Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində məzun monitorinqi aparılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində 2015/16-cı tədris ili üçün məzun monitorinqi aparılıb.
Monitorinqin nəticələrinə görə, UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin məzunlarından 53%-i universiteti bitirəndən dərhal sonra işə düzəlib. 22% magistraturaya qəbul olunub, 7% məzun isə hərbi xidmətdədir. Beləliklə, kifayət qədər yüksək olan 82% göstərici əldə olunub.
Monitorinq zamanı məzunlardan 7%-nin xarici universitetlərdən cavab gözlədiyi də məlum olub.
Məzunların işlədiyi şirkət və təşkilatlar arasında Azercell Telecom MMC, Samsung Electronics Caucasus LLC, Ateshgah Insurance Co, Ernst and Young Holdings, SOCAR, Bank of Baku, Bakı Fond Birjasi var. Məzunlar təhsillərini Middle East Technical University (ODTÜ), Eberhard Karls University of Tubingen, University of Applied Sciences, Budapest Business School, International School of Economics at Tbilisi State University kimi nüfuzlu universitetlərdə davam etdirirlər.

A monitoring of graduates for 2015/16 academic year has been held at the International School of Economics of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
According to the monitoring 53% of the graduates from the International School of Economics of UNEC were immediately recruited. 22% were enrolled for Master level of education and 7% are in the military service. Thus, enough high indicators of 82% have been obtained.
It was also revealed within the monitoring that 7% of the graduates were waiting for the approval of their graduate education from abroad.
Among the companies and organizations that our alumni employed are Azercell Telecom Ltd, Samsung Electronics Caucasus LLC, Ateshgah Insurance Co, Ernst and Young Holdings, SOCAR, Bank of Baku, Baku Exchange Fond. The alumni continue their studies at the prestigious universities such as Middle East Technical University (ODTU), Eberhard Karls University of Tubingen, University of Applied Sciences, Budapest Business School and the International School of Economics at Tbilisi State University.