Aziz Sancar: ”Özünüzə yaxşı müəllim seçin”
ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru, Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancar UNEC tələbələri ilə görüşüb.
Həyat yolundan, elmi fəaliyyətindən danışan Nobel mükafatçısı tələbələrin suallarını cavablandırıb. A.Sancar  mənim öyrənmənin dəyərini və güclü iş etikasını aşılayan valideynlərə sahib olmaq şansım oldu, deyə bildirib: “Savurda ibtidai məktəbdən başlayaraq, Mardindəki liseyə, İstanbuldakı Tibb Fakültəsinə qədər mükəmməl müəllimlərə, Texas və Nyu Havendəki doktorantura təhsilimdə və post-doktorantura işimdə də mükəmməl elmi rəhbərlərə sahib olma şansım oldu. Sizə tövsiyəm odur ki, özünüzə yaxşı müəllim seçin”.
Dünya şöhrətli alim gənclərə “siz bizim gələcəyimizsiniz” deyərək, səslənib: “Türk dünyasını Avropa, Amerika səviyyəsinə siz yüksəldəcəksiniz. Bunun üçün çox çalışacaqsınız. Unutmayın ki, uğura gedən yolun qısası yoxdur. Uğur zəhmət tələb edir. Çox oxuyun, xarici dilləri öyrənin və bütün bunlarla yanaşı öz dilinizi və kimliyinizi unutmayın”.
Alim sualını bəyəndiyi tələbələrə UNEC-in Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi “Aziz Sancarın Nobel bioqrafiyası” kitabını imzalayıb. Görüşdə UNEC tələbələri A.Sancarın çox sevdiyi Yunis Əmrənin şeirlərini səsləndiriblər. Alimə UNEC tələbələrinin əl işlərindən ibarət hədiyyələr təqdim edilib.
A.Sancar UNEC-in Türk dünyası işlətmə fakültəsinin müəllimləri ilə də görüşüb. Görüşdə professor gənc müəllimlərə tövsiyələrini səsləndirib, müəllimlik peşəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. UNEC müəllimlərini maraqlandıran sualları cavablandırıb. Sonda A.Sancar fakültənin xatirə dəftərinə ürək sözlərini qeyd edib.

Профессор университета Северной Каролины США, Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар встретился со студентами UNEC.
Лауреат Нобелевской премии рассказав о жизненном пути, научной деятельности, ответил на вопросы студентов. А.Санджар отметил: «На мою долю выпала удача иметь родителей, прививших мне знания и этику работы. Начиная с начальной школы в Савуре, лицея в Мардине и до медицинского факультета в Стамбуле, при учебе в докторантуре в Техасе и Нью Хавенде и и пост-докторантуре у меня был шанс иметь совершенного научного руководителя. Мое пожелание вам выберите хорошего учителя».
Всемирно известный ученый обратившись к студентам со словами «вы наше будущее», отметил: «Вы возвысите Тюркский мир до европейского, американского уровня. Для этого вы должны много трудиться. Запомните, путь, ведущий к успеху, не может быть коротким. Успех требует труда. Много читайте, изучайте иностранные языки, но наряду с этим не забывайте свой язык и себя».
Ученый оставил автограф на переведенной на азербайджанский язык UNEC книге «Нобелевская биография Азиза Санджара» студентов, чьи вопросы ему понравились. На встрече студенты UNEC прочитали стихи Юниса Амры, которого очень любит А.Санджар. Ученому были представлены подарки ручных работ студентов.
А.Санджар также встретился с преподавателями Турецкого факультета экономики и управления UNEC. На встрече профессор выразил свои пожелания молодым преподавателям, подчеркнул о значении профессии преподавателя. Ответил на интересующие вопросы преподавателей UNEC. В конце А.Санждар оставил запись в памятной книге факультета.