28 DEKABR 2021 | VIEWS:
COVID-19 pandemiyası iqtisadiyyatın bütün sahələrinə təsir etdi və həyat tərzimizi tamamilə dəyişdirdi. Bəşəriyyət tərəfindən qəbul edilən “lokdaun” şübhəsiz ki, hamımıza yeni şəraitdə yaşamağı öyrətdi. Və bu dövrdə bir çox sahələrdə nəinki müqavimət göstərildi, həm də yeni reallığa uyğunlaşma bacarıqları göstərildi. Pandemiya zamanı yeni çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün özünüqoruma instinkti vacib olsa da, kollektiv və sürətli qərar qəbul etmənin daha əhəmiyyətli rol oynadı. Bu dövrdə ən çox təsirlənən sahələrdən biri ali təhsil sahəsini adlandırmaq olar. Üstəlik, ali təhsil, fəaliyyətini onlayn formata çevirməyə daha az hazır olanlardan biri idi. Bəzi ali təhsil müəssisələri daha çevik olub, distant təhsilə keçməyə bacara bildilər. Bunlardan ən tez uygunlaşa bilən UNEC olduğunu qeyd etmək olar. Dünyada ali təhsilini dəstəkləmək üçün həyata keçirdiyi bütün tədbirlərini və nəticələrini bütovlükdə qiymətləndirmək çətindir.
COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə tədbirlərindən biri də bütün dünyada təhsil müəssisələrinin bağlanması olub. Bu, 2020-ci ilin aprel ayının ortalarında pik həddinə çatan görünməmiş təhsil böhranına səbəb oldu. 16-19 aprel tarixləri arasında dünyanın 190-dan çox ölkəsində məktəblər və universitetlər bağlanıb ki, bu da 2 milyara yaxın uşaq və gəncin, yəni təhsil alanların 93%-dən çoxunun çoxunun həyatına birbaşa təsir edib. Təbii ki, bütün universitetlərə “lokdaun” ciddi təsir edib. Təhsil haqqı ödənişlərini də nəzərdə tutmaq lazım. Təhsil haqqını ödəyə bilən tələbələrin sayı azaldığı üçün özəl universitetlər sağ qalmaq üçün mübarizə aparır. Böhran tələbələrin və müəllimlərin işə götürülməsindən daha çox tədqiqat sahəsində hiss olundu, cünki tədqiqatların maddi, sosial və sürətli iqtisadi nəticələr alabilmə qabiliyyəti itirilib.
Böhranın başlanğıcında baş verən hadisələr sosial bərabərsizliyin xarakterini də dəyişdirdi. Nisbətən varlı ölkələr də böyük problemlərlə üzləşdilər. Böhranlar təhsil büdcələrinin kəsilməsinə də səbəb olur, məhz böhran zamanı təhsil sisteminin daha çox investisiyaya ehtiyac vardır. Pandemiya dövründə bəzi ölkələrdə təhsilin keyfiyyətində güzəştlərə getməli oldular. Bir neçə ölkədə ali təhsil üçün dövlət maliyyəsi kəsilib və bir çox universitetlər yaxın gələcəkdə özəl investisiyaların azalacağından qorxdular.
Həqiqətən də, yeni iş yerlərinə və yaranan imkanlara çıxış imkanı verən təhsilə dəstək iqtisadi stimullaşdırma planlarında mühüm rol oynayır. Bir neçə ölkədə təhsil xidmətlərin təkmilləşdirilməsi pandemiya sonrası bərpa planlarının əsas komponentidir.
İnnovativ təhsil, yaradıcılıq və adaptiv sahibkarlıq bacarıqları möhüm rol oynayır. Bu da öz növbədə təhsil, təlim-tədris sisteminin daimi təkmilləşdirilməsini tələb edir. AR Prezidentinin təhsilə xüsusi yanaşmasını və ölkəmizdə ucqar rayonlarda yaşayan təhsil alanlar üçün, və ümumən bütün bölgələrdə sürətli “internetləşmə” prosesini qeyd etmək olar. Daha az inkişaf etmiş ölkələrdə isə dünyanın güclü qurumları, böyük təşkilatlar və xüsusən dövlətlər tərəfindən dəstək göstərilməlidir.
Pandemiya qlobal akademik ictimaiyyəti distant və onlayn təhsil də daxil olmaqla yeni tədris metodlarına müraciət etməyə məcbur edib. Bu, virusun yayılması ilə mübarizə aparmağa kömək edərkən xəstəliyin mənfi emosional, fiziki, psixoloji və iqtisadi nəticələrinin öhdəsindən gəlməli olan həm tələbələr, həm də müəllimlər üçün çətin olduğunu sübut etdi. Yeni koronavirus məşğulluq, təhsil, enerji, kənd təsərrüfatı və qlobal iqtisadiyyatın digər sahələrinə, o cümlədən vətəndaşların psixo-emosional vəziyyətinə ciddi təsir göstərib.
Mövcud böhranın iqtisadi təsiri də əhəmiyyətlidir. BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamenti hesab edir ki, COVID-19 pandemiyası qlobal iqtisadiyyatın 2021-ci ilin sonuna qədər 2% zəyifləməsinə səbəb olub. Beynəlxalq Əmək Təşkilatı isə qlobal işsizliyin 2021-ci ilin sonunadək 5,3 milyon və 24,7 milyon aralığında artacağını proqnozlaşdırıb. Ümumdünya Ticarət Təşkilatı – bu dövürdə dünya ticarətində 15-35% azalma oldugunu qeyd edib.
İqtisadi böhran bir başa universitetlərin fəaliyyətinə çox cəhətdən təsir edir: əmək bazarına daxil olabiləcək məzunlar üçün iş imkanları azalır; təhsil haqqının ödənilməsində problemlər; dövlət qurumları qarşısında götürdüyü öhdəlikləri istənilən səviyyədə yerinə yetirməməsi; və ən əsası, psixoloji vəziyyətin dəyişməsi, müəyyən şəraitdə internete üstünlük verilməsi ilə bağlı təhsil alanların davranışının dəyişməsi. Pandemiyanın bu təsirlərin bərpası uzunmuddətli prosesdır.
COVID-19 böhranı təhsil keyfiyyətini aşağıya doğru tendensiya davam edir. İnkişaf etmiş ölkələrdə təhsilə investisiya və maddi gəlirlərin azalmaqla inkişaf etməkdə olan və az inkişaf etmiş ölkələrə keyfiyyətsiz təhsil xidmətinə üz tutublar. Və bu tendensiya davam edəcəyini prognozlaşdırılır. Burda, son bir iki ildə meydana çıxan saxta online universitetlər, koleclər və s.qeyd etmək olar.
Ümumdünya təhsildə proqnozlaşdırılan dəyişiklikləri beş kateqoriyaya bölmək olar:
1) davamlı təhsil və tədqiqat problemlərini həll etmək üçün təcili dəyişikliklər;
2) artıq işləyən və ya növbəti bir neçə ay ərzində işlə təmin oluna bilən tələbələrin məşğulluğunu saxlamaq üçün zəruri dəyişikliklər;
3) proseslərdə, iş rejimlərində və yeni resursların inkişafında qəfil dəyişikliklər nəticəsində yaranan uzunmüddətli dəyişikliklər;
4) valideynlərin və tələbələrin ali təhsil almaq imkanları baxımından universitetlərin iş modelində dəyişikliklər;
5) dəyişiklik dövründə keyfiyyətli ali təhsili təşviq etmək üçün lazım olan makro səviyyəli dəyişikliklər.
Ortaya çıxan çağırışlara lazımi şəkildə cavab vermək üçün ali təhsil müəssisələri keyfiyyət, uyğunluq və cavabdehliyə diqqət yetirməlidirlər. Bunun üçün ayrı-ayrı iştirakçılar və müstəqil fəaliyyət göstərən qurumlar təhsil proqramlarının planlaşdırılması və həyata keçirilməsinin ənənəvi üsullarından imtina etməlidirlər. Böhran zamanlarında açıq, çevik və müvafiq öyrənmə sistemlərini inkişaf etdirmək üçün milli və beynəlxalq səviyyədə daha çox birgə çalışmalarına ehtiyac var.
Bununla belə, bəzi müsbət cəhətlər də var. Bir çox elmi araşdırmalar COVID-19 böhranı sonrası yeni peşələrin yaranacağı, yeni iş imkanları hesabına universitetlərə qəbulun artacağı gözlənilir. Qeyd etmək lazımdır ki, indiki böhran əvvəlkilərdən öz növü və nisbətən aşağı maddi zərərlərlə alternativ texnologiyaya əsaslanan təhsil modellərinin mövcudluğu ilə fərqlənir.
Mövcud böhran üç səbəbə görə müxtəlif ssenarilərlə davam edə  bilər: 1) insan sağlamlığı risk altında olduğundan, bir çox ənənəvi sektorlar/sənayelər tələblərin xarakterində və kəmiyyətində dəyişikliklərlə istehlakçı davranışında əhəmiyyətli dəyişikliklərlə üzləşə bilər; 2) tələbələr daha aşağı qiymətə alternativ təhsil modellərini sınadıqdan sonra ənənəvi təhsil modellərinə qayıtmaq istəməyə bilərlər; 3) əmək bazarlarında baş verən dəyişikliklər insanları başqa sahələrə keçmək üçün öz fərqli bacarıqlarından istifadə etməyə səbəb ola bilər (məsələn, aviasiya və qonaqpərvərlik menecerləri oxşar bilik, bacarıq və münasibətlərin tətbiq olunduğu sahələrdə iş üçün müraciət edə bilərlər). Bu meyarlara əsaslanan ali təhsildə həm kurrikulumda, həm də təlim modellərində dəyişikliklər olub.
Mövcud böhranı aradan qaldırmaq üçün ali məktəblər çevik hərəkət etməli, yenilikçi düşünməli və bu problemin təsirini azaltmaq üçün əməkdaşlıq etməlidir. Bu, möhüm nəticələr əldə edilməsində yeni həlli yollarının tətbiq etmək üçün öyrənmə prosesini necə planlaşdırdığımız və həyata keçirəcəyimizlə bağlı dəyişməyə hazır olmağı və düşüncə tərzini dəyişməyi tələb edir. Dünyanın bütün ali təhsil müəssisələri birgə əməkdaşlıq vasitəsilə tek təhsil platformasını “D.A.D.” yaradıb istifadə edəbilər.

One D.A.D. – Friendly Academic World can be created!
The COVID-19 pandemic has affected all sectors of the economy and completely changed the way we live. The “lockdown” accepted by humanity has certainly taught us all to live in new conditions. And during this period, not only resistance was shown in many areas, but also the ability to adapt to the new reality was shown. While the instinct of self-preservation was important to overcome new challenges during the pandemic, collective and rapid decision-making played a more important role. One of the most affected areas in this period can be called the field of higher education. Moreover, higher education was one of the least willing to convert its operations to an online format. Some higher education institutions have been more flexible and have been able to switch to distance education. Among them, it can be noted that UNEC is the most adaptable. It is difficult to fully assess all the measures and results he has implemented to support higher education in the world.
One of the measures to combat the COVID-19 pandemic was the closure of educational institutions around the world. This led to an unprecedented education crisis that peaked in mid-April 2020. Between April 16 and 19, schools and universities were closed in more than 190 countries around the world, which directly affected the lives of nearly 2 billion children and youth, that is, more than 93% of those in education. Of course, the “lockdown” has had a serious impact on all universities. Tuition fees should also be considered. Private universities are struggling to survive as the number of students who can afford tuition declines. The crisis was felt more in the field of research than in the recruitment of students and teachers, because the ability of research to produce material, social and rapid economic results was lost.
The events that took place at the beginning of the crisis also changed the nature of social inequality. Relatively wealthy countries also faced major problems. Crises also lead to cuts in education budgets, and it is precisely during a crisis that the education system needs more investment. During the pandemic, some countries had to compromise on the quality of education. Public funding for higher education has been cut in several countries, and many universities fear that private investment will decline in the near future.
Indeed, supporting education that provides access to new jobs and emerging opportunities plays an important role in economic stimulus plans. In several countries, improving education services is a key component of post-pandemic recovery plans.
Innovative education, creativity and adaptive entrepreneurial skills play an important role. This, in turn, requires constant improvement of the education and training system. It is possible to mention the special approach of the President of the Republic of Azerbaijan to education and the rapid process of “internetization” for students living in remote regions of our country, and in general in all regions. Less developed countries should be supported by the world’s powerful institutions, large organizations and especially states.
The pandemic has forced the global academic community to turn to new teaching methods, including distance and online learning. This has proven difficult for both students and teachers, who must cope with the negative emotional, physical, psychological and economic consequences of the disease while helping to combat the spread of the virus. The new coronavirus has had a serious impact on employment, education, energy, agriculture and other areas of the global economy, including the psycho-emotional state of citizens.
The economic impact of the current crisis is also significant. The UN Department of Economic and Social Affairs estimates that the COVID-19 pandemic has caused the global economy to weaken by 2% by the end of 2021. The International Labor Organization has predicted that global unemployment will increase between 5.3 million and 24.7 million by the end of 2021. The World Trade Organization noted that there was a 15-35% decrease in world trade during this period.
The economic crisis affects the activities of universities in many ways: job opportunities for graduates who can enter the labor market decrease; problems in paying tuition fees; non-fulfillment of obligations to state institutions at any level; and most importantly, a change in the psychological state, a change in the behavior of learners regarding the preference for the Internet in certain circumstances. Recovery from the effects of the pandemic is a long-term process.
The COVID-19 crisis continues the downward trend in the quality of education. Due to the decrease in investment in education and financial income in developed countries, they have turned to low-quality education services in developing and less developed countries. And this trend is predicted to continue. Here, fake online universities, colleges, etc. that appeared in the last one or two years can be mentioned.
The projected changes in global education can be divided into five categories:
1) urgent changes to solve the problems of continuous education and research;
2) necessary changes to maintain the employment of students who are already employed or may be employed within the next few months;
3) long-term changes caused by sudden changes in processes, work modes and development of new resources;
4) changes in the work model of universities in terms of opportunities for parents and students to get higher education;
5) macro-level changes needed to promote quality higher education in times of change.
To adequately respond to emerging challenges, higher education institutions must focus on quality, relevance and accountability. For this, individual participants and independent institutions must abandon traditional methods of planning and implementing educational programs. There is a need for greater collaboration at the national and international levels to develop open, flexible and relevant learning systems in times of crisis.
However, there are some positives. Many scientific studies show that after the COVID-19 crisis, new professions will emerge, and university admissions will increase due to new job opportunities. It should be noted that the current crisis differs from previous ones in its type and the availability of alternative technology-based education models with relatively low material losses.
The current crisis may continue with different scenarios for three reasons: 1) as human health is at risk, many traditional sectors/industries may face significant changes in consumer behavior with changes in the nature and quantity of demands; 2) students may not want to return to traditional education models after trying alternative education models at a lower cost; 3) changes in labor markets may lead people to use their different skills to move into other fields (eg, aviation and hospitality managers may apply for jobs in fields where similar knowledge, skills, and attitudes apply). In higher education based on these criteria, there have been changes in both the curriculum and training models.
To overcome the current crisis, universities must act flexibly, think innovatively and collaborate to reduce the impact of this problem. This requires a willingness to change and a shift in thinking about how we plan and deliver learning to apply new solutions to achieving meaningful outcomes. All higher education institutions of the world through joint cooperation have created a single educational platform “D.A.D.” they can create and use.