1953-ci il iyun ayının 7-də Gürcüstan Respublikası Marneuli rayonunun Qızıl-Hacılı kəndində anadan olmuşdur.
1971-cı ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna daxil olmuşdur.
1975-ci ildə həmin institutu bitirdikdən sonra təyinatla SSRİ Dövlət Bankı Azərbaycan Respublika Kontorunun Nəsimi şöbəsinə iqtisadçı vəzifəsində işləməyə göndərilmişdir.
XII.1975 – XII.1976-cı illərdə Sovet Ordusu sıralarında hərbi xidmətdə olmuşdur.
1998-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasına daxil olmuşdur.
2001-ci ildə həmin Akademiyanın “Dövlət və Bələdiyyə İdarəetməsi” ixtisası üzrə ikinci ali təhsil almışdır.
1977-ci ilin yanvar ayından 1982-ci ilin dekabr ayına kimi SSRİ Dövlət Bankı Azərbaycan Respublikası Bankının mərkəzi aparatında iqtisadçı, böyük iqtisadçı, baş iqtisadçı vəzifələrində işləmişdir.
1982-1987-ci illərdə Dövlət Bankının Nəsimi şöbəsində şöbə rəisi, müdir müavini olmuşdur.
II.1987 – I.1998-ci illərdə Oktyabr (İndiki Yasamal) Rayon şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
1998-ci ilin yanvar ayından Azərbaycan Sənaye İnvestisiya Səhmdar Kommersiya Bankının İdarə Heyətinin Sədri vəzifəsinə təyin edilmiş və 4 fevral 2000-ci ilə kimi həmin vəzifədə işləmişdir.
4 fevral 2000-ci ildən yeni yaradılmış Birləşmiş Universal Səhmdar Bankı İdarə Heyətinin Sədri vəzifəsinə təyin edilmiş və 4 avqust 2004-cü il tarixinə kimi həmin vəzifədə işləmişdir.
2004-cü ildə Sankt-Peterburq Dövlət Maliyyə-İqtisad Universitetinin aspiranturasına daxil olmuş və 2008-ci ildə həmin universitetdə müvəffəqiyyətlə elmi işini müdafiə edərək iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsini almışdır.
Avropanın ən qabaqcıl bankları ilə 3 illik qarşılıqlı əməkdaşlıq və səmərəli İdarəetmə-Bankçılıq təcrübəsi hesabına BUS Bankda özəlləşməyə hazırlıq çərçivəsində institusional quruculuq işləri həyata keçirmiş, təşkilatı struktur, korporativ idarəetmə prinsipləri əsasında yenidən qurulmuş, maliyyə sabitliyi təmin olunmuş və BUS Bank (indiki Kapital Bank)  ölkənin aparıcı banklarından birinə çevrilməklə özəlləşməyə tam hazırlıq prosesini keçmişdir. BUS Bankın (indiki Kapital Bank) sağlamlaşdırılmasında və özəlləşməyə tam hazırlığında onun xüsusi xidmətləri olmuşdur.
2008-ci ilin aprel ayından 2012-ci ilin may ayına kimi “Finans Lizinq” ASC Müşahidə şurasının sədri vəzifəsində çalışmışdır.
2008-ci ilin oktyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Bank işi” kafedrasında 0,5 ştat vahidi üzrə müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
2013-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosentidir.
1 kitab, 18-dən çox elmi məqalə, məruzə, tezislər və s. müəllifidir. Hal-hazırda “Bank Lizinqi” adlı dərs vəsaitinin yazılmasını başa çatdırmışdır.

Zeynalov Zakir Haji oghlu was born on June 7 1953 in Gizil-Hajili village of Marneuli region, Republic of Georgia.
He was admitted to the Azerbaijan Institute of the National Economy named after D.Bunyadzade in 1971.
After he graduated the same institute he was appointed the economist to the Nasimi branch of Azerbaijan office of USSR State Bank.
He served at the military services within 1975-1976.
Z.H.Zeynalov continued his education entering the State Academy of Management under the President of the Republic of Azerbaijan in 1998.
He got his second specialty on “State and Municipal Management” from the same Academy in 2001.
Within the January of 1977-December of 1982 he had worked as an economist, senior economist and the main economist at the Head Office of Azerbaijan Bank of USSR State Bank.
He was the Head of the Department and Deputy Director at the Nasimi branch of the State Bank within 1982-1987.
In the years of 1987-1998 he was a Director of the October (current Yasamal) branch.
In 1998-2000s he was appointed the Chairman of the Board of Azerbaijan Industrial Investment Joint Stock Commercial Bank.
Within 2000-2004 he was appointed the Chairman of the Board of the United Universal Bank.
He entered the post graduation of the Saint Petersburg State Financial-Economic University in 2004 and successfully defended his dissertation at the same University; in 2008 he became PhD in Economics.
He carried out the institutional renovation works within the preparation for privatization in UUB through a 3-year mutual cooperation and effective management-banking experience with the Europe’s leading banks. He had made special contributions to the improvement and preparation for full privatization of the UUB (current Capital Bank).
In the years of 2008-2012 he was the Chairman of the Supervisory Board of “Finance Leasing” OSC.
Since October of 2008 Z.H.Zeynalov is 0,5 teacher of the Department Banking of Azerbaijan State University of Economics.
He became a senior teacher of the Department “Banking” of ASUE in 2013.
Zeynalov is the author of 1 book, more than 18 scientific articles and theses. He has completed the training aid “Banking Leasing”.