Beynəlxalq konfrans başa çatdı: 35 ölkədən 700-ə yaxın tədqiqatçının 510 elmi araşdırmasının nəticələri ictimaiyyətə təqdim olundu
08 İYUN 2021 | VIEWS:
konfrans_unecİyunun 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı, “PAŞA Holdinq”in baş sponsorluğu ilə İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Magistr və Doktorantların III Beynəlxalq Elmi Konfransı başa çatıb.
“Nizami Gəncəvi və davamlı inkişaf” mövzusuna həsr olunan və 4 gün davam edən konfransda 35 ölkədən olan 700-ə yaxın tədqiqatçı tərəfindən aparılmış 510 elmi araşdırmanın nəticələrinin onlayn rejimdə müzakirəsi təşkil olundu. Məruzə seksiyaları ilə yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkəsindən, BMT, Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu təşkilatların mütəxəssislərinin, universitetlərin, dövlət qurumları və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə aktual mövzulara həsr olunan 16 “workshop”, 26 xarici tədqiqatçının, eləcə də elmi fəaliyyətlərini dünyanın nüfuzlu universitetlərində davam etdirən 10 həmyerlimizin və Azərbaycan alimlərinin aktual və ciddi iqtisadi mövzuları əhatə edən məruzələri dinlənildi.
“Ağıllı və dayanıqlı şəhərlər”, “Azərbaycanda postmüharibə dövründə məşğulluq və investisiyalar”, “Gəncə timsalında şəhərlərin brendləşməsi”, “Müasir dünyada rəqəmsal iqtisadiyyat”, “Blokçeyn texnologiyalar və rəqəmsal valyutalar”, “IV Sənaye İnqilabı”, “Sosial biznes və sosial sahibkarlığın iqtisadiyyata təsirləri”, “Azərbaycanda elektron ticarət və elektron ixracat perspektivləri”, “Yaşıl şəhərlər və yaşıl inkişaf perspektivləri”, “Akademik uğurun formulası” və digər mövzularda təşkil olunan seminarlar (workshop) UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsi və YouTube kanalında canlı yayımlanaraq müzakirə edildi və geniş ictimaiyyətə təqdim olundu.
Konfransa göndərilmiş məruzələrdən seçilmiş tədqiqat işləri dünyanın 30-a yaxın nüfuzlu elmi platformasında indekslənən beynəlxalq elmi jurnalda nəşr olunacaq. Seçilmiş məruzələrin bəziləri isə kitab halında beynəlxalq nəşriyyatda dərc olunacaq və həmin kitabın elektron versiyası dünyanın nüfuzlu Harvard Universiteti, Oksford Universiteti, Yale Universiteti, Stanford Universiteti, Kolumbiya Universiteti, Toronto Universiteti, Çikaqo Universiteti, Royal Danish Library, Duke Universiteti, British Library, Biblioteque Nationale de France kimi ali təhsil müəssisələrinin kitabxana kataloqlarında yer alacaq. Əlavə olaraq, konfransda təqdim olunmuş məruzələrin dünyanın nüfuzlu indeksli və yüksək impakt faktorlu xarici jurnallarda nəşr olunması nəzərdə tutulub.

The 3rd International Scientific Conference of Masters and Doctoral Students in Economics and Management, jointly organized by Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the Ministry of Economy, the Ministry of Education and Ganja City Executive Power, with the general sponsorship of “PASHA Holding”, ended on June 7.The 4-day conference on “Nizami Ganjavi and Sustainable Development” featured an online discussion of the results of 510 scientific studies conducted by about 700 researchers from 35 countries. In addition to the report sections, 16 workshops on topical issues with the participation of experts from various countries, the United Nations, the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, universities, government agencies and the private sector, 26 foreign researchers, as well as scientific reports on topical and serious economic issues of 10 compatriots and Azerbaijani scientists, who continue their activities in prestigious universities of the world, were heard.
Workshops on “Smart and sustainable cities”, “Employment and investment in post-war Azerbaijan”, “Branding of cities in the example of Ganja”, “Digital economy in the modern world”, “Blockchain technologies and digital currencies”, “IV Industrial Revolution”, “Social business and social entrepreneurship Impacts on the economy ”,“ Prospects for e-commerce and e-exports in Azerbaijan ”,“ Green cities and green development prospects ”,“ Formula for academic success ”and on other topics were broadcast and discussed live on UNEC’s official Facebook page and YouTube channel and presented to the general public.
The research works selected from the reports sent to the conference will be published in an international scientific journal indexed on about 30 authoritative scientific platforms around the world. Some of the selected papers will be published as a book form in an international publishing house, and the electronic version of the book will be included in the library catalogs of higher education institutions such as Harvard University, Oxford University, Yale University, Stanford University, Columbia University, the University of Toronto, the University of Chicago, Royal Danish Library, Duke University, British Library, The Bibliothèque nationale de France. Additionally, the reports presented at the conference will be published in foreign journals with a high index and high impact factor.