sultanova_iradaSultanova İradə Baba qızı
1974-cü  ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin  (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Şərqşünaslıq fakültəsinin fars-filologiya şöbəsinə daxil olmuşdur.
1979-cu ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirərək filoloq, tərcüməçi, fars və Azərbaycan dilləri və ədəbiyyatı müəllimi ixtisaslarına yiyələnmişdir.
1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Radio və Televiziya Verilişləri Komitəsinin “Xarici verilişlər” şöbəsinin İran Baş Redaksiyasında tərcüməçi kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1998-ci ildə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Dillər” kafedrasıda Azərbaycan dili müəllimi kimi işə başlamışdır.
2001-2005-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Texniki və texnoloji” ixtisaslar üzrə “Dillər” kafedrasıda Azərbaycan dili fənni üzrə baş müəllim vəzifəni tutmuşdur.
2005-ci ildən 2021-ci ilə kimi İqtisad Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışıb.

ст.преп. Султанова Ирада Баба гызы
В 1974 году поступила на факультет Востоковедения отделения персидской филологии Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1979 году окончив с дипломом отличия университет, получила специальность переводчика, преподавателя персидского и азербайджанского языков и литературы.
В 1980 году приступила к трудовой деятельности в качестве переводчицы в Главной иранской редакции отдела «Зарубежные передачи» Азербайджанского государственного Комитета телевизионных и радио передач.
В 1998 году приступила к деятельности в качестве преподавателя азербайджанского языка кафедры Языков Бакинского государственного товароведно-коммерческого института.
В 2001-2005 годах занимала должность старшего преподавателя кафедры Языков по Техническим и технологическим специальностям Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2005 года работает на должности старшего преподавателя кафедры «Азербайджанский язык» Экономического университета.