BMT-nin Baş Katibinin müavini UNEC-də olub
BMT-nin Baş Katibinin müavini, BMT-nin Cenevrədəki bölməsinin rəhbəri Tatyana Valovaya Azərbaycana səfəri çərçivəsində UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov Tatyana Valovayanı universitetdəki Aziz Sancar adına Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası, Ekologiya mühəndisliyi və Qida texnologiya laboratoriyaları ilə tanış edib. BMT rəsmisi UNEC-in müasir texnologiyalarla təmin olunmuş tədris binasında tələbələr üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.
Sonra Tatyana Valovaya tələbələr qarşısında “Dayanıqlı inkişaf və yaşıl iqtisadiyyat” mövzusunda çıxış edib. Xanım Valovaya yaşıl iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişafın dünya dövlətləri üçün çox vacib məsələ olduğunu diqqətə çatdıraraq, hələ də dünyanın müxtəlif inkişaf etməkdə olan ölkələrində yaşıl siyasət prosesi ilə bağlı məqsədyönlü və effektiv tədbirlərin görülmədiyini bildirib. Bu istiqamətdə uğurlu dövlət modellərinin əsas götürüldüyünü deyən T.Valovaya dünyada gedən ətraf mühit və iqlim dəyişikliyini nəzərə alaraq, yaşıl siyasəti təmin etmək üçün həmrəylik nümayiş etdirməyin vacibliyini vurğulayıb. BMT rəsmisi dayanıqlı cəmiyyətin və iqtisadi tarazlığın təmin olunması üçün dövlət və qeyri-hökümət təşkilatlarının düzgün sosial və iqtisadi siyasət həyata keçirmələri olduqlarını deyib.
Tədbirdə Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Neman Muradlı UNEC barədə təqdimatla çıxış edib.
Çıxışlardan sonra tələbələrin sualları cavablandırılıb.
Tatyana xanım təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanda  yaşıl iqtisadiyyatın, eləcə də alternativ enerji mənbələrinin inkişafı ilə bağlı təqdim olunan layihələrə dəstək göstərə biləcəyini deyib.

Tatiana Valovaya, UN Deputy Secretary General, and head of the UN branch in Geneva visited UNEC as a part of her visit to Azerbaijan.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov introduced Tatiana Valovaya to the Food Safety Laboratory named after Aziz Sanjar, Ecological Engineering and Food Technology Laboratories at the university. The UN official highly appreciated the conditions created for students in the educational building of UNEC equipped with modern technologies.
Then Tatyana Valovaya made a speech on “Sustainable development and green economy” in front of the students. Ms. Valovaya pointed out that the green economy and sustainable development are very important issues for the countries of the world, and said that there are still no purposeful and effective measures regarding the green policy process in various developing countries of the world. T. Valovaya, who said that successful state models are taken as a basis in this direction, emphasized the importance of showing solidarity in order to ensure green policy, taking into account the environmental and climate changes in the world. The UN official said that in order to ensure a stable society and economic balance, the state and non-governmental organizations must implement the correct social and economic policy.
At the event, Neman Muradli, the vice-rector for international relations and programs, made a presentation about UNEC.
After the speeches, students’ questions were answered.
Mrs. Valovaya said that the institution she represents can support the projects presented in Azerbaijan regarding the development of a green economy and alternative energy sources.