BMT-nin Baş Katibinin müavini UNEC-də olub
BMT-nin Baş Katibinin müavini, BMT-nin Cenevrədəki bölməsinin rəhbəri Tatyana Valovaya Azərbaycana səfəri çərçivəsində UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov Tatyana Valovayanı universitetdəki Aziz Sancar adına Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası, Ekologiya mühəndisliyi və Qida texnologiya laboratoriyaları ilə tanış edib. BMT rəsmisi UNEC-in müasir texnologiyalarla təmin olunmuş tədris binasında tələbələr üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.
Sonra Tatyana Valovaya tələbələr qarşısında “Dayanıqlı inkişaf və yaşıl iqtisadiyyat” mövzusunda çıxış edib. Xanım Valovaya yaşıl iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişafın dünya dövlətləri üçün çox vacib məsələ olduğunu diqqətə çatdıraraq, hələ də dünyanın müxtəlif inkişaf etməkdə olan ölkələrində yaşıl siyasət prosesi ilə bağlı məqsədyönlü və effektiv tədbirlərin görülmədiyini bildirib. Bu istiqamətdə uğurlu dövlət modellərinin əsas götürüldüyünü deyən T.Valovaya dünyada gedən ətraf mühit və iqlim dəyişikliyini nəzərə alaraq, yaşıl siyasəti təmin etmək üçün həmrəylik nümayiş etdirməyin vacibliyini vurğulayıb. BMT rəsmisi dayanıqlı cəmiyyətin və iqtisadi tarazlığın təmin olunması üçün dövlət və qeyri-hökümət təşkilatlarının düzgün sosial və iqtisadi siyasət həyata keçirmələri olduqlarını deyib.
Tədbirdə Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Neman Muradlı UNEC barədə təqdimatla çıxış edib.
Çıxışlardan sonra tələbələrin sualları cavablandırılıb.
Tatyana xanım təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanda  yaşıl iqtisadiyyatın, eləcə də alternativ enerji mənbələrinin inkişafı ilə bağlı təqdim olunan layihələrə dəstək göstərə biləcəyini deyib.

Заместитель генерального секретаря ООН побывала в UNEC
Заместитель генерального секретаря ООН, генеральный директор женевского отделения ООН Татьяна Валовая в рамках визита в Азербайджан посетила UNEC.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов ознакомил Татьяну Валовую с лабораторией пищевой безопасности имени Азиза Санджара, лабораториями экологической инженерии и пищевой технологии университета. Официальное лицо ООН высоко оценило созданные для студентов условия в учебном корпусе UNEC, оснащенном современными технологиями.
Затем Татьяна Валовая выступила перед студентами на тему «Устойчивое развитие и зеленая экономика». Госпожа Валовая довела до внимания, что зеленая экономика и устойчивое развитие являются важным вопросом для государств мира, но несмотря на это  все еще не принято целенаправленных и эффективных мер в отношении процесса зеленой политики в различных развивающихся странах мира. Т.Валовая отметилачто в этом направлении за основу берутся модели успешной государственности, и, учитывая изменения климата и ухудшение состояния окружающей среды, подчеркнула о важности проявления солидарности  для обеспечения зеленой политики. Официальное лицо ООН отметило, что для обеспечения устойчивого общества и экономического баланса государство и неправительственные организации должны проводить правильную социально-экономическую политику.
На мероприятии с презентацией UNEC выступил проректор по международным отношениям и программам Неман Мурадлы.
После выступлений были озвучены ответы на вопросы студентов.
Госпожа Татьяна отметила, что представляемая ею структура сможет оказать поддержку проектам, касающимся развития зеленой экономики,  а также альтернативных источников в Азербайджане.