Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – şərəf və ləyaqət tariximiz
UNEC-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan respublika elm-praktik konfransı keçirilib.
Konfrans iştirakçıları öncə UNEC-də nümayiş olunan Azərbaycan İstiqlal Muzeyinin eksponatlarından ibarət foto-sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə cümhuriyyətin qurucuları, əsgər və zabitlərinin, o cümlədən dövrün əhəmiyyətli sənədlərinin fotoları yer alıb.
Konfrans Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb. UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk parlamentli demokratik cümhuriyyətin yaradılmasının 100 illiyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi tariximizə və müstəqilliyimizə böyük ehtiramın təcəssümüdür. S.Yaqubov AXC-nin yaranması ərəfəsində beynəlxalq aləmdə və regionda baş verən proseslərdən söz açıb, xalqımızın maarifpərvər ziyalıları, dövrün siyasi xadimlərinin milli kimliyimiz, dövlətçilik ənənələrimizin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində apardıqları mübarizədən bəhs edib.
Millət vəkili, tarixçi alim Fəzail İbrahimli Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasını bütövlükdə Azərbaycan tarixinin şərəf və ləyaqət səhifəsi adlandırıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması ilə müstəqil dövlətçiliyimizin hüquqi, siyasi, ideoloji, mədəni və tarixi əsaslarının müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdıran millət vəkili, xalqımızın həmin tarixlə qürur duyduğunu bildirib. Tarixçi-alim AXC-nin islahatları və dövlətçiliyə verdiyi töhfələrdən də danışıb. Cümhuriyyət hökumətinin Azərbaycanın sərhədlərini müəyyən edərək, dövlətimizi bölünməkdən xilas etdiyini, həmçinin ölkənin təhsili, iqtisadiyyatı, parlament quruculuğu və digər sahələrdə dünyaya nümunə olacaq addımlar atdığını qeyd edib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin indiki müstəqil dövlətimizin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğunu bəyan etdiyini vurğulayan F.İbrahimli 2018-ci ilin Cümhuriyyət ili elan olunmasını Azərbaycanın müstəqillik tarixinə göstərilən diqqətin nümunəsi adlandırıb.
UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Nizami Süleymanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsindən danışıb. AXC-nin milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyaraq, xalqımızın azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə respublikanın gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırladığını bildirib.
“Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – milli iqtisadiyyatın formalaşması təşəbbüsləri” mövzusunda çıxış edən UNEC-in rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə AXC dövründə aparılan iqtisadi islahatlardan söz açıb. O, AXC-nin qısa zaman kəsiyində milli iqtisadiyyatın formalaşdırılması istiqamətində çox böyük uğurlara imza atdığını diqqətə çatdırıb.
Çıxış edənlər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tariximizin qürur dolu səhifəsi olduğunu və onun varisi olan bugünkü müstəqil Azərbaycanın daha da qüdrətlənməsi üçün hər bir vətəndaşın çalışmasının vacibliyini bildiriblər.

Азербайджанская Демократическая Республика – наша история чести и достоинства
В UNEC состоялась республиканская научно-практическая конференция, посвященная 100-летию Азербайджанской Демократической Республики.
Сначала участники конференции ознакомились с фото выставкой экспонатов музея «Истиглал», демонстрируемой в  UNEC.  На выставке нашли место фото создателей республики, солдат и офицеров, а также значимые документы эпохи.
Конференция началась с озвучивания Государственного гимна.  Проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов отметил, что празднование на государственном уровне 100-летия создания первой парламентской демократической республики на мусульманском Востоке является проявлением большого уважения к нашей истории и независимости. С.Ягубов рассказал о процессах, произошедших на международной арене и в регионе в предверии создания АДР, о борьбе просветительской интеллигенции, политических деятелей эпохи в направлении  защиты национального единства, традиций государственности и передачи их молодому поколению.
Депутат, доктор исторических наук, профессор Фазаил Ибрагимли создание Народной Республики назвал страницей истории чести и достоинства Азербайджана. Доведя до внимания, что с созданием Азербайджанской Демократической Республики были определены правовые, политические, идеологические, культурные и исторические основы нашей государственности, депутат отметил, что наш народ гордится своей историей. Ученый-историк рассказал о вкладе, внесенном  АДР в реформы и государственность. Он отметил, что правительство республики определив границы Азербайджана, защитило наше государство от раздела, а также  предприняло шаги чтобы стать примером миру в сфере образования, экономики, создания парламента и других сферах. Подчеркнув, что заявление Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, что наше современное государство  является преемником Азербайджанской Демократической Республики, Ф.Ибрагимли отметил, что объявление 2018 года годом Республики является проявлением внимания к истории независимости Азербайджана.
Профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» UNEC Низами Сулейманов рассказал о богатом опыте создания государственности Азербайджанской Демократической Республики. Он отметил, что АДР оставила неизгладимый след в истории национальной государственности, усиливая у нашего народа чувство свободы и независимости, подготовила надежную почву для будущей независимости республики.
Выступив на тему «Азербайджанская Демократическая Республика – инициативы по формированию национальной экономики»,  советник ректора UNEC, доцент Эльшан Багирзаде рассказал об экономических реформах, проводимых в период АДР. Он довел до внимания, что АДР за короткое время добилась больших успехов в направлении формирования национальной экономики.
Выступившие отметили, что Азербайджанская Демократическая Республика является яркой страницей в истории нашего народа и для укрепления современного Азербайджана, являющегося ее преемником, необходимы усилия каждого гражданина.