b/m. Babayev Nüsrət Salman oğlu1960-cı il iyulun 1-də Tərtər rayonunun Mamırlı kəndində anadan olmuşdur.
1966-cı ildə Tərtər rayonu Mamırlı kənd orta məktəbinə daxil olmuşdur.
1976-cı ildə orta məktəbi əla qiymətlərlə bitirmişdir.
1976-cı ildə Azərbaycan Texniki Universitetinə (əvvəlki Ç.İldırım adına Politexnik İnstituna) daxil olmuşdur.
1982-ci ildə həmin Universiteti bitirərək mühəndis-sistemotexnik ixtisası almışdır. Həmin il təyinatla AR Maliyyə Nazirliyinin Hesablama Mərkəzinə göndərilmişdir.
22 noyabr 1982-ci ildən AR Maliyyə Nazirliyinin Hesablama Mərkəzində mühəndis-sistemotexnik, maşın rəisi vəzifələrində işləmişdir.
30.06.1986 – 28.12.1987-ci illərdə Hesablama Mərkəzində növbə rəisi vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir.
28.12.1987-ci ildə köçürmə yolu ilə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Sığortası baş idarəsinin Sığorta məlumatlarının avtomatik işlənilməsi şöbəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir.
1989-1990-cu illərdə Azərbaycan Marksizm-leninizm Universitetini qırmızı diplom ilə bitirərək İqtisadiyyat üzrə Siaysi ali təhsil almışdır.
2 yanvar 1992-ci ildən Azərbaycan Respublikası Kommersiya Sığorta Şirkətində yaradılmış Kompüterləşdirmə idarəsinin rəisi və eyni zamanda Sədrin müşaviri vəzifəsinə təyin edilmişdir.
16 aprel 2001-ci ildə “Tibbi sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanununa əsasən yaradılan Azərbaycan Respublikası “Şəfa ” Dövlət Tibbi Sığorta Şirkətinin baş direktoru vəzifəsinə təyin edilmişdir.
13 yanvar 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkətinin “Şəfa” Dövlət Tibbi sığorta Agentliyinin direktoru vəzifəsinə təyin edilmişdir.
01.08.2008-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət sığorta Kommersiya Şirkətinin “Şəfa” Dövlət Tibbi Sığorta Filialının direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
1996-2011-ci illərdə “Təfəkkür” Universitetində;
1996-2008-ci illərdə “Odlar Yurdu” Universitetində;
2001-2009-cu illərdə Azərbaycan Universitetlərində baş müəllim;
2004-2011-ci illərdə ilədək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə” kafedrasında saathesabı müəllim işləmişdir.2011-ci ildən İqtisad Universitetində müəllim kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2012-ci ildən 2014-cü ilədək “Royal Sığorta” ASC-nin idarə heyətinin sədri vəzifəsində çalşıbdır.
2014-ci ildən hal-hazıradək Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq İqitsadiyyat kafedrasında və 2021-ci ildən Maliyyə və menecmebt kafedrasında Baş müəllim vəsifəsində saat hesabı ilə fəaliyyət göstərir.
2021-ci ildən yenidən “Odlar Yurdu” Universitetində baş müəllim vəsifəsində fəaliyyət göstərir.
2018-ci iildən hal-hazıradək Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində əvəzçiliklə Baş müəllim vəzifəsində calışır.
2018-ci ildən 2019-cu ilədək Bakı Mühəndislik Universitetində baş müəllim vəzifəsində calışıbdır.
2021-ci ildən hal-hazıradək Qərbi Kaspi Universitetində əvəzçiliklə Baş müəllim vəsifəsində işləyir.
Hal-hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Maliyyə və Audir kafedrasının baş müəllimidir.

Senior lecturer, Babayev Nusrat Salman
In 1976, he entered the Azerbaijan Technical University (the former Polytechnic Institute named after C. Ildırım).
In 1982, he graduated from that University and received the engineering and systems engineering qualification. In the same year, he was assigned to the Accounting Center of the Ministry of Finance of AR.
From November 22, 1982, he worked in the Accounting Center of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan as a systems engineer and head of machinery.
From 30.06.1986 to 28.12.1987, he worked as a shift leader in the Calculation Center.
On 28.12.1987, by transfer, he was appointed to the position of head of the Department of Automatic Processing of Insurance Information of the State Insurance General Department of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan.
In 1989-1990, he graduated from the Azerbaijan University of Marxism-Leninism with a red diploma and received a higher education in Political Economy.
From January 2, 1992, he was appointed as the head of the computerization department established in the Commercial Insurance Company of the Republic of Azerbaijan and at the same time as the advisor to the Chairman.
On April 16, 2001, he was appointed as the general director of the “Shafa” State Medical Insurance Company of the Republic of Azerbaijan, which was established according to the law of the Republic of Azerbaijan “On Medical Insurance”.
On January 13, 2003, he was appointed as the director of the “Shafa” State Medical Insurance Agency of the State Insurance Commercial Company of the Republic of Azerbaijan.
From 01.08.2008 to 2012, he worked as the director of the “Shafa” State Medical Insurance Branch of the State Insurance Commercial Company of the Republic of Azerbaijan.
He worked:
in 1996-2011 at Tafakkur University;
in 1996-2008 at “Odlar Yurdu” University;
In 2001-2009, senior lecturer at Azerbaijan Universities;
From 2004 to 2011, he worked as an hourly teacher at the “Finance” department of the Azerbaijan State University of Economics. Since 2011, he worked as a teacher at the University of Economics.
From 2012 to 2014, he worked as the chairman of the board of directors of “Royal Insurance” OJSC.
From 20.04.2022, he was transferred to the position of head teacher of that department.
From 2014 to the present, he has been working on an hourly basis at the Department of International Economics of Baku State University and since 2021 as a Senior Lecturer at the Department of Finance and Management.
Since 2021, he has been working as a senior lecturer at “Odlar Yurdu” University.
From 2018 to the present, he works as a substitute head teacher at the Azerbaijan State University of Culture and Arts.
From 2018 to 2019, he worked as a senior lecturer at Baku Engineering University.
Since 2021, he has been working as a substitute head teacher at West Caspian University.
Currently, he is the head teacher of the Department of Finance and Audit of the Azerbaijan State University of Economics.
He participated in numerous International and Republican scientific conferences with scientific articles.