sultanova_iradaSultanova İradə Baba qızı
1974-cü  ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin  (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Şərqşünaslıq fakültəsinin fars-filologiya şöbəsinə daxil olmuşdur.
1979-cu ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirərək filoloq, tərcüməçi, fars və Azərbaycan dilləri və ədəbiyyatı müəllimi ixtisaslarına yiyələnmişdir.
1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət Radio və Televiziya Verilişləri Komitəsinin “Xarici verilişlər” şöbəsinin İran Baş Redaksiyasında tərcüməçi kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1998-ci ildə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Dillər” kafedrasıda Azərbaycan dili müəllimi kimi işə başlamışdır.
2001-2005-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Texniki və texnoloji” ixtisaslar üzrə “Dillər” kafedrasıda Azərbaycan dili fənni üzrə baş müəllim vəzifəni tutmuşdur.
2005-ci ildən 2021-ci ilə kimi İqtisad Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışıb.

Senior lecturer : Sultanova Irada Baba
In 1974 she entered the Persian philology department of the faculty of Oriental Studies of   Azerbaijan State University (present Baku State University).
In 1979, she   graduated with honors from the university and was qualified as a philologist, translator, Persian and Azerbaijani languages and literature teacher.
In 1980, she began her career as an interpreter in the Iranian Chief Editorial Office   of the Foreign Broadcasting Department of the Azerbaijan State Radio and Television Broadcasting Committee.
In 1998 she started working as a teacher of the Azerbaijan language at the department of “Languages” of Baku State   Commercial and Commodity Research Institute.
In 2001-2005 she was appointed as   a senior lecturer on the Azerbaijani language at the department of “Languages” of “Technical and Technological” specialties of Azerbaijan State University of Economics.
Since 2005, she has been working as a senior lecturer at the department of “Azerbaijani Language” at Azerbaijan State   University of Economics.