b/m. Aslanov Aydın Mirabbaszadə04 mart 1951-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1993-1994-cü illərdə İstanbul Universiteti və Azərbaycan Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunun Biznesin idarəedilməsi üzrə birgə ixtisas programının və 1994-1997-ci illərdə “Azərbaycan Respublikasında Dövlət İdarəçiliyinin Möhkəmləndirilməsi” TACİS programı çərçivəsində Nottinghəm Trent Universitetinin (İngiltərə) Dövlət idarəetmə ixtisası üzrə təhsil layihəsinin məzunudur.
1996-cı ildən Azərbaycan Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunda metodist, baş müəllim vəsifələrində işləyib.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində baş müəllim vəsifələrində işləyir.
Hazırda UNEC-in “Xarici dillər” kafedrasının dosentidir.
1994-2006-ci illər ərzində bir neçə beynəlxalq layihələrin iştirakçısı və qalibi olmuş, 27 məqalə, tədqiqat və layihə işləri üzrə hesabatların və ekspert rəylərinin müəllifidir.

ст. преп. Асланов Айдын Мираббасзаде
В 1993-1994 годах был выпускником совместной  программы по специальности Управления бизнеса Стамбульского университета и Института управления народным хозяйством, в 1994-1997 годах в рамках программы TACİS «Укрепление государственного управления в Азербайджанской Республике» проекта образования по специальности Государственного управления Нотингемского университета Трент (Англия).
С 1996 года работал в Институте управления народным хозяйством на должности методиста, старшего преподавателя.
С 2001 года работает старшим преподавателем в Азербайджанском государственном экономическом университете
В течение 1994-2006 годов был участником и победителем нескольких международных проектов. Автор 27 статей, отчетов по исследованиям и проектам и отзывов эксперта.