maryam_eaerb.f.d. Məmmədəliyeva Məryam Xalıq
04 sentyabr 1977-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1994-cü ildə Bakı şəhəri 82 saylı orta ümumtəhsil məktəbini bitirmişdir. 1994-cü ildə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutuna daxil olmuş, 1999-cu ildə  həmin institutun “Qida məhsullarının texnologiyası” istiqaməti üzrə bakalavr, 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (həmin ixtisasın) magistr pilləsini  fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1995-ci ildən Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Fizika” kafedrasında laborant kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC)  “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında böyük laborant vəzifəsində işləmişdir. 2009-cu ildə tyutor kursunu fərqlənmə sertifikatı ilə bitirib, akademik məsləhətçi vəzifəsində 2021-ci ilə kimi fəaliyyət göstərmişdir. 2004-2014-cü tədris illərində “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında saat hesabı ilə dərs aparmışdır. 2021-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müəllimidir.
2014-cü ildə AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda “Bəzi dənli bitkilərin mikrobioloji cəhətdən qiymətləndirilməsi və onların tərkibindəki  nişastanın enzimoloji konversiyasi”  mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
2018-ci ildən AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun elmlər doktorluğu proqramı üzrə dissertantıdır.
55 elmi-metodiki əsəri (2 fənn proqramı və 1 laboratoriya praktikumu) dərc edilmişdir. 3 məqaləsi İmpakt Faktor göstərcisi olan “Thomson Reuters” indeksli  jurnalda nəşr olunmuşdur (siyahı əlavə olunur).

PhD in Biology, Mammadaliyeva Maryam Khalig
She was born on September 4, 1977, in Baku. In 1994, she graduated from secondary school No. 82 in Baku. In 1994 she entered the Baku Commodity-Commercial Institute, in 1999 she received a bachelor’s degree in “Food Technology” from the same institute.
In 2002 she graduated with honors from the Azerbaijan State University of Economics (the same specialty).
In 1995, she began her career as a laboratory assistant at the department of Physics of the Baku Commodity-Commercial Institute. Since 2002, she has worked as a senior laboratory assistant at the department of Food Technology, Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
She graduated from the tutor course with honors in 2009 and worked as an academic advisor until 2021.
In the 2004-2014 academic year, she gave hourly classes at the department of Food Technology. Since 2021, she has been a lecturer at the department of Engineering and Applied Sciences, UNEC.
In 2014, she defended her thesis on “Microbiological evaluation of some cereals and enzymological conversion of starch in them” at the Institute of Microbiology of ANAS and received the degree of PhD in Biology.
Since 2018, she has been a student for a degree in the doctoral program of the Institute of Microbiology of ANAS.
Her 55 scientific-methodical works (2 subject programs and 1 laboratory practicum) were published. 3 articles were published in the Thomson Reuters index, which is an Impact Factor index (list attached).
She has been a member of the Sabail district branch of the New Azerbaijan Party since November 5, 2007.