maryam_eaerb.f.d. Məmmədəliyeva Məryam Xalıq
04 sentyabr 1977-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1994-cü ildə Bakı şəhəri 82 saylı orta ümumtəhsil məktəbini bitirmişdir. 1994-cü ildə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutuna daxil olmuş, 1999-cu ildə  həmin institutun “Qida məhsullarının texnologiyası” istiqaməti üzrə bakalavr, 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (həmin ixtisasın) magistr pilləsini  fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1995-ci ildən Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Fizika” kafedrasında laborant kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC)  “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında böyük laborant vəzifəsində işləmişdir. 2009-cu ildə tyutor kursunu fərqlənmə sertifikatı ilə bitirib, akademik məsləhətçi vəzifəsində 2021-ci ilə kimi fəaliyyət göstərmişdir. 2004-2014-cü tədris illərində “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında saat hesabı ilə dərs aparmışdır. 2021-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müəllimidir.
2014-cü ildə AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda “Bəzi dənli bitkilərin mikrobioloji cəhətdən qiymətləndirilməsi və onların tərkibindəki  nişastanın enzimoloji konversiyasi”  mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
2018-ci ildən AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun elmlər doktorluğu proqramı üzrə dissertantıdır.
55 elmi-metodiki əsəri (2 fənn proqramı və 1 laboratoriya praktikumu) dərc edilmişdir. 3 məqaləsi İmpakt Faktor göstərcisi olan “Thomson Reuters” indeksli  jurnalda nəşr olunmuşdur (siyahı əlavə olunur).

Родилась 04 сентября 1977 года в городе Баку. В 1994 году окончила среднюю общеобразовательную школу № 82 города Баку. В 1994 году поступила в Бакинский товароведно-коммерческий институт, в 1999 году окончила с отличием бакалавр по специальности «Технология пищевых продуктов» указанного университета, в 2002 году по указанной специальности Азербайджанский государственный экономический университет.
В 1995 году приступила к трудовой деятельности в качестве лаборанта на кафедре «Физика» Бакинского товароведно-коммерческого института. С 2002 года работала на должности старшего лаборанта кафедры «Технология пищевых продуктов» Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC). В 2009 году получила сертификат отличия, окончив курсы тьюторов и продолжала работать в качестве академического консультанта до 2021 года.
В 2004-2014 годах вела занятия почасовой оплате на кафедре «Технология пищевых продуктов». С 2021 года является преподавателем кафедры «Инженерия и прикладные науки» UNEC.
В 2014 году в Институте микробиологии НАНА защитила диссертационную работу на тему «Микробиологическая оценка некоторых злаков и ферментативное превращение в них крахмала» и получила ученую степень доктора философии по биологии.
С 2018 года диссертант по программе доктора наук в Институте биологии НАНА.
Ею опубликованы 55 научно-методически работ, (2 учебные программы, 1 лабораторный практикум), 3 статьи в индексированном журнале “Thomson Reuters”, имеющем импакт фактор (список прилагается).