Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin əməkdaşları təltif olunublar
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin 90 illik yubileyi münasibətilə kollec əməkdaşlarının təltifolunma mərasimi keçirilib.
Təltifolunma mərasimində çıxış edən UNEC-in inzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru dosent Şaiq Əsgərov kollec əməkdaşlarını 90 illik yubiley münasibətilə təbrik edərək, fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Şaiq Əsgərov kollecin 90 illik zəngin tarixindən söz açaraq, ölkədə orta ixtisas təhsili verən ilk kollec olan Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin təhsil sistemindəki özünəməxsus yerindən, müasir standartlara uyğun aparılan təhsil prosesindən və yeni nəsil mütəxəssislərin yetişməsindəki xidmətlərindən söz açıb. O, kollecin gələcəkdə də öz işini uğurla davam etdirərək, ölkənin tərəqqisinə töhfələr qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
Sonra Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin 8 nəfər əməkdaşına Elm və Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanları təqdim olunub.
Kollecin direktoru dosent Davud Davudov və bir qrup əməkdaş uzunmüddətli və səmərəli fəaliyyətlərində görə UNEC-in Fəxri Fərmanı və təşəkkürnamələri ilə təltif olunublar.

Staff of the Azerbaijan Finance and Economics College Honored
A ceremony was held to honor the staff of the Azerbaijan Finance and Economics College, operating under the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), on the occasion of the college’s 90th anniversary.
In his speech at the ceremony, UNEC’s Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs, Associate Professor Shaig Asgarov, congratulated the college staff on the milestone anniversary and wished them continued success in their endeavors. He highlighted the college’s rich 90-year history, emphasizing its role as the first institution in the country to provide secondary specialized education. Shaig Asgarov also spoke about the college’s unique position in the education system, its adherence to modern educational standards, and its significant contributions to training a new generation of professionals. He expressed confidence that the college would continue its successful work, further contributing to the nation’s progress.
Following the speeches, honorary certificates from the Ministry of Science and Education were presented to eight staff members of the Azerbaijan Finance and Economics College.
Additionally, the college’s Director, Associate Professor Davud Davudov, along with a group of staff members, were recognized for their long-standing and effective contributions. They received honorary certificates and letters of appreciation from UNEC.