Biznes və menecment fakültəsinin tarixi
UNEC-in Elmi Şurasının 14.07.2016-cı il tarixli iclasının qərarının icrası təmin edilərək ləğv edilmiş Kommersiya, Biznes inzibatçılığı, İnformatikka və idarəetmə (Menecment ixtisası) fakültələrinin bazasında 25.07.2016-cı il tarixdən Biznes və menecment fakültəsi yaradılmışdır. Hazırda fakültəyə i.e.n.,dos. M.M.Əhmədov rəhbərlik edir.
Kommersiya fakültəsinin əsasını təşkil etmiş Ticarətin iqtisadiyyatı fakültəsi 1930-cu ildə yaradılmış və sonralar müxtəlif adlar altında fəaliyyət göstərmişdir. 2001-ci ildən «Ticarətin iqtisadiyyatı və marketinq», 2004-cü ildən isə «Kommersiya» adı ilə fəaliyyətə başlamışdır.
2004-cü ildə universitetin texniki və texnoloji ixtisaslar bölümündə olan Kommersiya fakültəsinin Ticarətin iqtisadiyyatı və Marketinq fakültəsinə birləşdirilməsilə yeni struktur – Kommersiya fakültəsi yaradılmışdır.
Fakültəyə 2001-2006-cı illərdə i.e.n., dos. Kərimxan Məmmədov, 2007-2009-cu illərdə i.e.n., dos. Nuru Mikayılov, 2009-2012-ci illərdə i.e.d., prof. Qabil Manafov rəhbərlik etmişlər.
Fakültədə tədrisin təşkilində və inkişafında görkəmli alimlərdən A.B.Quliyev, S.A.Salmanov, Ə.A.İsgəndərov, M.M.Mirbağırov, İ.Ə.Feyzullabəyli, F.Hacıbəyov, M.M.Zeynalov və başqalarının əvəzsiz xidməti olmuşdur.
Biznes inzibatcılıgı fakültəsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 4 may 1992-ci il tarixli 240 saylı qərarı ilə, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti nəzdində Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İdarəetmə İnstitutu ilə Türk Dünyası Araşdırmaları Vakfı arasında baglanmış müqavilə əsasında yaradılmışdır. Ölkə Prezidentinin Azərbaycan Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunun ləgv edilməsi haqqında 23.05.2001-ci il tarixli Sərəncamı ilə əlaqədar olaraq AR Təhsil Nazirinin 05.07.2001-ci il tarixli 792 saylı əmri ilə fakültə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin sərəncamına verilmiş və 8 avqust 2001-ci il tarixindən universitetin tərkibində fəaliyyətə başlamışdır. Fakültəyə 2001-2005-ci illərdə  i.e.d., prof. M.A.Axundov, 2005-2014-cü illərdə  i.e.n., dos. X.S.Xankişiyev, 2014-2016-cı illərdə  i.e.n., dos. Z.İ.İbrahimli rəhbərlik etmişlər.
İnformatika və idarəetmə fakültəsi 1972-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda Ümumiqtisad adı ilə yaradılmışdır. 1988-ci ildən «İstehsalın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi», 1992-ci ildən «İnformatika və idarəetmə» adlanıb.
Bu dövrlərdə fakültədə aşağıdakı ixtisaslar üzrə ali təhsilli mütəxəssislər hazırlanmışdır:
1. İqtisadi kibernetika;
2. İqtisadi informatika və AİS;
3. İstehsalın iqtisadiyyatı və idarəedilməsi;
4. Dünya iqtisadiyyatında informasiya texnologiyaları.
Fakültəyə 1972-1978-ci illərdə prof. Q.Sadıqov, 1978-1982-ci illərdə dos. S.Əbdürrəhmanov, 1982-1992-ci illərdə prof. B.Musayev, 1992-2001-ci illərdə dos. S.Əbdürrəhmanov, 2001-2009-cu illərdə dos. V.İbrahimov, 2009-2016-cı illərdə t.e.n., dos. N.Mikayılov rəhbərlik etmişlər.
Hazırda fakültə Biznes və Menecment adlanır. Fakültənin beynəlxalq əlaqələri coxistiqamətlidir və ildən-ilə genişlənir. Hazırda fakültə və onun tərkibində olan kafedralar Türkiyənin İstanbul Universiteti, Sakarya Universiteti, Hacettepe Universiteti, Mərmərə Universiteti ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqavilələri əsasında fəaliyyət göstərirlər. Həmin universitetlər ilə tələbə, magistr və aspirantların hazırlanmasında, tədris-metodiki materialların birgə işlənilməsində, TEC konfranslarının kecirilməsində, elmi məqalə və tezislərin nəşr edilməsində əməkdaşlıq edilir. Onlarla tələbə xarici ölkələrdə təhsillərini davam etdirirlər.

History of the Faculty of Business and Management
The Faculty of Business and Management has been established on 25.07.2016 on the basis of the abolished Faculties of Commerce, Business Administration and Informatics and Management to ensure the execution of the decision made by the UNEC Academic Board on 14.07.2016.
The Faculty of “Commerce” based on the faculty of “Economy of Trade” has been established since 1930 and functioning under different names. Since 2001 it started functioning as the Faculty of “Economy of Trade and Marketing” and the Faculty of “Commerce” started to perform in 2004.
In 2004 combining the technical and technological section of the University Faculty of Commerce with the Faculty of Economy of Trade and Marketing the new structure- the Faculty of Commerce has been founded.
Within 2001-2006 the Faculty was led by a Candidate of economic sciences and Associate Professor, Karimkhan Mammadov, in the years of 2009-2012 Dr. of Econ.  Prof. G.Manafov. Currently the Faculty is led by Can. Econ. Sc., Associate Professor M.M.Ahmadov.
Indispensable contributions have been made to the organization and development of teaching at the Faculty by the prominent scholars like A.B.Guliyev, S.A.Salmanov, A.A.Isgenderov, M.M.Mirbaghirov, I.A.Feyzullabayov, F.Hajibeyov and M.M.Zeynalov and so on.
The Faculty of Business Administration was established on the basis of the contract concluded between the Institute of National Economy of Azerbaijan under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and Turkish World Research Foundation by the decision No 240, date of May 04, 1992 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. Pursuant to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan date of 23.05.2001 on the abolishment of Institute of National Economy of Azerbaijan, by the decision No 792, date of 05.07.2001 of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan the faculty was delegated to the Azerbaijan State Economic University and started to function from August 08, 2001 under the University of Economics. The faculty was chaired by PhD in Economics, Professor M.A.Akhundov in 2001-2005. In 2005-2014, the head of the faculty was PhD in Economics, Associate Professor Kh.S.Khankishiyev. Since 2014, the faculty was chaired by the Candidate of Economy, Associate Professor Zulfugar Huseynov.
Until 2007, the preparation of undergraduate students was implemented on the basis of the credit system in accordance with the curriculum of Business Administration faculty of Istanbul University with reference to the model of Harvard University. For the time being, the preparation of specialists is conducted on the basis of the curriculum developed in line with the European standards.
International relations of the faculty are multidirectional and are expanding from year to year. Currently the faculty and subordinate chairs have mutual cooperation contracts with Istanbul University, Sakarya University, Hajitepe University and Marmara University of Turkey Republic. The cooperation with these Universities cover the preparation of students, masters and post graduates, organization of conferences of Student Scientific Societies, joint preparation of educational-methodical materials, and publication of theses. Dozens of students continue their education abroad.
Faculty of Informatics and Management was established under the title General Economy of Azerbaijan National Institute of Economics named after D.Bunyadzade in 1972. It was renamed “Economy and Management of Production” in 1988 and “informatics and Management” in 1992.
Personnel training on the following majors have been carried out within these periods:
• Economic Cybernetics;
• Economic Informatics and AIS;
• Economy and Management of Production;
• Information Technologies in the world economy.
The faculty was run by Prof. G.Sadigov in the years of 1972-1978, in 1978-1982 by Assist. Prof S.Abrahmanov, in 1982-1992 Prof. B.Musayev, within 2001-2009 by Assist. Prof. V.Ibrahimov and in and in 2009-2016 by a Can. of Tech. Sc., Assist. Prof. N.Mikayilov.
In 2024, 516 students were admitted to the faculty in “Business management”, “Management”, “Marketing”, “International trade and logistics” specialties, the passing scores for all specialties in the faculty increased compared to last year. The highest result at the faculty was 609.6 points in the “Business Management” specialty.