b/m. Babayev Nüsrət Salman oğlu1960-cı il iyulun 1-də Tərtər rayonunun Mamırlı kəndində anadan olmuşdur.
1966-cı ildə Tərtər rayonu Mamırlı kənd orta məktəbinə daxil olmuşdur.
1976-cı ildə orta məktəbi əla qiymətlərlə bitirmişdir.
1976-cı ildə Azərbaycan Texniki Universitetinə (əvvəlki Ç.İldırım adına Politexnik İnstituna) daxil olmuşdur.
1982-ci ildə həmin Universiteti bitirərək mühəndis-sistemotexnik ixtisası almışdır. Həmin il təyinatla AR Maliyyə Nazirliyinin Hesablama Mərkəzinə göndərilmişdir.
22 noyabr 1982-ci ildən AR Maliyyə Nazirliyinin Hesablama Mərkəzində mühəndis-sistemotexnik, maşın rəisi vəzifələrində işləmişdir.
30.06.1986 – 28.12.1987-ci illərdə Hesablama Mərkəzində növbə rəisi vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir.
28.12.1987-ci ildə köçürmə yolu ilə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Sığortası baş idarəsinin Sığorta məlumatlarının avtomatik işlənilməsi şöbəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir.
1989-1990-cu illərdə Azərbaycan Marksizm-leninizm Universitetini qırmızı diplom ilə bitirərək İqtisadiyyat üzrə Siaysi ali təhsil almışdır.
2 yanvar 1992-ci ildən Azərbaycan Respublikası Kommersiya Sığorta Şirkətində yaradılmış Kompüterləşdirmə idarəsinin rəisi və eyni zamanda Sədrin müşaviri vəzifəsinə təyin edilmişdir.
16 aprel 2001-ci ildə “Tibbi sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanununa əsasən yaradılan Azərbaycan Respublikası “Şəfa ” Dövlət Tibbi Sığorta Şirkətinin baş direktoru vəzifəsinə təyin edilmişdir.
13 yanvar 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkətinin “Şəfa” Dövlət Tibbi sığorta Agentliyinin direktoru vəzifəsinə təyin edilmişdir.
01.08.2008-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət sığorta Kommersiya Şirkətinin “Şəfa” Dövlət Tibbi Sığorta Filialının direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
1996-2011-ci illərdə “Təfəkkür” Universitetində;
1996-2008-ci illərdə “Odlar Yurdu” Universitetində;
2001-2009-cu illərdə Azərbaycan Universitetlərində baş müəllim;
2004-2011-ci illərdə ilədək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə” kafedrasında saathesabı müəllim işləmişdir.2011-ci ildən İqtisad Universitetində müəllim kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2012-ci ildən 2014-cü ilədək “Royal Sığorta” ASC-nin idarə heyətinin sədri vəzifəsində çalşıbdır.
2014-ci ildən hal-hazıradək Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq İqitsadiyyat kafedrasında və 2021-ci ildən Maliyyə və menecmebt kafedrasında Baş müəllim vəsifəsində saat hesabı ilə fəaliyyət göstərir.
2021-ci ildən yenidən “Odlar Yurdu” Universitetində baş müəllim vəsifəsində fəaliyyət göstərir.
2018-ci iildən hal-hazıradək Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində əvəzçiliklə Baş müəllim vəzifəsində calışır.
2018-ci ildən 2019-cu ilədək Bakı Mühəndislik Universitetində baş müəllim vəzifəsində calışıbdır.
2021-ci ildən hal-hazıradək Qərbi Kaspi Universitetində əvəzçiliklə Baş müəllim vəsifəsində işləyir.
Hal-hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Maliyyə və Audir kafedrasının baş müəllimidir.

ст. пр. Бабаев Нусрат Салман оглы
В 1966 году пошел в среднюю школу села Мамырлы Тертерского района. В 1976 году окончил школу с отличием.
В 1976 году поступил в Азербайджанский технический университет (ранее Политехнический институт имени Ч. Ильдрыма).
В 1982 году окончил университет, получив специальность инженера-системотехника. В том же году был направлен в Вычислительный центр Министерства финансов АР.
С 22 ноября 1982 года работал в Вычислительном центре Министерства финансов АР на должности инженера-системотехника, наладчика станков.
30.06.1986 – 28.12.1987 годы работал в Вычислительном центре на должности начальника смены.
28.12.1987 года был назначен начальником отдела Автоматической  обработки страховых данных Главного управления Государственного страхования Министерства финансов Азербайджанской Республики.
В 1989-1990 годах окончил с красным дипломом Азербайджанский университет марксизма-ленинизма и получил высшее образование по экономике.
С 2 января 1992 года был назначен на должность начальника и в то же время заместителя председателя отдела компьютеризации, созданного в Коммерческой страховой компании Азербайджанской Республики.
16 апреля 2001 года был назначен на должность генерального директора Государственной медицинской страховой компании «Шафа» Азербайджанской Республики, созданной в соответствии с законом Азербайджанской Республики «О медицинском страховании».
13 января 2003 года был назначен на должность директора Государственного медицинского страхового агентства «Шафа» Государственной страховой коммерческой компании Азербайджанской Республики.
В 01.08.2008-2012 годах работал на должности директора Государственного медицинского страхового филиала «Шафа» Государственной страховой коммерческой компании Азербайджанской Республики.
1996-2011 годы работал старшим преподавателем в университете «Тафаккюр»;
1996-2008 годы в университете «Одлар Юрду»;
2001-2009 годы в университете Азербайджан;
В 2004-2011 годах работал преподавателем почасовой оплате на кафедре «Финансы» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2011 года работает в Экономическом университете в качестве преподавателя.
С 2012 года по 2014 год работал на должности председателя президиума ОАО «Роял Сыгорта».
С 20.04.2022 года переведен на должность преподавателя указанного университета.
С 2014 года по настоящее время работает на кафедре «Международная экономика» Бакинского государственного университета и с 2021 года на кафедре «Финансы и менеджмент» на должности преподавателя почасовой оплате.
С 2021 года вновь работал в университете «Одлар Юрду» на должности старшего преподавателя.
С 2018 года по настоящее время работает по совместительству в Азербайджанском государственном университете культуры и искусства на должности старшего преподавателя.
С 2018 года по  2019 год работал в Бакинском инженерном университете на должности старшего преподавателя.
С 2021 года по настоящее время работает по совместительству в Западно-Каспийском университете на должности старшего преподавателя.
В настоящее время является старшим преподавателем кафедры «Финансы и аудит» Азербайджанского государственного экономического университета.