Beynəlxalq konfrans başa çatdı: 35 ölkədən 700-ə yaxın tədqiqatçının 510 elmi araşdırmasının nəticələri ictimaiyyətə təqdim olundu
08 İYUN 2021 | VIEWS:
konfrans_unecİyunun 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı, “PAŞA Holdinq”in baş sponsorluğu ilə İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Magistr və Doktorantların III Beynəlxalq Elmi Konfransı başa çatıb.
“Nizami Gəncəvi və davamlı inkişaf” mövzusuna həsr olunan və 4 gün davam edən konfransda 35 ölkədən olan 700-ə yaxın tədqiqatçı tərəfindən aparılmış 510 elmi araşdırmanın nəticələrinin onlayn rejimdə müzakirəsi təşkil olundu. Məruzə seksiyaları ilə yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkəsindən, BMT, Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu təşkilatların mütəxəssislərinin, universitetlərin, dövlət qurumları və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə aktual mövzulara həsr olunan 16 “workshop”, 26 xarici tədqiqatçının, eləcə də elmi fəaliyyətlərini dünyanın nüfuzlu universitetlərində davam etdirən 10 həmyerlimizin və Azərbaycan alimlərinin aktual və ciddi iqtisadi mövzuları əhatə edən məruzələri dinlənildi.
“Ağıllı və dayanıqlı şəhərlər”, “Azərbaycanda postmüharibə dövründə məşğulluq və investisiyalar”, “Gəncə timsalında şəhərlərin brendləşməsi”, “Müasir dünyada rəqəmsal iqtisadiyyat”, “Blokçeyn texnologiyalar və rəqəmsal valyutalar”, “IV Sənaye İnqilabı”, “Sosial biznes və sosial sahibkarlığın iqtisadiyyata təsirləri”, “Azərbaycanda elektron ticarət və elektron ixracat perspektivləri”, “Yaşıl şəhərlər və yaşıl inkişaf perspektivləri”, “Akademik uğurun formulası” və digər mövzularda təşkil olunan seminarlar (workshop) UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsi və YouTube kanalında canlı yayımlanaraq müzakirə edildi və geniş ictimaiyyətə təqdim olundu.
Konfransa göndərilmiş məruzələrdən seçilmiş tədqiqat işləri dünyanın 30-a yaxın nüfuzlu elmi platformasında indekslənən beynəlxalq elmi jurnalda nəşr olunacaq. Seçilmiş məruzələrin bəziləri isə kitab halında beynəlxalq nəşriyyatda dərc olunacaq və həmin kitabın elektron versiyası dünyanın nüfuzlu Harvard Universiteti, Oksford Universiteti, Yale Universiteti, Stanford Universiteti, Kolumbiya Universiteti, Toronto Universiteti, Çikaqo Universiteti, Royal Danish Library, Duke Universiteti, British Library, Biblioteque Nationale de France kimi ali təhsil müəssisələrinin kitabxana kataloqlarında yer alacaq. Əlavə olaraq, konfransda təqdim olunmuş məruzələrin dünyanın nüfuzlu indeksli və yüksək impakt faktorlu xarici jurnallarda nəşr olunması nəzərdə tutulub.

Международная конференция завершилась: результаты 510 научных исследований около 700 исследователей из 35 стран представлены общественности
08 ИЮНЯ 2021 | VIEWS:
konfrans_unec
7 июня завершилась III Международная научная конференция магистров и докторантов в сфере экономики и управления, состоявшаяся при совместной организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), Министерства экономики, Министерства образования Азербайджанской Республики и Исполнительной власти города Гянджи, при генеральном спонсорстве PAŞA Holdinq.
На 4-дневной конференции, посвященной теме «Низами Гянджеви и устойчивое развитие», в онлайн режиме прошли обсуждения результатов 510 научных исследователей около 700 исследователей из 35 стран.  Наряду с секциями докладов, при участии специалистов ООН, Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, представителей общественности и частного сектора, были заслушаны 16 «workshop», посвященные актуальным темам, 26 зарубежных исследователей, а также 10 наших соотечественников, продолживших свою научную деятельность в престижных университетах мира и ученых Азербайджана, доклады которых были посвящены актуальным и серьезным проблемам экономики.
Семинары (workshop), организованные по теме «Умные и устойчивые города», «Занятость и инвестиции в Азербайджане в послевоенный период», «На примере Гянджи брендирование городов», «Цифровая экономика в современном мире», «Технологии блокчейн и цифровая валюта», «IV промышленная революция», «Влияние социального бизнеса и социального предпринимательства на экономику», «Перспективы электронной торговли и электронного экспорта в Азербайджане», «Перспективы зеленых городов и зеленого развития», «Формула академического успеха» и другие были обсуждены и представлены общественности в прямом эфире на официальной странице Facebook UNEC и канале YouTube.
Исследовательские работы, выбранные из докладов, присланных на конференцию, будут опубликованы в международных научных журналах, индексированных в 30 престижных научных платформах. Некоторые из выбранных докладов в форме книги будут опубликованы в международных издательствах, электронная версия этой книги будет размещена в библиотечных каталогах таких престижных высших учебных заведений мира как университет  Гарвард, Оксфорт, Принстон, Колумбия, Торонто, Чикаго, Дьюк и других  ведущих университетов, а также Royal Danish Library, British Library, Biblioteque Nationale de France. Кроме того, доклады, представленные на конференции, будут опубликованы в зарубежных журналах мира с высоким индексом и импакт-фактором.