Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – şərəf və ləyaqət tariximiz
UNEC-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan respublika elm-praktik konfransı keçirilib.
Konfrans iştirakçıları öncə UNEC-də nümayiş olunan Azərbaycan İstiqlal Muzeyinin eksponatlarından ibarət foto-sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə cümhuriyyətin qurucuları, əsgər və zabitlərinin, o cümlədən dövrün əhəmiyyətli sənədlərinin fotoları yer alıb.
Konfrans Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb. UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk parlamentli demokratik cümhuriyyətin yaradılmasının 100 illiyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi tariximizə və müstəqilliyimizə böyük ehtiramın təcəssümüdür. S.Yaqubov AXC-nin yaranması ərəfəsində beynəlxalq aləmdə və regionda baş verən proseslərdən söz açıb, xalqımızın maarifpərvər ziyalıları, dövrün siyasi xadimlərinin milli kimliyimiz, dövlətçilik ənənələrimizin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində apardıqları mübarizədən bəhs edib.
Millət vəkili, tarixçi alim Fəzail İbrahimli Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasını bütövlükdə Azərbaycan tarixinin şərəf və ləyaqət səhifəsi adlandırıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması ilə müstəqil dövlətçiliyimizin hüquqi, siyasi, ideoloji, mədəni və tarixi əsaslarının müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdıran millət vəkili, xalqımızın həmin tarixlə qürur duyduğunu bildirib. Tarixçi-alim AXC-nin islahatları və dövlətçiliyə verdiyi töhfələrdən də danışıb. Cümhuriyyət hökumətinin Azərbaycanın sərhədlərini müəyyən edərək, dövlətimizi bölünməkdən xilas etdiyini, həmçinin ölkənin təhsili, iqtisadiyyatı, parlament quruculuğu və digər sahələrdə dünyaya nümunə olacaq addımlar atdığını qeyd edib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin indiki müstəqil dövlətimizin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğunu bəyan etdiyini vurğulayan F.İbrahimli 2018-ci ilin Cümhuriyyət ili elan olunmasını Azərbaycanın müstəqillik tarixinə göstərilən diqqətin nümunəsi adlandırıb.
UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Nizami Süleymanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsindən danışıb. AXC-nin milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyaraq, xalqımızın azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə respublikanın gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırladığını bildirib.
“Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – milli iqtisadiyyatın formalaşması təşəbbüsləri” mövzusunda çıxış edən UNEC-in rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə AXC dövründə aparılan iqtisadi islahatlardan söz açıb. O, AXC-nin qısa zaman kəsiyində milli iqtisadiyyatın formalaşdırılması istiqamətində çox böyük uğurlara imza atdığını diqqətə çatdırıb.
Çıxış edənlər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tariximizin qürur dolu səhifəsi olduğunu və onun varisi olan bugünkü müstəqil Azərbaycanın daha da qüdrətlənməsi üçün hər bir vətəndaşın çalışmasının vacibliyini bildiriblər.

Azerbaijan Democratic Republic is – our history of honor and dignity
The Republican Scientific-Practical Conference dedicated to the 100-th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was held at UNEC.
At first, the participants of the conference got acquianted with the photo illustrations exhibited at the UNEC Museum of Independence. The exhibition includes the photos of the founders of the republic, soldiers and officers, and the important documents of that period, as well.
The conference started with sounding of the State anthem. The pro-rector of UNEC for science and innovations, professor Sakit Yagubov said that, celebrating the 100-th anniversary of the establishment of the first parliamentry democratic republic in the Muslim East at the state level was the embodiment of great respect for our history and independence. S.Yagubov spoke about the processes taken place in the international arena and in the region on the eve of the establishment of ADR, and talked about the struggle of the enlightened intellectuals of our people and the political figures of that time for protecting our national identity, statehood traditions and transfering them to the future generations.
The Member of Parliament, the doctor on histirucal sciences, professor Fazail Ibrahimli assessed the establishment of the People’s Republic as a whole, the honor and dignity page of the history of Azerbaijan. The Member of  Parliament noted that, the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic had defined the legal, political, ideological, cultural and historical foundations of our independent statehood, and  highlighted that our people were proud of that date. The historian-scientist talked about the implemented reforms and the contribution to statehood made by the ADR. He noted that, the Government of the Republic seting borders of Azerbaijan, saved our state from being divided, as well as, took steps to make example for the world regarding the country’s education, economy, creation of parliament and other spheres. F.Ibrahimli emphasized that, the Nationwide Leader Heydar Aliyev had declared our current state as the successor of the Azerbaijani Democratic Republic and he called the announcement of 2018 as the year of Republic as the example of the attention paid to the history of independence of Azerbaijan.
Nizami Suleymanov, the professor of “Humanity subjects” chair of UNEC spoke about the rich state-building experience of the Azerbaijan Democratic Republic. He noted that, the ADR put the unforgettable marks  in the history of the national-statehood, strengthened the freedom and self-esteem of our people, created the solid foundation for the future independence of the country.
The counsellor to the rector of UNEC, the associated professor  Elshan Baghirsadeh delivered the speech on the topic “Azerbaijani Democratic Republic – the initiatives for the formation of the national economy” and spoke about the economic reforms carried out within the period of governance of ADR. He pointed out that, the ADR  had achieved the great success in forming the national economy in the short period of time.
The speakers noted that, the establishment of the Azerbaijani Democratic Republic was the prideful page of our history and that every citizen should do the best for further strengthening of its successor, today’s independent Azerbaijan.