Biznes və menecment fakültəsinin tarixi
UNEC-in Elmi Şurasının 14.07.2016-cı il tarixli iclasının qərarının icrası təmin edilərək ləğv edilmiş Kommersiya, Biznes inzibatçılığı, İnformatikka və idarəetmə (Menecment ixtisası) fakültələrinin bazasında 25.07.2016-cı il tarixdən Biznes və menecment fakültəsi yaradılmışdır. Hazırda fakültəyə i.e.n.,dos. M.M.Əhmədov rəhbərlik edir.
Kommersiya fakültəsinin əsasını təşkil etmiş Ticarətin iqtisadiyyatı fakültəsi 1930-cu ildə yaradılmış və sonralar müxtəlif adlar altında fəaliyyət göstərmişdir. 2001-ci ildən «Ticarətin iqtisadiyyatı və marketinq», 2004-cü ildən isə «Kommersiya» adı ilə fəaliyyətə başlamışdır.
2004-cü ildə universitetin texniki və texnoloji ixtisaslar bölümündə olan Kommersiya fakültəsinin Ticarətin iqtisadiyyatı və Marketinq fakültəsinə birləşdirilməsilə yeni struktur – Kommersiya fakültəsi yaradılmışdır.
Fakültəyə 2001-2006-cı illərdə i.e.n., dos. Kərimxan Məmmədov, 2007-2009-cu illərdə i.e.n., dos. Nuru Mikayılov, 2009-2012-ci illərdə i.e.d., prof. Qabil Manafov rəhbərlik etmişlər.
Fakültədə tədrisin təşkilində və inkişafında görkəmli alimlərdən A.B.Quliyev, S.A.Salmanov, Ə.A.İsgəndərov, M.M.Mirbağırov, İ.Ə.Feyzullabəyli, F.Hacıbəyov, M.M.Zeynalov və başqalarının əvəzsiz xidməti olmuşdur.
Biznes inzibatcılıgı fakültəsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 4 may 1992-ci il tarixli 240 saylı qərarı ilə, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti nəzdində Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İdarəetmə İnstitutu ilə Türk Dünyası Araşdırmaları Vakfı arasında baglanmış müqavilə əsasında yaradılmışdır. Ölkə Prezidentinin Azərbaycan Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunun ləgv edilməsi haqqında 23.05.2001-ci il tarixli Sərəncamı ilə əlaqədar olaraq AR Təhsil Nazirinin 05.07.2001-ci il tarixli 792 saylı əmri ilə fakültə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin sərəncamına verilmiş və 8 avqust 2001-ci il tarixindən universitetin tərkibində fəaliyyətə başlamışdır. Fakültəyə 2001-2005-ci illərdə  i.e.d., prof. M.A.Axundov, 2005-2014-cü illərdə  i.e.n., dos. X.S.Xankişiyev, 2014-2016-cı illərdə  i.e.n., dos. Z.İ.İbrahimli rəhbərlik etmişlər.
İnformatika və idarəetmə fakültəsi 1972-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda Ümumiqtisad adı ilə yaradılmışdır. 1988-ci ildən «İstehsalın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi», 1992-ci ildən «İnformatika və idarəetmə» adlanıb.
Bu dövrlərdə fakültədə aşağıdakı ixtisaslar üzrə ali təhsilli mütəxəssislər hazırlanmışdır:
1. İqtisadi kibernetika;
2. İqtisadi informatika və AİS;
3. İstehsalın iqtisadiyyatı və idarəedilməsi;
4. Dünya iqtisadiyyatında informasiya texnologiyaları.
Fakültəyə 1972-1978-ci illərdə prof. Q.Sadıqov, 1978-1982-ci illərdə dos. S.Əbdürrəhmanov, 1982-1992-ci illərdə prof. B.Musayev, 1992-2001-ci illərdə dos. S.Əbdürrəhmanov, 2001-2009-cu illərdə dos. V.İbrahimov, 2009-2016-cı illərdə t.e.n., dos. N.Mikayılov rəhbərlik etmişlər.
Hazırda fakültə Biznes və Menecment adlanır. Fakültənin beynəlxalq əlaqələri coxistiqamətlidir və ildən-ilə genişlənir. Hazırda fakültə və onun tərkibində olan kafedralar Türkiyənin İstanbul Universiteti, Sakarya Universiteti, Hacettepe Universiteti, Mərmərə Universiteti ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqavilələri əsasında fəaliyyət göstərirlər. Həmin universitetlər ilə tələbə, magistr və aspirantların hazırlanmasında, tədris-metodiki materialların birgə işlənilməsində, TEC konfranslarının kecirilməsində, elmi məqalə və tezislərin nəşr edilməsində əməkdaşlıq edilir. Onlarla tələbə xarici ölkələrdə təhsillərini davam etdirirlər.

История факультета Бизнеса и менеджмента
Обеспечивая исполнение решения Ученого совета UNEC от 14.07.2016 года, на базе ликвидированных факультетов Коммерции, Администрирования бизнеса, Информатики и управления с 25.07.2016 года создан факультет Бизнеса и менеджмента.  В настоящее время факультетом руководит  к.э.н., доц. М.М.Ахмедов.
Коммерческий факультет. Факультет Экономики торговли,  составляющий основу факультета Коммерции, был создан в 1930 году, а позже функционировал под разными названиями.  Начиная с 2001 года,   функционировал под названием “Экономика торговли и маркетинг”, а с 2004 года –  “Коммерция”.
В 2004 году путем объединения факультета Коммерции в составе секции технических и технологических специальностей  с факультетом   Экономики торговли и маркетинга, была создана новая структура – Коммерческий факультет.
Факультетом руководили: в 2001-2006 гг. к.э.н., доц. Керимхан Мамедов, в 2007-2009 гг. – к.э.н., доц. Нуру Микаилов, в 2009-2012 гг. – д.э.н., проф.Габиль Манафов.
В организации и развитии обучения на факультете неоценимая заслуга принадлежит выдающимся ученым A.B.Гулиеву, С.А.Салманову, А.А.Исгендерову, М.М.Мирбагирову, И.А.Фейзуллабейли, Ф.Гаджибекову,  М.М.Зейналову и др.
Факультет Администрирования бизнеса. Факультет Администрирования бизнеса  был создан  решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики  от 4 мая 1992 года № 240,  на основе соглашения, подписанного между Азербайджанским институтом управления народным хозяйством при Кабинете министров и Фондом исследований тюркского мира.В связи с распоряжением Президента АР от 23.05.2001 года о ликвидации Азербайджанского института управления народным хозяйством и на основе приказа министра образования АР  от 05.07.2001 года №792, факультет был передан в ведомство Азербайджанского государственного экономического университета, который приступил к  деятельности с 8 августа 2001 года в составе университета. В 2001-2005 годах факультетом руководили: д.э.н. М.А.Ахундов, в 2005-2014 годах к.э.н., доц. Х.С.Ханкишиев, в 2014 -2016 годах к.э.н., доц.  Ибрагимли З. Г.
До 2007 года подготовка бакалавров на факультете проводилась на основе кредитной системы соответственно модели Гарвардского университета, учебной программы факультета управления Стамбульского университета. В настоящее время профессиональная подготовка в университете осуществляется на основе принятого в UNEC учебного плана, разработанного в соответствии с европейскими стандартами.
Факультет Информатики и управления. Факультет был основан в 1972 году в Азербайджанском институте народного хозяйства им. Д. Буниатзаде под названием «Общеэкономический». С 1988 года назывался «Экономика и управление производством», а с 1992 года  «Информатика и управление».
Факультетом руководили: Г.Садыгов  (1972-1978),  доц. Абдурахманов С. (1978-1982), проф.Б.Мусаев (1982-1992), доцент С.Абдурахманов (1992-2001),  доцент В.Ибрагимов (2001-2009), доц. Н.Микаилов (2009-2016).
За этот период на факультете были подготовлены специалисты с высшим образованием по следующим специальностям:
• Экономическая кибернетика;
• Экономическая информатика и АСУ;
• Экономика и управление производством;
• Информационные технологии в мировой экономике.
В настоящее время факультет называется «Бизнес и менеджмент». Международные отношения факультета многопрофильные и расширяются из года в год. В настоящее время факультет и кафедры  в его составе на основе соглашений о взаимном сотрудничестве осуществляют деятельность со Стамбульским университетом, университетами Сакарья, Гаджеттепе, Мармара Турции. Сотрудничество с этими университетами осуществляется в направлении подготовки  студентов, магистров и аспирантов, совместной разработки учебно-методических материалов,  проведения конференций СНО, публикации научных статей и тезисов. Десятки студентов продолжают учебу за рубежом.