi publik hüquqi şəxsi Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialına və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Zaqatala filialına 2016-2017-ci tədris ili üçün qəbul imtahanlarının keçirilməsini təmin etsin.

Распоряжение Президента Азербайджана о Газахском и Закатальском филиалах Азербайджанского государственного педагогического университета
1633
Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о Газахском и Закатальском филиалах Азербайджанского государственного педагогического университета
В целях обеспечения потребности в высококвалифицированных кадрах для социально-экономического развития регионов, расширения возможностей доступа проживающей в регионах молодежи к качественному высшему образованию по избранным специальностям, а также повышения эффективности использования материально-технического и кадрового потенциала высших учебных заведений, руководствуясь 32 пунктом 109 статьи Конституции Азербайджанской Республики, приказываю:
1. С 1 июля 2016 года Газахский филиал Азербайджанского государственного педагогического университета считать Газахским филиалом Бакинского государственного университета, а Закатальский филиал – Закатальским филиалом Азербайджанского государственного экономического университета.
2. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
2.1. Подготовить и представить в течение месяца Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим распоряжением;
2.2. В месячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета министров Азербайджанской Республики и в соответствие с настоящим распоряжением  проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
2.3. Проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим распоряжением и в трехмесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении;
2.4. Решить другие вопросы, вытекающие из настоящего распоряжения.
3. Министерству юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти и актов нормативного характера в соответствие с настоящим распоряжением и проинформировать Кабинет министров Азербайджанской Республики.
2. Министерству образования Азербайджанской Республики установить перечень специальностей, по которым с 2016-2017 учебного года будет проводиться подготовка кадров в Газахском филиале Бакинского государственного университета и Закатальском филиале Азербайджанского государственного экономического университета, и обеспечить принятие необходимых мер для организации учебного процесса.
3. Юридическому лицу публичного права – Государственному экзаменационному центру Азербайджанской Республики обеспечить проведение приемных экзаменов в Газахский филиал Бакинского государственного университета и Закатальский филиал Азербайджанского государственного экономического университета на 2016-2017 учебный год.